Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
turnovskovakci.cz - Rokytnický rybník a Hrudka
Fotogalerie
Fotografie týdne
obrázků seřazených
Foto týdne/září 2016/01
NOVÝ ŠKOLNÍ ROK JE TADY
Ve čtvrtek 1. září 2016 vyrazilo v Libereckém kraji do prvních tříd základních škol 5 500 dětí. V Turnově to bylo 226 prvňáčků. Nejvíce jich je v ZŠ v ulici 28. října - 77, pouze o tři méně jich přivítali v ZŠ v Žižkově ulici. Do ZŠ Skálova, resp. na odloučené pracoviště v Alešově ulici chodí 52 žáků prvních tříd, do Mašova 17 a v ZŠ ve Zborovské ulici mají 6 prvňáčků. Snímek je z prvního vyučovacího dne v ZŠ v Alešově ulici. Více přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/srpen 2016/05
OPEN AIR V LOKOMOTIVNÍM DEPU
Lokomotivní depo Turnov bylo v sobotu 27. srpna zázemím další akce. Nezaměnitelné prostředí vagonů, lokomotiv, kolejí a výhybek tentokrát hostilo setkání tří kapel pod širým nebem. Postupně si na podiu z nákladního železničního vagonu zahráli Ovčie Kiahne, Lety mimo a Snap Call. Prvně jmenovaná kapela v čele s frontmanem Honzou Bílým (na snímku) vystřihla i písně z nové desky nazvané Haló, tady je Luciper. O tom ale víc v samostatném článku. V lokomotivním depu, tentokrát v atraktivních prostorách uvnitř, se letos uskuteční ještě koncert jedné z našich nejoriginálnějších zpěvaček - 12. listopadu zde vystoupí Jana Uriel Kratochvílová (Copánky, V stínu kapradiny, Publikum tvé jsem já…).
Foto týdne/srpen 2016/04
PÁTKY PŘED STŘELNICÍ MĚLY ÚSPĚCH
Prázdninové páteční podvečerní pořady před Střelnicí měly podle jednatele KC Turnov Davida Peška mezi lidmi úspěch. Byly pestré, hrálo se tu divadlo, folk, bigbít, zazněly i moravské lidové písničky u cimbálu. Pravidelně přicházelo okolo stovky lidí, vstupné se neplatilo. V pátek 19. srpna zde vystoupil Cirkus TeTy s představením Bedřich. Dvě vzdušně akrobatky Katka Klusáková a Pavla Rožníčková předvedly dokonalé akrobatické divadlo. Visely postupně na šálách, na hrazdě a na vysokém double cloudu, což jsou dvě houpačky z lan. Pro diváky velmi atraktivní podívaná, pro obě aktérky velmi fyzicky náročné vystoupení… (Další snímky z představení najdete na Facebooku TvA.)
Foto týdne/srpen 2016/03
FOTBALOVÝ PODZIM JE TADY
Nedělním zápasem s Přední Kopaninou, místem, které je na dohled pražskému letišti Václava Havla, začal další ročník fotbalové divizní soutěže. Pro mužstvo Turnova již desátý v řadě, což lze jistě považovat za úspěch. Zvlášť v posledních ročnících tým hraje klidný střed tabulky, má několik opor v čele s nestárnoucím Papouškem a gólmanem Hykou, letos s novými posilami, především agilním navrátilcem z Rakouska Kaiserem. První podzimní zápas Turnovští zvládli napůl. Po remíze v řádné hrací době podlehli na penalty… Více v samostatném článku.
Foto týdne/srpen 2016/02
SLÁMOVÁNÍ A MIG 21
O uplynulém víkendu proběhlo ve Šťastné zemi Slámování; a byla to krásná akce. Počasí přálo a ve slámě (a se slámou) si hrály děti, ale i jejich rodiče a prarodiče a „uslámovány“ byly krásné objekty. Hodně si jich lidé odnesli domů, některé stále zdobí Šťastnou zemi a stojí za vidění. Slavnosti slámy ale nekončí, naopak pokračují pátečním koncertem (12. srpna) kapely MIG 21, která zahraje od 17.00 hodin. Od 15.00 hodin navíc ještě vystoupí turnovský Big Band. I na tento den je připraven animační program jako dobývání hradu Trosky a hradu ze slámy, ve stodole bude otevřena oblíbená Tomova dílna na dřevěné zbraně a hračky. Areál bude mít otevřeno od 9.00 do 20.00 hodin. Do 12.00 hodin bude možnost vstupu do parku za běžné vstupné, včetně rodinných vstupenek, a návštěvníci zde budou moci zůstat po celý den. Prostor pro koncert bude oddělený a vstup tam bude možný jen se vstupenkou na koncert. Ta je také celodenní a umožňuje tedy užít si celý den v parku včetně koncertu. (mf)
Foto týdne/srpen 2016/01
KDYŽ KRAJINU POD VÁMI ZALIJE RANNÍ SLUNCE…
Vstanete kolem půl páté ráno, v pět už musíte být na srazu v Sedmihorkách. Pak se jede na místo startu a zhruba kolem tři čtvrtě na šest jste již ve vzduchu. Slunce ještě nevyšlo, byť už o sobě za vrchem Tábor dává hodně vědět. Ranní mlhy, lidé spěchající do zaměstnání, štěkající psi, stavení ve vesnicích i o samotách, někde idylka, jinde neuvěřitelný nepořádek. Nic vám neunikne. Let horkovzdušným balonem je ideální pro sledování všeho na zemi i na nebi. Zhruba po hodině přistanete, pomůžete složit balon, letíte-li poprvé, čeká vás slavnostní křest a povýšení do šlechtického stavu, protože podle pradávného zvyku jsou všichni, kdo balonem letěli, šlechtici. Po osmé jste zpět v Sedmihorkách a den teprve začíná. Bude dlouhý a intenzivní, stejně jako neopakovatelný prožitek z chvíle, kdy krajinu pod vámi zalilo ranní slunce. To je nepřenosné, nejlépe zažít na vlastní kůži. Snímek (Věžický rybník v pozadí s Troskami) a další fotografie, které najdete na Facebooku TvA, jsou z ranního letu v úterý 26. července z Radvánovic do Libošovic. Další informace najdete na www.vyletbalonem.cz.
Foto týdne/červenec 2016/04
CAVEMAN ZAPLNIL LETNÍ KINO
Turnovské letní kino je jedním z fenoménů regionu. Krásné, opravené, vsazené do zeleně a přitom v centru města. Filmy promítané na velké ploše mají atmosféru, kterou jinde nezažijete. Má ale jednu nevýhodu: Co je jinde bráno za dobrou návštěvu, tady vypadá, že na akci skoro nikdo nepřišel. Mnoho pořadatelů již na tohle doplatilo, na „klubové“ akce prostě prostor vhodný není. „Když jsme přišli s nápadem Festivalu na Jizeře, jehož jednotlivé pořady by se konaly v turnovském letním kině, obavy byly. Nakonec to ale vypadá, že se nápad u lidí ujal, na strhující divadelní představení Caveman přišlo v úterý 19. července na sedm stovek lidí, kino bylo zaplněno, atmosféra výborná, zatím u nás vládne velká spokojenost,“ říká Luboš Hruška z liberecké společnosti Pear AG, která Festival na Jizeře připravuje. V letním kině se ještě uskuteční koncert skupiny Spirituál Kvintet (18. srpna) a divadelní představení S Pydlou v zádech (8. září). Plné letní kino ale jistě bude i o Filmovém víkendu, který pořádá KCT od 5. do 7. srpna. (Další snímky z představení Caveman najdete na FB TvA.)
Foto týdne/červenec 2016/03
TURNOVSKÁ KAPELA PŘEKRAČUJE HRANICE REGIONU
Po skupinách De Bill Heads, Funk Corporation, Ovčie Kiahne či Mackie Messer Band je tu další turnovské hudební uskupení, které zdárně nahlíží za humna. O kapele Snap Call už toho bylo napsáno poměrně dost, naposledy málem vystoupila jako předkapela legendárních AC/DC při jejich květnovém koncertu v Praze. Nestalo se, ale turnovská partička se zapsala do povědomí dalším desítkám fanoušků, což mj. vede k účasti na prestižních letních hudebních festivalech. A kluci nezahálí. Nedávno si střihli noční v turnovské Střelnici a výsledkem je jejich nový klip Blueberry. Více v samostatném článku. (Snímek je z natáčení klipu.)
Foto týdne/červenec 2016/02
UŽ ZASE JEZDÍ!
Turnovská parní lokomotiva řady 310 už opět od soboty 9. července brázdí Český ráj. Čtyři prázdninové soboty ji najdete na trase Turnov – Rovensko pod Troskami a Turnov – Semily. „O první prázdninovou jízdu byl velmi slušný zájem, jedním směrem vždy jelo kolem 220 lidí, v Semilech jsme museli opakovat pro velký zájem divadelní představení,“ hodnotí letošní první prázdninovou jízdu Josef Semecký z Klub přátel železnic Českého ráje, který parní lokomotivu provozuje. Specialitou českorajských letních parních jízd je železniční divadlo, které ve speciálně upraveném vagonu hrají pro děti členové loutkářského souboru Na Židli. Hraje se vždy v Turnově a v obrátkových stanicích. Parní vlak ještě pojede o sobotách 23. července, 6. a 27. srpna. Více najdete na www.3100134.cz.
Foto týdne/červenec 2016/01
TŘIADVACET KOSTÝMOVANÝCH PRŮVODCŮ ZPESTŘUJE NÁVŠTĚVU HRUBÉHO ROHOZCE
Letošní poněkud nestálé jaro a počátek léta památkám svědčí. Občasná přeháňka nebo ochlazení lidi vyženou z koupališť a ti se začnou zajímat, kde je něco zajímavého k vidění. O svátcích 5. a 6. července se tak pravidelně každým rokem zvedá návštěvnost hruborohozeckého zámku. „Už několikátou sezonu v těchto dvou dnech pořádáme kostýmované prohlídky. Přichází tak každý den v průměru osm až devět stovek lidí a letos tomu nebude jinak,“ hodnotí Jiří Holub, kastelán na Hrubém Rohozci. V letošním roce netradiční prohlídky probíhají ve dvou okruzích, návštěvníkům se postupně představí 23 kostýmovaných průvodců, každý navíc v šatech z jiné doby… V průměru na Hrubý Rohozec v sezoně denně zavítá do tří set zájemců o prohlídku, doprovodné akce jsou tak kýženým zvýšením návštěvnosti. Letos zde zaznamenali i návštěvnický rekord, to když tady 7. května na zkoušku uspořádali dětský den. „Přišlo na čtrnáct stovek lidí, bylo to opravdu výjimečné. Akce měla velký ohlas, tak jsme se rozhodli, že ji v sobotu 6. srpna zopakujeme. Vstupenka bude platit do celého areálu, v parku bude jarmark, bude tu hrát hudba, připraveno bude několik divadelních představení, k tomu dobré jídlo a pití,“ zve na zámek kastelán. Hrubý Rohozec ročně přivítá kolem 27 tisíc návštěvníků.
Foto týdne/červen 2016/05
MAŠKOVKA JEDE!
Dva tropické dny s teplotou nad třicet stupňů Celsia – čtvrtek 23. a pátek 24. června – znamenaly dvě rekordní návštěvy na koupališti v Maškově zahradě. Podle manažera areálu Tomáše Špinky sem přišlo ve čtvrtek 1 250 lidí a v pátek dokonce 1 750! Maškovka tak prochází první zatěžkávací zkouškou. Jak vypadají první zkušenosti? I při tomto počtu lidí si je kde zaplavat a zchladit se. Více lidí se kupí pod tobogany, plavecké bazény jsou volnější. Vlastní areál je poměrně velký, stále je kam rozprostřít deku. Dětské brouzdaliště je plné, ale i tady je ještě prostor. Fronty jsou u občerstvení, což je logické, v tropickém vedru nejsou vytížena další sportoviště. Voda je třpytivě čistá, v tropických dnech byl vypnut ohřev, i tak byla voda teplá až dost. Další snímky najdete na Facebooku TvA, sem pište i své postřehy a náměty, určitě nezapadnou…
Foto týdne/červen 2016/04
TŘETÍ ČERVNOVÁ SOBOTA PATŘÍ ROHOZCI!
Onu červnovou sobotu, kdy se na Malém Rohozci konají Slavnosti piva Skalák, už pořadatelé v širším okolí tradičně mnoho akcí neplánují. Všichni ví, že se pomyslná půlka Turnova stejně stěhuje na Rohozec! A ne jinak tomu bylo také v sobotu 18. června při již devatenáctých slavnostech. Ty proběhly v klidu a v pohodě a organizátoři už přemýšlejí, čím své příznivce překvapí příští rok při jubilejních dvacátých slavnostech. Více v samostatném článku.
Foto týdne/červen 2016/03
DVOŘÁKŮV FESTIVAL ZDOBÍ OD ROKU 2000 INTERPRETAČNÍ DÍLNY MLADÝCH
V rámci 61. ročníku hudebního festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov se v prostorách turnovské ZUŠ konají i hudební dílny mladých. Ty jsou pořádány od roku 2000, vlastní festival byl založen Pěveckým sborem Antonín Dvořák v roce 1951. Letošních dílen mladých se podle jedné z organizátorek, Evy Lédlové, účastní 34 dětí z Libereckého kraje, ale i z Plzně či Chrudimi. Dílny vedou renomovaní lektoři, vesměs profesoři českých konzervatoří a významní interpreti: Leoš Čepický a František Souček (housle), Anna Hlavenková (zpěv) a Slávka Vernerová-Pěchočová (klavír). Dílny vrcholí v sobotu 18. června od 18.00 hodin v městském divadle při závěrečném koncertu frekventantů. (Na snímku je Leoš Čepický s korepetitorem Bohuslavem Lédlem a jednou z účastnic dílny.)
Foto týdne/červen 2016/02
TROSKY UŽ ZASE SVÍTÍ
Symbol Českého ráje, hrad Trosky, je už večer opět nasvícen. V tuto roční dobu je to zhruba od 21.30 do 24.00 hodin, až se bude dříve stmívat, bude se čas osvětlení měnit. Hrad byl bez nočního osvětlení necelé dva měsíce. Důvodem byla závada na elektroinstalaci – v dubnu velké přepětí v síti způsobilo její vyhoření. Podle ČTK stála oprava 35 tisíc korun a nově zde byla instalovaná i přepěťová ochrana. Trosky každoročně navštěvuje přes 100 tisíc lidí, patří k nejvyhledávanějším památkám v republice. Noční nasvícení hradu bylo instalováno na přelomu tisíciletí.
Foto týdne/červen 2016/01
MALOSKALSKÁ NOC SE DEFINITIVNĚ NAŠLA
Přátelská atmosféra, kdy vystupující kapely a jejich frontmani po vystoupení nikam neprchali, ale věnovali se svým příznivcům, lidé na dekách a v „kotli“ pod pódiem, pobíhající děti, které byly všude. Jestliže chtěl Pavel Mikez po odchodu Benátské noci „doma“ v Malé Skále vytvořit nějakou menší formu hudebního festivalu rodinného typu, po čtvrtém ročníku, který se uskutečnil v sobotu 4. června, lze konstatovat, že se to povedlo. Už při dopolední neckyádě, která se vrátila na Žlutou plovárnu a na jez, se dalo tušit, že půjde o pohodovou akci. Přátelská atmosféra vydržela i po přesunu do areálu festivalu, kde se sešlo na tři tisíce lidí. Zde se našli teenageři při vystoupení Slzy, a ti odrostlejší na Xindlu X. Přehlídku korunoval Marek Ztracený. Jeho struhující muzikantské vystoupení v čase, kdy se lámala sobota do neděle, bylo dobrou tečkou za festivalem, který po čtyřech ročnících již definitivně našel své věrné příznivce. (Na snímku jsou diváci pod podiem při vystoupení Marka Ztraceného, více v samostatném článku.)
Foto týdne/květen 2016/04
SKAUTI SLAVILI STOVKU
Skautský tábor v parku u letního kina volně navazující na prostor vymezený Staročeským trhům, stožár s vlajkou, výstava v Kamenářském domě, skautská párty v letním kině a obrazce na atletickém stadionu (viz snímek). Turnovští skauti o posledním květnovém víkendu oslavili století od svého založení. Století plné zvratů, let prosperity i zatracení. Skautské myšlenky se ale nedemokratickým režimům zatratit nepovedlo. Skautské ideály žijí a skutečnost, že turnovské středisko patří k početně největším republice, ukazuje, že tu skauti budou i v dalších desetiletích. Více z víkendových oslav přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/květen 2016/03
65 VYSAZENÝCH LIP V NOVÉ ALEJI. OBNOVA CÍSAŘSKÉ CESTY NAD TATOBITY
Zhruba dvě stovky lidí si v sobotu 21. května nenechaly ujít příležitost zasadit v nově vznikající lipové aleji svůj strom se jménem. Alej vzniká na místě starobylé císařské cesty ve stráni nad Tatobity s krásnými výhledy do Českého ráje. Více v samostatném článku.
Foto týdne/květen 2016/02
FREE TIBET, 10. ROČNÍK
Tato akce v Kacanovech má podle jednoho z organizátorů a současně frontmana kapely Ovčie Kiahne Honzy Bílého čím dál větší smysl. Z počátku v ní možná byly i prvky recese a revolty, nyní je symbolika boje lidu okupovaného Tibetu čím dál aktuálnější. „I u nás může klidně dojít k okleštění některých svobod. Třeba pod dojmem utečenců nebo příklonem části obyvatel naší země k nedemokratickým režimům. Proto je třeba stále připomínat nejen události v Tibetu, ale i bojovat za demokratické hodnoty,“ uvedl Bílý. V sobotu 14. května se na louce pod tibetským altánkem při desátém ročníku akce sešly asi čtyři stovky lidí. Největší aplaus měla kapela Kašpárek v rohlíku, zejména dětské publikum vyplnilo celý prostor pod pódiem (na snímku). Další fotografie najdete v albu na Facebooku TvA.
Foto týdne/květen 2016/01
PRVNÍ PLAVCI VYZKOUŠELI BAZÉNY V MAŠKOVCE
Za účasti zhruba dvou tisícovek lidí bylo v neděli 8. května slavnostně otevřeno koupaliště v Maškově zahradě. Šestnáctileté úsilí vybudovat v Turnově veřejné koupaliště je konečně u konce. Město sportoviště vystavělo za své prostředky bez dotace. Prvními koupajícími se byli starosta města Tomáš Hocke a místostarostky Jana Svobodová a Petra Houšková. K nim se postupně přidávali další (viz společný snímek). Teplota vody byla 19 °Celsia. Koupaliště bude pro veřejnost otevřeno na přelomu května a června.
Foto týdne/duben 2016/05
REKORDNÍ ZAHÁJENÍ TURISTICKÉ SEZONY
Král s královnou v podání Petra Záruby a Elišky Gruberové každoročně symbolizují největší akci v turnovské části Českého ráje, kterou je zahájení turistické sezony, konající se vždy o posledním dubnovém víkendu. Král s královnou symbolicky převezmou vládu nad regionem, nová turistická sezona začíná. Při té příležitosti se koná putování dětí s rodiči s plněním úkolů, na trase je plno pohádkových postav. „V posledních letech přichází kolem pěti tisíc lidí, letos jsme zaznamenali absolutní rekord. Jestli jsme v minulosti měli registrovaných nejvíce jedenáct stovek dětských účastníků, letos jich bylo patnáct set. Došly nám registrační kartičky a další rodiny ještě přicházely. Letošního putování v sobotu 30. dubna od Lázní Sedmihorky do zdejšího kempu se tak zúčastnilo hodně přes pět tisíc lidí,“ shrnuje Eliška Gruberová, jinak vedoucí turnovského infocentra, resp. příspěvkové organizace Turnovské památky a cestovní ruch, která je hlavním pořadatelem akce.
Foto týdne/duben 2016/04
PRACH, POT, BLÁTO, STOVKY LIDÍ, ADRENALIN, TRAKTORY
Padesátka startujících, hodně přes dva tisíce návštěvníků, místy dost adrenalinové závody - to hlavně když se některému jezdci povedlo dohonit kolegu startujícího před ním (viz snímek). Traktoriáda na Vyskři pod patronací místního Automotoklubu je vyhlášenou akcí široko daleko. Bylo tomu tak i o desátém jubilejním ročníku v sobotu 23. dubna. Už jen podle espézetek desítek zaparkovaných vozidel na všech výpadovkách a lukách kolem obce je jasné, že sem návštěvníci neváhají jet desítky kilometrů. Mezi nadšenci na traktorech továrních i vlastní výroby najdete specializované týmy, které objíždějí podobné akce po republice, i nadšence „samorosty“. To dává vyskeřskému setkání nezaměnitelné kouzlo. A k tomu pořadatelsky kvalitně připravené zázemí s občerstvením, výstavou zemědělské techniky a s dalšími doprovodnými akcemi, jako jsou mj. lety vrtulníku, koncerty kapel, závody špalacích traktůrků pro děti aj. Více přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/duben 2016/03
ŠACHOVÁ ELITA SE SEŠLA V TURNOVĚ
Výjimečnou příležitost mají všichni ti, které zajímá královská hra, o víkendu 15. – 17. dubna. Již podruhé se v turnovské Střelnici koná finále šachové extraligy České republiky. Nad šachovnicemi bojuje 12 týmů z celé republiky. Diváci mohou přímo na místě přihlížet hře nejlepších našich šachistů v čele s velmistrem Luďkem Navarou. Ten (ve žlutém tričku) hájí barvy pravděpodobného vítěze letošního ročníku 1. Novoborského šachového klubu. Na snímku je zachycen v utkání s Falcem Bindrichem ze Žitavy, který českou extraligu hraje za domácí Šachový klub Zikuda Turnov. Na utkání se můžete přijít podívat i vy. V sobotu se hraje od 14.00 hodin a v neděli 17. dubna od 10.00 hodin. Slavnostní vyhlášení výsledků extraligy proběhne do půl hodiny od dohrání poslední partie. Turnovští jsou mezi týmy ohroženými sestupem.
Foto týdne/duben 2016/02
ROZKVETLÉ RŮŽOVÉ SAKURY V NÁDRAŽNÍ ULICI
…jsou jedním z fenoménů jarního Turnova. V těchto dnech zde potkáte desítky lidí přes den, ale i v noci, jak si nádherně rozkvetlou růžovou alej fotografují. Mobilní telefony, tablety, analogové i digitální fotoaparáty jsou v akci. Řidiči projíždějící Nádražní ulicí spontánně zastavují a vystupují, nebo alespoň zpomalují. Ještě pár dnů a růžové trsy květů začnou zelenat a bude po všem… Byla to šťastná volba s výsadbou těchto okrasných stromů, které do města přivážejí jaro na růžovém podnosu. A jaké vůbec letošní jaro bude? „Letní vedra a ochlazení o druhém dubnovém víkendu jsou v pořádku. Tohle všechno k tomuto měsíci patří a přinejmenším do konce dubna se taková teplotní houpačka ještě jednou zopakuje. Nicméně teplotní nárůst bude i tak zřejmý a tak dnů s maximy nad 20° C bude stále více,“ říká meteorolog a senzibil Vlastík Brůček Plamínek. I květen podle něho slibuje teplé počasí až s letními teplotami a případná ochlazení budou jen krátkodobá. Srážkově se budeme pohybovat v mezích normálu až lokálně mírně nad normálem, a to v důsledku vzniku prvních jarních bouřek a s tím spojených vydatnějších srážek.
Foto týdne/duben 2016/01
LUDVÍK KOŠEK JAKO SYMBOL DEMOKRATICKÝCH HODNOT
V sobotu 2. dubna krátce po 14. hodině odhalili pamětní desku pilotu RAF Ludvíku Koškovi na turnovském zimním stadionu poslední v Čechách žijící pilot 310. stíhací perutě RAF, který se zapojil do letecké bitvy o Británii, generál Emil Boček (93!), společně s potomkem Ludvíka Koška. Slavnostnímu aktu přihlíželo zhruba pět stovek lidí. Na místě byli členové klubů vojenské historie v čele s Rotou Nazdar (včetně historické techniky), nad areálem Maškovky přelétala historická letadla, přerušen byl probíhající hokejový turnaj družstev žáků 4. tříd, který byl po II. světové válce založen právě na počest a připomínku turnovského rodáka a který posléze komunisté zakázali. I malí hokejisté se tak poklonili někomu, kdo si náš respekt zaslouží. Je to důležité zejména v době, kdy se zdá, že slova jako čest, morálka, smysl pro spravedlnost a podpora tradičních liberálně-demokratických hodnot západního typu se z naší společnosti začínají vytrácet. Pět stovek Turnovanů vyslalo svojí účastí na této akci trochu jiný vzkaz… (Více přineseme v samostatném článku.)
Foto týdne/březen 2016/04
VELIKONOCE NA DLASKOVĚ STATKU PŘIVEDLY JARO!
Dalo by se to napsat lapidárně: Mise splněna! Za účasti členů folklorního souboru Šafrán v sobotu 26. března po poledni stovky lidí vynesly Morenu do Jizery. Bylo to opravdu nanejvýš symbolické. Ještě při vynášení Smrtky ze statku k řece panovalo poměrně ponuré, podmračené počasí. Jen co symbol zimy skončil v chladné vodě, nebe se otevřelo a jarní sluníčko bylo znát natolik, že dovolilo návštěvníkům v klidu další velikonoční program na Dlaskově statku sledovat vsedě. Jaro je tedy už definitivně tady!
Foto týdne/březen 2016/03
FOTBALOVÉ JARO
Dva velmi silné soupeře přisoudil los turnovským divizním fotbalistům hned na začátek fotbalového jara. V minulém kole zahájili druhou část soutěže na hřišti favorizované FC Olympia Hradec Králové, kde podlehli 1:4. V neděli 20. března na domácím hřišti přivítali ambiciózní Živanice, které jsou v tabulce na 2. místě hned za Hradcem. Po bezgólovém poločase se z vítězství nakonec radovali hosté. První gól do sítě domácích vstřelili krátce po přestávce, brzo následoval druhý, domácím se bohužel nepodařilo vstřelit kontaktní gól, i když šance byly. Třetí branka do sítě Turnovských padla v poslední minutě utkání, hosté mohli odjíždět spokojeni. Hrálo se ve velmi chladném počasí končící zimy, na zápas dorazila stovka skalních fanoušků. (Na snímku v modrobílém bojuje domácí kapitán Petřík, který tradičně patří k nejlepším hráčům FK Turnov.)
Foto týdne/březen 2016/02
NÁVRAT TANEČNÍCH NA STŘELNICI
Po několika letech se Taneční a pohybová škola ILMA vrací na turnovskou Střelnici jako pořadatel tradičních jarních tanečních pro žáky devátých tříd a gymnázia. Na snímku je zachyceno úplně první zadávání chlapců s dívkami ve čtvrtek 10. března při první lekci. Kurzy probíhají od března do června, obsahují třináct lekcí, dvě prodloužené, speciální disco lekci a závěrečný věneček. Chlapci a dívky byli rozděleni do čtyř skupin, ILMA připravila i taneční v KD v Pěnčíně, které budou navštěvovat děti z okolních obcí a ze Železného Brodu. Více se tématu budeme věnovat v samostatném článku.
Foto týdne/březen 2016/01
PATNÁCTÁ MATEŘINKA
Z turnovských dětí, které se zúčastnily prvního ročníku Mateřinky, jsou dnes již dospělí lidé. Utíká to. Mateřinka je přehlídkou umu a dovedností dětí z mateřských škol. Finále se koná každoročně na začátku května v Nymburku, kam se nominují ta nejlepší vystoupení z oblastních přehlídek. Ta s číslem patnáct se uskutečnila v turnovském městském divadle ve čtvrtek 3. a v pátek 4. března. Až po střechu zaplněné hlediště aplaudovalo dětem z turnovských MŠ v ul. 28. října, Bezručovy a Zborovské (na snímku) a dětem z MŠ ve Svijanském Újezdu, Pěnčíně, Hrubé Skále a Paceřic. Přehlídka se uskutečnila tradičně pod patronací Žluté ponorky, na závěr vystoupil pěvecký sbor Karmínek.
Foto týdne/únor 2016/04
JEDENADVACÁTÝ MODRÝ KOCOUR NABRAL DRUHÝ DECH
Mimořádný zážitek nabídlo divadelní představení na motivy známé Havlovy Audience v podání souboru Spitfire Company. Představení, které doslova objelo svět, bylo k vidění v rámci programu festivalu Modrý Kocour. Ten se v Turnově uskutečnil od 25. do 28. února již po jednadvacáté. Havlovy absurdní dialogy, ke kterým odmyslitelně patří hlas Pavla Landovského, tanečnice a herečky Miřenka Čechová a Jindřiška Křivánková společně s režisérem Petrem Boháčem v představení nazvané Antiwords rozšířili o pohybové a výtvarné divadlo s prvky klauniády. Nutné bylo samozřejmě znát originál této hry, což pro návštěvníky sobotního představení nebyl problém, zaplněné turnovské divadlo se výborně bavilo!
V rámci přehlídky se v divadle a v upraveném sále Střelnice uskutečnilo 17 představení. O pátečním slavnostním zahájení, kdy ředitel přehlídky Mario Kubaš zval na podium oficiální hosty a potom mluvil s jejich botami, a kdy pod vedením hudebníka Martina Hyblera vystoupil orchestr astmatiků složený z členů místních divadelních souborů, o tom se bude mluvit ještě dlouho! Více přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/únor 2016/03
NA KOCOURA? NA KOCOURA!
Turnovské kulturní osobnosti se spojily do kampaně, jejímž cílem je přilákat na divadelní přehlídku Modrý kocour, která v Turnově proběhne od čtvrtka 25. do neděle 28. února, více místních diváků. Na pódiu městského divadla a na Střelnici budou k vidění opravdové skvosty. V rámci 21. ročníku amatérské přehlídky, která mezi divadelníky patří k nejprestižnějším v zemi, bude uvedeno na dvacet představení včetně opravdové chuťovky - mezinárodně oceňovaného divadla Spitfire Company s představením Antiwords! „Amatér znamená, že netvoří za peníze. Ale kolikrát takový soubor nabízí lepší divadlo než leckterá pražská profiscéna,
| Přejít na stranu 1 2 3 4 519 | Zobrazuji 31-60 |
Uživatel: Neregistrovaný

Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS