Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
Turnovskovakci.cz - sakura cb
Fotogalerie
Fotografie týdne
obrázků seřazených
foto týdne
NOVÝ WEB TVA
Vážení čtenáři, od pondělí 3. dubna do konce pracovního týdne bude na pozadí současných internetových stránek probíhat velká „migrace“ dat. Tisíce článků a fotografií za víc než deset let každodenního provozu webu budou přesunuty do archivu nových webových stránek, které od podzimu loňského roku připravujeme s libereckým NG studiem. Díky profesionalitě jeho pracovníků se podařilo přesunout na novou platformu celý web kromě komentářů pod články, které jsou ve velké míře bohužel napadeny spamem (současný web včetně komentářů bude po spuštění nového paralelně v provozu, jen již nebude aktualizován). Čtenáři se na nových stránkách budou muset nově zaregistrovat. Nový web je koncipován pro moderní sdílení informací, je vzdušný s důrazem na obrazovou stránku. Pravidelní čtenáři současného webu by neměli mít zásadní problém v orientaci, nové stránky jsou intuitivní, rubrikami a uspořádáním připomínají ty současné.
Zpravodajský web TvA byl spuštěn na jaře 2006, v ostrém provozu je od počátku roku 2007. Za celou dobu provozu jsme neměli žádné vážnější technické problémy, za což děkujeme především Martinu Beksovi z firmy TopDesign Vlastibořice. Návštěvnost stránek byla v březnu 2017 v průměru 3 205 samostatných IP adres denně, v minulém měsíci se nejvíce lidí na stránky připojilo 27. března – 4 374 (počítadlo zaznamená pouze jednu návštěvu v průběhu 24 hodin). V roce 2016 jsme zaznamenali celkově 824 539 návštěv. Děkujeme, že se díváte!
Nové stránky, když se vše podaří podle našich představ, by měly být spuštěny na konci následujícího týdne. Z technických důvodů bude proto v následujících dnech mírně omezena četnost vkládání nových článků na současném webu. Děkujeme za pochopení.
Foto týdne/březen 2017/04
MATEŘINKA 2017
Předposlední březnový týden se v městském divadle ve dvou dnech uskutečnil další ročník oblíbené Mateřinky, přehlídky složené z krátkých vystoupení dětí z mateřských škol. Podle Kateřiny Kmínkové z pořádající Žluté ponorky mělo zastoupení celkem sedm mateřských škol, z Turnova to byly MŠ z ul. 28. října, MŠ z Bezručovy (na snímku), Zborovské a Alešovy ulice. Turnovské oblastní přehlídky celostátního festivalu se zúčastnily také děti z MŠ v Pěnčíně a Svijanském Újezdu – celkem vystoupilo 156 dětí. Finále 22. ročníku celostátního festivalu mateřských škol se uskuteční 5. a 6. května v Nymburce. Všechna představení byla pečlivě natáčena, do celostátního finále vybírá ta nejlepší vystoupení odborná porota.
Foto týdne/březen 2017/03
SEDMADVACÁTÝ LOUTKÁŘSKÝ DRAHOKAM
Deset inscenací souborů z Libereckého a Královéhradeckého kraje a ze Slovinka. Petr Záruba z pořádajícího turnovského souboru Na Židli napočítal od pátku 17. do neděle 19. března na prknech turnovského divadla 110 účinkujících a víc než 1 250 malých a velkých diváků v hledišti. „Obohacením letošního ročníku byla beseda o historii českého loutkového divadla, které bylo v loňském roce zapsáno do nehmotného seznamu kulturního dědictví UNESCO. Přednášela předsedkyně české sekce UNIMA a historička českého loutkového divadla Nina Malíková z Prahy. Pořadatelsky přehlídku zajišťovalo bezplatně 12 členů našeho souboru,“ přiblížil Záruba.
Odborná porota nominovala na národní přehlídku Loutkářská Chrudim inscenaci Robinson v podání Rudy Hancvencla ze souboru Vozichet Jablonec nad Nisou. Na tutéž přehlídku doporučila programové radě do užšího výběru inscenace: Co se stalo u jezera Piplpopl souboru Za dveřmi ZUŠ Chlumec n. C. a Doktoři a velryba přípravky souboru Vozichet Jablonec nad Nisou. Dále porota udělila pět dalších ocenění. O držiteli putovního Turnovského drahokamu rozhodly hlasováním samotné děti, nejvíce se jim líbila pohádka Povídání o pejskovi a kočičce souboru Blechy Jaroměř (na snímku).
Foto týdne/březen 2017/02
DRUHÝ DIVADELNÍ VRCHOL PŘED NÁMI
Po Modrém kocourovi je tu další tradiční divadelní vrchol roku. Od pátku 17. do neděle 19. března se na prknech městského divadla uskuteční již 27. ročník loutkářské přehlídky Turnovský drahokam. Diváci uvidí desítku představení - včetně jednoho zahraničního, jejichž aktéři budou usilovat o postup na Loutkářskou Chrudim. Stejně jako v případě přehlídky pro dospělé, i o tuto přehlídku, koncipovanou hlavně pro děti, zájem ze strany návštěvníků rok od roku stoupá. Také letos bude probíhat soutěž pro pilné diváky o marionetu Kašpárka a další skvělé ceny. Děti také udělí putovní cenu Turnovský drahokam. K tomu využívají hlasovací zařízení v podobě Kašpárků s označením, jak se jim pohádka líbila. Podrobný program přeneseme v samostatném článku.
Foto týdne/březen 2017/01
PRVNÍ JARNÍ VÍKEND
První březnový víkend byl současně i prvním jarním. Sluníčko, teploty nad deset stupňů Celsia spíše lákaly usednout na kolo a pracovat na zahrádce, než vzít lyže. Přesto několik desítek lidí na sjezdovku do turnovských Struh o víkendu ještě zavítalo. „Jezdíme sem pravidelně, naše děti se tu učily lyžovat, od nás z Benátek nad Jizerou je to nejbližší sjezdovka, máme to tu raději než třeba na Kozákově nebo Javorníku,“ řekla nám maminka, která zde se synem lyžovala v sobotu za poledne (na snímku), kdy sjezdovku brázdili ani ne dvě desítky lyžařů. Zima končí, podle meteorologa a senzibila Vlastíka Brůčka by nás letos měl čekat velmi příjemný a teplý březen, takže to bude opravdu z lyží rovnou na kolo!
Foto týdne/únor 2017/04
OSLAVA DIVADLA!
Více než dvacet představení v divadle a na Střelnici, rekordních více než dva tisíce diváků, organizace klapala, novinky v podobě tvůrčích divadelních dílen pod vedením renomovaných osobností, výtečná tvůrčí atmosféra. A také opět svérázné slavnostní zahájení, které letos Hyblerova Astmatic Symphonic Orchestra pojala jako propojení kultury a sportu. Dámy z Nakafráno se převlékly za tenistky, Motejl Ipser byl za fotbalistu (na snímku), Habaďůra za kladivářku, někteří turnovští muzikanti se převlékli za roztleskávačky, Mojmír Babáček na podium slanil z osmitisícovky, Petr Haken v hokejovém dresu přijel na kole a učitel hudby Pavel Šilhán zavzpomínal na dobu, kdy byl oštěpařem. Byla to v pátek 24. února večer v divadle zdařilá půlhodinka, kterou zahajoval z propadliště ředitel přehlídky Mario Kubaš coby bruslař a končil spontánní sportovní potlach. Modrý kocour má za sebou 22. ročník a před sebou velký potenciál. V příštím roce se těšte na další novinku – divadlo se bude hrát večer přímo na pro provoz uzavřeném náměstí. A bude to pořádná pecka! (K festivalu se vrátíme samostatným článkem.)
Foto týdne/únor 2017/03
JARNÍ PRÁZDNINY VE ZNAMENÍ MODRÉHO KOCOURA
Následující týden mají děti a studenti na Turnovsku jarní prázdniny. Mohou sportovat, odpočívat, a protože meteorologové nepředpovídají zrovna ideální počasí plné sluníčka, je tu také nabídka Modrého kocoura, druhého největšího amatérského divadelního festivalu v České republice! Hned třeba v úterý 21. února proběhnou divadelní dílny. Ty herecké vede režisér a scénárista z Londýna Michal Samir, který prožil dětství v Turnově, technickou divadelní dílnu povede český divadelní lightdesignér Martin Špetlík, který svítí v divadlech nejen v Evropě, ale i v Americe a Asii. I ten má kořeny v Turnově. Festival nabídne celkem 23 představení špičkových neprofesionálních divadel. Páteční slavnostní zahájení slibuje opět posun toho loňského… V hlasování čtenářů TvA se stal loňský Modrý kocour akcí roku 2016 v Turnově! (Na snímku turnovské kulturní osobnosti ve spojení se sportem zvou na festival!)
Foto týdne/únor 2017/02
MASOPUST SE VRÁTIL DÍKY TURNOVSKÝM MUZEJNÍKŮM
Sobota 11. února, to byl především masopust na Dlaskově statku. Od roku 1998 zde probíhá v režii a za účasti samotných muzejníků. Bylo to v době, kdy masopustní obchůzky téměř vymizely. Tehdy si v turnovském muzeu řekli, že by bylo žádoucí je do regionu zase vrátit. Povedlo se, masopustní průvody najdete prakticky ve všech obcích Turnovska, největší bývají v Rovensku pod Troskami, letitou tradici mají v Lestkově, maškary vyrážejí mezi sousedy na Vyskři, Frýdštejně, ve Všeni či Skalanech, nejnověji v Radimovicích… O letošním masopustu na Dlaskově statku přineseme více v samostatném článku (na snímku známé tváře z turnovského muzea coby tradiční masopustní masky).
Foto týdne/únor 2017/01
MASOPUST JE TADY, JARO NA DOHLED
V sobotu 4. února jako jedni z prvních v regionu uspořádali masopust v Radimovicích. Letos se konal již třetí ročník. Obcí prošel masopustní průvod, který na obchůzky vyrážel z návsi od Hospody U Šulců, kde byly stánky s občerstvením, hrálo se tady divadlo a vyhlašovala soutěž o nejlepší masopustní koblihu. 
Masopustní období začíná na Tři krále a trvá do Popeleční středy. Ta letos vychází na 1. března a zahajuje předvelikonoční půst. A pak už přijde jaro! Velikonoce jsou letos poměrně pozdě, až 17. dubna. (Více o masopustu v Radimovicích přineseme v samostatném článku.)
Foto týdne/leden 2017/04
HASIČI Z OLEŠNICE MAJÍ MODERNÍ TECHNIKU
Události poslední dnů na Turnovsku jsou pádným argumentem pro obnovu čtyřicet a více let staré požární techniky, se kterou dosud k ostrým zásahům vyjíždějí jednotky dobrovolných hasičů z menších obcí. Ti jsou přitom důležitou součástí integrovaného záchranného systému a žádoucím doplněním jednotek profesionálů. Že dobrovolní hasiči někdy k zásahu ani nevyjedou, bývá zdrojem vtípků, když ale červený kohout plápolá na vaší střeše, nesmírně rádi je uvidíte přijíždět! 
V sobotu 28. ledna hasiči v Olešnici vyměnili dosluhující Avii ze sedmdesátých let za moderní zásahové vozidlo, které splňuje všechny požadavky počátku 21. století. Nákup vozidla s pořizovacími náklady kolem milionu korun by si obec bez finanční pomoci kraje dovolit nemohla, a že jsou dobrovolné jednotky pro vedení kraje důležité, dokládá i osobní účast hejtmana Libereckého kraje Martina Půty při slavnostním předání vozidla, na kterém se v sobotu odpoledne na návsi sešli obyvatelé Olešnice a okolí. Na společném snímku jsou zástupci obce, hasičů, hejtman a liberecký arciděkan Radek Jurnečka, který požehnal novému vozidlu i praporu zdejších hasičů. Více přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/leden 2017/03
TURNOV LYŽUJE
Neděle 22. ledna. Zatím vrchol letošní zimy. V Turnově kolem půl metru sněhu, teplota těsně pod bodem mrazu, sluníčko celý den. Horská střediska minimálně o několik desítek obyvatel Turnova zcela jistě přišla, perfektně zalyžovat se totiž dá nejen ve Struhách, ale také na čtyř a půlkilometrovém okruhu připraveném pro běžky skútrem Klubu lyžařů Turnov. Však také u jednoho z nástupišť na okruh - u hvězdárny na Vrchhůře - bylo na parkovišti obtížné najít volné místo po celý den. Na snímku parta mladých lidí kousek nad sídlištěm Výšinka.
Foto týdne/leden 2017/02
POŘÁDNÁ ZIMA PO DESETI LETECH
Zima s velmi nízkými teplotami tady byla naposledy v roce 2009, ale to byly většinou holomrazy. Aby se třeba z centra Turnova musel odvážet sníh, to tady nebylo deset let. Pomalu tak odrostla generace dětí, která by si kolem sídlišť či na Hruštici mohla pořádně zasáňkovat. Letošní zimu je to jiné, stopy po dětských saních a bobech jsou všude – obrázek byl pořízen v sídlišti u turnovského nádraží, sáňkující děti jsou ze školky ve Sluníčku. 
A sníh bude dětem dělat radost nejméně po celý leden, meteorologové zatím opatrně předpovídají větší oteplení až na přelomu ledna a února. Do té doby bude v Turnově ležet nejméně půl metru sněhu! Běžecké lyžařské stopy se tak vrací do okolí sídlišť, na Výšince je již díky Klubu lyžařů k dispozici skútrem protahovaný čtyřkilometrový okruh navazující na sjezdovku ve Struhách. Na běžkaře můžete narazit i v Českém ráji, což nebylo několik let možné, zajet si na běžky třeba do Skaláku.
Foto týdne/leden 2017/01
ANTIMONY 74
Zhruba tři desítky lidí se v desetistupňovém mrazu přišly v sobotu 7. ledna poklonit na náměstí do Rovenska pod Troskami památce hrdinů z paraskupiny Antimony, Františku Závorkovi a Lubomíru Jasínkovi, kteří v lednu 1943 raději volili dobrovolnou smrt, aby tím mj. uchránili Rovensko od osudu Lidic a Ležáků. Od těchto tragických událostí letos uplynulo 74 let. Více v samostatném článku.
Foto týdne/prosinec 2016/06
SILVESTROVSKÝ BĚH DOSTAL NOVÝ NÁBOJ
Tradičně poslední akcí roku je v Turnově Silvestrovských běh. Celkem 42. ročníků proběhlo v sídlišti u nádraží. V sobotu 31. prosince 2016 se akce poprvé přesunula do areálu Maškovy zahrady. Běželo se na asfaltovém okruhu pro bruslaře. Pořadatelé si od tohoto kroku slibovali profesionálnější zázemí a vyloučení drobných kolizí s řidiči, protože běh mezi paneláky na nějakou dobu vždy narušil běžný život sídliště. Po prvním ročníku v Maškovce lze konstatovat, že všechna přání se plnila a akce dostala nový náboj. Přímo si říká o nějaké mírné rozšíření do roviny posledního společensko-sportovního setkání obyvatel Turnova v daném roce. Tak uvidíme za rok. Snímek je ze startu jedné z mládežnických kategorií; více přineseme v samostatné reportáži.
Foto týdne/prosinec 2016/05
FREE HUGS = OBJETÍ ZDARMA
Nadělme si v příštím roce více vřelosti a vzájemného porozumění! PF 2017!
Foto týdne/prosinec 2016/04
KRÁSNÉ SVÁTKY VŠEM!
Skautský živý betlém na náměstí před asi třemi stovkami diváků již tradičně symbolicky v pátek 23. prosince vpodvečer uzavřel adventní období v Turnově. Byla to před lety velká výzva a dnes je to pro skauty velký závazek, protože bez živého betléma a rozdávání Betlémského světla to tady už asi nepůjde! Tak krásné svátky, milí čtenáři! (Svatou rodinu tentokrát ztvárnili manželé Hockeovi se svým třetím potomkem. Mezi zdejšími skauty je totiž takové pravidlo, že Josefa s Marií a Ježíškem zahrají vždy rodiče ten rok narozeného dítěte…)
Foto týdne/prosinec 2016/03
SVÍČKY A LUCERNY S SEBOU! 
Betlémské světlo - symbol míru a přátelství - skauti a skautky do Česka letos přivezli 10. prosince z Vídně, aby ho následující sobotu 17. prosince vlaky rozvezli do všech koutů republiky. Na mnoha místních akcích si jej budou moci lidé připálit a odnést do svých domovů. Na Turnovsku jej skauti veřejnosti nabídnou hned na několika místech. Největší setkání je připraveno na pátek 23. prosince od 17.00 hodin na náměstí Českého ráje v Turnově. Zde nejenomže vystoupí skautský sboreček, ale zároveň návštěvníci zhlédnou živý betlém a dojde k předání výtěžku z akce Pro dobrou věc.
Betlémské světlo do Česka skauti přiváží již po dvacáté osmé. Myšlenka vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do tehdejšího Československa se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.
Foto týdne/prosinec 2016/02
ROZDÁVAJÍ RADOST
Z partičky přátel z Kacanov a Vyskře je po 10 letech poměrně renomované pěvecké těleso, které má jedno nezaměnitelné specifikum: Scházejí se a koncertují jen v době předvánoční. A je pravda, že bez jejich vystoupení se obejde málokterá akce v okruhu do deseti kilometrů kolem Vyskře - od rozsvěcení vánočních stromečků po koncert na Štědrý den a na svátky vánoční. K jubileu si sbor Provaz (Pro Vánoční Zpívání) nadělil koncert v kapli na Valdštejně v sobotu 10. prosince. Bylo plno. Příjemnou atmosféru podtrhl i spřátelený sbor ze Všetat. (Další snímky z koncertu na Valdštejně najdete na Facebooku TvA.)
Foto týdne/prosinec 2016/01
SOKOLSKÉ MYŠLENKY ŽIJÍ, ZÁJEM O CVIČENÍ JE TU STÁLE!
Na šest stovek členů má Tělovýchovná jednota Sokol Turnov. Velká část z nich zaplnila v pátek 2. prosince vpodvečer Sokolovnu ve Skálově ulici. Uskutečnila se zde slavnostní akademie, která se koná zhruba jednou za dva roky. V programu se představili cvičenci všech věkových kategorií. „V dnešním Sokole se dbá hlavně na všestrannost. Když děti začnou chodit na fotbal, florbal či na atletiku, jsou už většinou úzce směrováni k tomu danému sportu. Sokol by měl být pro svoji všestrannost ideálním základem pro všechna sportovní odvětví,“ říká starosta turnovského Sokola Milan Hejduk. Díky silným ročníkům zažívají dnes dobré časy všechny sporty. I Sokol. Oblíbené je cvičení rodičů s dětmi, cvičí ženy, muži, a jako jediní zde nabízejí pravidelné cvičení pro seniory. Kromě cvičení všestrannosti tady najdete oddíly turistiky, hokeje, stolního tenisu, karate a badmintonu.
Sokolovna ve Skálově ulici prošla před lety opravou fasády, rekonstrukce vnitřních prostor probíhá po částech. „Musíme rozhodnout, co bude místo restaurace, kterou se nám už asi nepodaří pronajmout. Opravu by potřebovala ubytovna v prvním patře, v budoucnosti budeme muset ještě opravit palubovku v hlavním sále a také strop, který je historicky cenný a jeho rekonstrukce bude velmi složitá. Co mě velmi těší, a co bylo vidět i na akademii, že v sále seděli nebo cvičili zástupci všech generací. Od mimin, které mámy chovaly v náručí, po seniory. A tak myslím, že sokolská myšlenka má stále své pokračovatele a dobrou budoucnost,“ uzavřel Milan Hejduk.
(Na snímku jsou vystupující děti na společném snímku; další fotografie najdete v samostatném albu na Facebooku TvA.)
Foto týdne/listopad 2016/04
V MAŠOVĚ BYL O ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU VELKÝ ZÁJEM
V sobotu 26. listopadu se na návsi v Mašově uskutečnilo první oficiální rozsvícení vánočního stromu. Mašovská náves po rekonstrukci ožívá, je velmi příjemným místem pro společná setkávání. Aktivní dobrovolní hasiči a členové zdejšího osadního výboru už vloni a předloni začali o Vánocích v kapličce na návsi trochu nesměle s pořádáním koncertů a bohoslužeb, letos jsou to již koncerty každou adventní sobotu a navíc se tu ve středu 14. prosince připojí k akci Česko zpívá koledy. „Zájem o rozsvícení vánočního stromu nás velmi mile překvapil, plno bylo i odpoledne na tvůrčí dílně pro děti v hasičárně, v podvečer na náves přišla snad opravdu většina obyvatel Mašova. Děti z mateřské a základní školy měly připravený krátký program, přišel i Mikuláš s čertem a andělem. Doufám, že bude zájem i o další akce,“ uvedla za organizátory Petra Holanová.
Foto týdne/listopad 2016/03
DEVADESÁTILETÁ MLADICE
Zaplněné prostory sportovní haly ve Skálově ulici v podvečer 17. listopadu. Ve sportovní baru připravené občerstvení, kroniky a panely s fotografiemi z 90leté historie házené v Turnově. Svátek! A dobrý důvod pro setkání házenkářek a házenkářů všech generací? Druholigové družstvo žen postoupilo do osmifinále českého poháru. Až sem se turnovským házenkářkám postoupit nikdo nepodařilo! Soupeřky z oddílu DHC Slavia Praha, dlouholetého účastníka nejvyšší republikové soutěže W.H.I.L., byly nad síly domácích (výsledek 12:40, poločas 5:20), ale o to ten večer ani moc nešlo. Na dvě stovky příznivců turnovské házené si přišly ten večer hlavně užít, setkat se s přáteli, podívat se na atraktivní utkání, posedět a popovídat si, jaké to bylo, když se házená hrála na hřišti v areálu mezi mosty, jaká je současnost a jaká je budoucnost tohoto sportu v Turnově. Tady může vládnout mírný optimismus, stále je dost dětí, které chtějí tento kolektivní sport hrát. Házená v Turnově je tak díky nim sic již devadesátiletá, ale pořád mladice! Na snímku před utkáním jsou házenkářky Turnova (v modrém) a Slavie Praha. Více přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/listopad 2016/02
BIZARNÍ!
Ano, to je to pravé slovo pro akci, která se uskutečnila v sobotu 12. listopadu večer v turnovském lokomotivním depu. Přišel-li totiž někdo na staré hity Ve stínu kapradiny nebo Copánky a očekával podání, které zná z 80. let, hluboce se mýlil. Hity zazněly, ale to, co se při koncertu Jany Uriel Kratochvílové (na snímku) dělo na pódiu, bylo vysoko nad rámec běžného koncertu. Podivné převleky, tanečníci jako mimozemšťané či duchovní bytosti, řízná, výborná rocková muzika kapely Illuminati v čele s bubenickou hvězdou minimálně evropského formátu Jiřím Hrubešem a prostředí lokomotivního depa, to vše podtrhovalo výjimečnost koncertu. Prostředím byla překvapena i sama Kratochvílová, která za svoji kariéru různě po světě už viděla kdeco. „V depu mezi lokomotivami jsme ještě nevystupovali, chvíli to tedy vypadalo, že mě budou chtít strčit do kotle, ale nakonec jsme se domluvili,“ glosovala v nadsázce podobu koncertního sálu. Její průpovídky na téma pomíjivosti našeho života, témata o skutečných hodnotách a duchovním rozměru žití jsou pro Uriel dnes již charakteristické, a právě ona mystičnost v symbióze s tvrdou muzikou dává jejím koncertům bizarní podobu. Večer načala kacanovská agropunková kapela Ovčie Kiahne a po půlnoci ho zakončila autogramiáda Uriel Kratochvílové v jednom ze železničních vagonů. Další snímky najdete na Facebooku TvA.
Koncerty v turnovském lokomotivním depu by měly pokračovat i v příštím roce.
Foto týdne/listopad 2016/01
JEDNA Z KAŽDOROČNÍCH ZÁSADNÍCH AKCÍ PRO VÝBĚR ZAMĚSTNÁNÍ
Nabídka zhruba čtyř desítek středních škol, zástupci úřadu práce či rekrutačního střediska Armády České republiky, ukázky ze života v jednotlivých středních školách včetně ukázek dovedností jejich studentů. A také možnost si popovídat s jednotlivými studenty třeba i v ústraní, to bývá někdy velmi zásadní pro žáka deváté třídy při rozhodnutí jít na konkrétní školu. V pořadí již 22. burza středních škol v Turnově proběhla první listopadový čtvrtek v budově Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy Turnov v Alešově ulici. Na burze se prezentovaly i firmy, které s některými středními školami spolupracují a jejichž absolventi jsou posléze na trhu práce velice žádaní. Počet zájemců z řad žáků devátých tříd z Turnovska i širšího regionu se počítá na stovky!
Foto týdne/říjen 2016/04
TURNOV MÁ SVÉHO VELVYSLANCE V HOLANDSKU
„Budu nosit titul čestného občana Turnova s hrdostí a potěšením,“ uvedl při převzetí nejvýznamnějšího ocenění města v pátek 28. října 2016 v městském divadle Simon van der Kooij (na snímku se symbolickým klíčem od města společně s manželkou Janny). Jak na slavnostním večeru zaznělo, jeho rodina má pro přátelství holandského Reeuwijku a Turnova krásný výraz – Český ráj a Turnov jsou Simonův druhý domov. Simon van der Kooij stál roky v čele spolku přátelství obou měst, zasloužil se o mnoho projektů vzájemné spolupráce, které fungují dodnes. Více o oslavách svátku vzniku Československa přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/říjen 2016/03
OSLAVY SVÁTKU 28. ŘÍJNA V TURNOVĚ
Letošní oslavy 98. výročí vzniku samostatného československého státu připadají na pátek 28. října. I letos tento významný den spojuje kromě pietního aktu u pomníku také kampaň Vlajka pro Masaryka a slavnostní předávání ocenění města v divadle. Novinkou letošních oslav je Den otevřených dveří v Technických službách Turnov, kde program začne ve 13.00 hodin. Budete mít jedinečnou možnost si celý areál v Sobotecké ulici prohlédnout. Těšit se až do 16. hodiny můžete na ekologické soutěže i tombolu. O atmosféru se postarají hudební skupina Dědkové a ekologická show od Mr. Popelina. V areálu budou k dispozici stánky s občerstvením. Vzpomínkové setkání začne v 17.00 hodin u pomníku padlých ve Skálově ulici za účasti představitelů města. Večer spojený s udělováním ocenění města začíná v 18.00 hodin v městském divadle. Kromě předání Ceny obce a čestného občanství se budou předávat i Medaile starosty. Slavnostní atmosféru dokreslí kulturní program, ve kterém se představí soubor ZUŠ Turnov „Bezefšeho“. Po přestávce se diváci mohou těšit na představení divadla Viola „Jak se co dělá“ s Petrem Kostkou a Carmen Mayerovou. Vstupenky do divadla je možné si zarezervovat na recepci Kulturního centra Střelnice v Markově ulici. Součástí oslav je Kampaň Vlajka pro Masaryka, kterou starosta města vyzývá občany k vyvěšení státních vlajek na všechny objekty, nejen v Turnově. V sekretariátu starosty je  připraveno k vyzvednutí 50 státních vlajek.
Foto týdne/říjen 2016/02
JE TO TADY, BARVY PODZIMU NABÝVAJÍ SVÉHO VRCHOLU
Pro fotografy, malíře, grafiky a pro milovníky Českého ráje nastávají nyní ty pravé dny. Listy stromů a keřů se barví, skalní údolí, břehy rybníků, lesní cesty či zákoutí měst nabízejí výjimečnou podívanou. Někdy je to až dechberoucí barevná scenérie, jako ta na snímku, pořízeném vloni u rybníku Vidlák. Poměrně dlouho trvá, než se listy stromů řádně zabarví, a když na to dojde, což je akorát teď, máte jen několik málo dnů na to, abyste vyrazili do přírody a žasli. Někdy ani nestihne vyjít sluníčko. I letos meteorologové až do neděle 23. října předpovídají mraky a déšť. Jestli to ale v neděli a v pondělí vyjde, tak to budou možná nekrásnější dny letošního podzimu. Pak už přijdou dva tři ranní mrazíky a vítr … a barvy podzimu budou rychle dole. Na tento zázrak přírody nyní čekají desítky fotografů, o víkendu jich možná bude plný Český ráj!
Foto týdne/říjen 2016/01
STAROSTOVÉ PRO LIBERECKÝ KRAJ: REPUBLIKOVÝ FENOMÉN
V některých obcích až zdrcující vítězství, v Libereckém kraji celkově Starostové pro Liberecký kraj zvítězili nad druhým ANO 2011 o patnáct procent, tradiční strany zůstaly v poli poražených. Starostové jsou tak republikovým fenoménem, nikde jinde není tak výrazně úspěšné ryze regionální hnutí. Po čtyřech letech vlády nad krajem navíc ještě posílili, když dostali o deset tisíc hlasů víc než při minulých volbách, což je výraz mimořádné důvěry voličů. Důvěry zavazující. S 18 hlasy v 45členném krajském zastupitelstvu to bude především na nich, kam bude náš kraj dále směřovat. V Turnově nás může těšit, že starosta Tomáš Hocke se stal nejúspěšnějším krajským kandidátem, když z 20. místa na kandidátce přeskočil díky preferenčním hlasům na 3. místo. Na snímku je se současným a pravděpodobně i budoucím hejtmanem Martinem Půtou.
Foto týdne/září 2016/04
FENOMÉN LEGO VE ŽLUTÉ PONORCE
Zhruba tři desítky dětí začaly poslední zářijovou středu v turnovské Žluté ponorce se stavbou městečka z legendární stavebnice Lego. „Měli jsme k dispozici 500 kilogramů lega, což je asi 220 stavebnic. Akce probíhá pod patronací dětského odboru českobratrské církve, jejím smyslem je, aby děti něco společného vytvořily společně s rodiči. A to se povedlo, poslední den večer už u nás pracovalo hodně tatínků a maminek, aby se vše stihlo do sobotní vernisáže,“ přibližuje Tomáš Zakouřil, ředitel turnovského Střediska pro volný čas Žlutá ponorka. Na ploše kulturního sálu vzniklo městečko, kde nechybělo koupaliště v Maškovce, kostel Panny Marie či zdejší letní kino. Městečkem jezdil vláček, ve vzduchu nad ním kroužila letadla a helikoptéry, legendární stavebnice zase udělala radost desítkám lidí. „V každém městě je stavebnice týden, v neděli musíme naše městečko rozebrat a bedny se stavebnicemi se stěhují do Havlíčkova Brodu. Každá ze zastávek je pečlivě zdokumentovaná, více najdete na webu jednoty bratrské. Ty nejlepší práce našich dětí jsme ocenili drobnými dárky,“ doplnil Zakouřil. Web má adresu www.cb.cz/legoprojekt. Více fotografií najdete na FB TvA.
Foto týdne/září 2016/03
TURNOV ŽIJE!
Nadšení několika lidí, kteří stáli u zrodu myšlenky spojit všechny kulturně aktivní jednotlivce, spolky, soubory, kapely ad. a u příležitosti vzpomínky na Václava Feštra obnovit v novém formátu legendární Turnovskou pecku, přineslo ovoce. Nultý ročník Kulturnova, který se odehrál na Střelnici v sobotu 17. září, se vydařil, o tom není pochyb. Odezvu našel u obyvatel města a okolí, kteří přišli v hojném počtu. Dvanáctihodinový program načal Big band ZUŠ a ukončila popůlnoční afterparty. Program probíhal na několika místech kulturního centra, žilo to tu jako možná nikdy v novodobé historii Střelnice. Letošní Kulturnov měl několik vrcholů, pro někoho to mohl být koncert jazzmanů kolem Pepy Uchytila, pro jiné zaznamenáníhodné vystoupení Mackie Messer Klezmer Bandu (Jarda Kotek – na snímku s Veronikou Mirekovou – se nové Střelnici roky vytrvale vyhýbal), úžasné bylo vystoupení souboru Nakafráno, jehož členky shrnuly vtipně život ve městě z pohledu kultury a sportu (viz první video z akce na YouTube TvA),  blok Zahrada dal vzpomenout osobnosti V. Feštra, závěrečné Grand finále v režii Martina Hyblera a pěveckého sboru Musica Fortuna jen potvrdilo fakt, že Turnov žije! Více se akci roku 2016 budeme věnovat v samostatném článku.
Foto týdne/září 2016/02
TURNOV VYPROVODIL VÁCLAVA ŠOLCE NA POSLEDNÍ CESTU
Poslední rozloučení s prvním polistopadovým starostou města a velkou morální autoritou se uskutečnilo v pátek 9. září odpoledne v kostele P. Marie. Václav Šolc zemřel ve čtvrtek 1. září v dopoledních hodinách ve věku 88 let. Na poslední cestu ho přišly vyprovodit desítky lidí, osobnosti z veřejného života, přátelé, rodina… K poslednímu rozloučení se ještě vrátíme v samostatném článku.
| Přejít na stranu 1 2 3 4 519 | Zobrazuji 1-30 |
Uživatel: Neregistrovaný

Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS