Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
Turnovskovakci.cz - sakura
Fotogalerie
Fotografie týdne
obrázků seřazených
Foto týdne/únor 2016/02
STŘELNICE ŽILA KARNEVALEM
Velký rodinný karneval v duchu populárního animovaného filmu Mimoni, uspořádala Žlutá ponorka ve spolupráci s Kulturním centrem Turnov v neděli 14. února na Střelnici. Víc než tři stovky dětí a dospělých se výborně bavilo. Lada Capoušková a spol. si pro ně přichystali množství různých her a soutěží, ve finále všichni skládali z velkých kostek obrázek Mimoňů s pozadím v podobě panoramatu Turnova. Z řad malých i velkých návštěvníků znělo jediné: Velká spokojenost! Snímky z karnevalu najdete na Facebooku TvA.
Foto týdne/únor 2016/01
V ROVENSKU DĚLAJÍ MASOPUST PO SVÉM
„Z počátku jsme se snažili zachovávat masopustní obyčeje a v průvodu nesměly chybět tradiční masky, jako jsou slaměnej, bába s nůší, medvěd s medvědářem a další. Postupně jsme zjistili, že jak byla tradice přerušena, lidé se chtějí spíše bavit. Tak jsme to přijali jako fakt, ono jde také o to, aby přišli, byli ochotní ze sebe maškaru udělat a společně se pobavit. To je myslím to podstatné,“ říká Dana Brožková, která s partou nadšenců v 90. letech masopustní průvody v Rovensku pod Troskami zakládala. Naposledy průvod prošel městem od Týna na náměstí v sobotu 6. ledna. Několik desítek masek (a nechyběly ani ty tradiční) a další desítky diváků svědčí o tom, že lidé na toto pojetí masopustu slyší. A proč ne. Jen v Rovensku na náměstí může kněz oddat „Jarmilu Šulákovou“ za člena kapely Kiss (na snímku). Hlavně se nebrat vážně, umět se pobavit a podívat se na svět z nadhledu. Tolik potřebné právě v dnešní době! Více o sobotních masopustech v Radimovicích, v Rovensku, ve Skalanech a na Všeni přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/leden 2016/06
MASOPUST JE TADY
Masopust na Dlaskově statku v sobotu 30. ledna symbolicky odstartoval masopustní veselí v celém regionu. Jak uvedla ředitelka pořádajícího turnovského muzea Vladimíra Jakouběová, tím, že tady začali o týden dřív, dávají šanci okolním obcím, aby se případní zájemci mohli rozjet k nim. Sobotní akce na Dlaskově statku se podařila hned z několika pohledů. Předně jí přálo počasí - sice bez sněhu, ale i bez deště, do areálu statku přišlo nebývale hodně lidí, návštěvnost byla jedna z největších v posledních letech. A potom jsou to samotní muzejníci, kteří tuhle akci mají za svou a bylo z nich jen opravdu málo, které byste nenašli v nějaké masce v sobotním průvodu. To ostatně dokazuje i titulní snímek: v popředí vlevo ředitelka turnovského muzea, uprostřed ředitelka muzea v Nové Pace Iveta Mečířová a vpravo turnovská místostarostka Jana Svobodová. Obě předtím v turnovském muzeu pracovaly a masopust na Dlaskově statku si prostě nechtějí nechat ujít! Více přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/leden 2016/05
TENKRÁT V RÁJI
Vloni v září začalo ve Vysokých Tatrách natáčení filmu Tenkrát v ráji. Na snímku jsou herci Vavřinec Hradilek – pro olympijského vítěze je to herecký debut – a Petr Šmíd. Film i stejnojmenná kniha jsou inspirované osudem legendárního předválečného horolezce Josky Smitky, který patří k průkopníkům lezení v Hruboskalském skalním městě. Filmaři v průběhu podzimu a zimy opakovaně pracovali i na Turnovsku, v Prachovských a Příhrazských skalách a třeba i v Liberci. Nyní je film ve střižně, premiéru by měl mít v letošním roce. Více se dozvíte v původním rozhovoru se scénáristou a spisovatelem Josefem Urbanem, který na TvA přineseme v nejbližší době. (Foto: DP Film)
Foto týdne/leden 2016/04
KONEČNĚ PŘIŠLA PANÍ ZIMA?
Vypadá to tak. V pátek 15. ledna nasněžilo na Turnovsku místy až 15 centimetrů sněhu a po dlouhých měsících, když vloni zima nebyla vůbec a předloni skromná, si sněhu mohli užít hlavně děti a teenageři. Na snímku jsou osmáci z turnovské „chlapajdy“, kteří první pořádnou koulovačku této zimy uspořádali hned před školou ve Skálově ulici. I když v průběhu dne hodně sněhu odtálo, meteorologové na víkend a příští týden hlásí teploty pod bodem mrazu, tak by sněhová pokrývka mohla vydržet. „Výhled na nejbližší dny a týdny dává velké předpoklady pro to, abychom si v lednu a únoru zimní radovánky užili nejen na horách, ale i na Turnovsku. Mělo by převládat počasí s nočními teplotami ojediněle i kolem mínus deseti a s občasnými sněhovými srážkami. Oteplení budou jen krátkodobá a až ke konci února bude již více sluníčka, spojeného se vzestupem teplot. Takže po jarních Vánocích  alespoň krátká pozdní zima potěší mnoho z nás a hlavně sníh přinese tolik potřebnou vláhu pro jarní tání,“ uvádí meteorolog a senzibil Vlastimil Brůček.
Foto týdne/leden 2016/03
ROVENSKO SI PŘIPOMNĚLO HRDINY
V sobotu 9. ledna si Rovensko pod Troskami připomnělo 73. výročí od hrdinné smrti parašutistů ze skupiny Antimony. Na snímku jsou členové Klubu vojenské historie Roty Nazdar před rovenskou plovárnou, kde byli parašutisté dopadeni. Více v samostatném článku.
Foto týdne/leden 2016/02
MY TŘI KRÁLOVÉ, JDEME K VÁM…
Ve středu 6. ledna v podvečer prošly centrem Turnova dvě skupinky Tří králů. Stalo se tak po páté v krátké historii a i letos se organizace sbírky ujali členové zdejší organizace Orel. Více o Tříkrálové sbírce, kterou pořádá Česká katolická charita, najdete na adrese http://www.trikralovasbirka.cz/o-sbirce/. Vybrané peníze z celostátní sbírky budou jako vždy věnovány potřebným. „Letos jsme se domluvili, že vybraná částka půjde na konto turnovským skautům, což je dlouhodobě největší dětská organizace na Turnovsku,“ uvádí za organizátory Kristýna Krejčíková. Vloni se v Turnově vybralo v průběhu dvou dnů přes šest tisíc korun a dalších pět tisíc byl příspěvek z charity. Peníze vloni posloužily spolku Děti z ráje, předloni zdejší Náruči. Tři krále potkáte v ulicích Turnova ještě ve čtvrtek 7. ledna.
Tři králové je lidovým označením pro mudrce - Kašpara, Melichara a Baltazara, kteří podle novozákonních evangelií navštívili krátce po narození Ježíše v Betlémě a přinesli mu zlato, kadidlo a myrhu. 6. ledna se píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka K+M+B+ nebo latinský ekvivalent C+M+B+ (Casparus-Kašpar). Tyto iniciály Tří králů původně znamenají Christus mansionem benedicat – ať Kristus požehná tomuto příbytku po celý rok, proto se za třetí křížek píše letopočet. Tři křížky symbolizují Nejsvětější trojici, tj. Otce, Syna i Ducha Svatého.
Foto týdne/leden 2016/01
NA NOVOROČNÍ OHŇOSTROJ PŘIŠLA „PŮLKA“ TURNOVA
Žena si na mobilní telefon natáčí novoroční ohňostroj v Turnově Na Lukách. Akce patří v posledních letech k nejnavštěvovanějším, na Nový rok 2016 mohlo být na ploše parkoviště u autobusového nádraží odhadem tři čtyři tisíce lidí. Průvodkyní podvečera byla moderátorka Eva Kordová, starosta města Tomáš Hocke rozdával dětem, které přinesly obrázek z Vánoc, drobné dárky, za pozornost jistě stojí také koncert kapely Snap Call. A samozřejmě i ohňostroj. Na něj se spolu s městem skládají místní podnikatelé. „Ohňostroj trval devět minut, poprvé jsme vyzkoušeli vějířovité efekty, které jsme nedávno přivezli ze zahraničí, ohlasy mám dobré, tak se to snad lidem líbilo. Dobré bylo také počasí, nestříleli jsme do mlhy jako vloni. Trochu problém vidím v levných baloncích štěstí, které se rozpadaly za letu, nikomu se ale nic nestalo, tak myslím, že můžeme být všichni spokojeni,“ shrnuje Zdeněk Pohl, jehož firma se tradičně o novoroční ohňostroj stará. 
První ohňostroj se na Nový rok Na Lukách uskutečnil v roce 2009. Tehdy byl náhradou za kritizovaný půlnoční silvestrovský ohňostroj na náměstí. Dnes už by asi nikdo místo ani čas neměnil… (Další snímky najdete v albu na Facebooku TvA.)
Foto týdne/prosinec 2015/06
ŠŤASTNÉ VYKROČENÍ DO NOVÉHO ROKU!
K mnoha přáním, která, vážení čtenáři, dostáváte od svých nejbližších, rodiny, přátel, kamarádů, známých, spolupracovníků, šéfů i podřízených, se připojujeme i my v redakci TvA. Česká republika je stále příjemné místo pro život, nenechme si to kazit hloupostmi. Vodítkem budiž originální vzkaz na jedné hospodě, který si návštěvníci mohli přečíst den před Silvestrem namísto obligátního jídelního lístku… Tak ať se nám všem v roce 2016 žije dobře!
Foto týdne/prosinec 2015/05
SKAUTI, BETLÉM, VÁNOCE…
Svatá rodina ze živého betléma turnovských skautů... Rozdávání symbolu Vánoc - Betlémského světla, živý betlém, vánoční koledy. Příjemný podvečer na turnovském náměstí si ve středu 23. prosince na samém prahu nejkrásnějších svátků v roce přišly vychutnat více než tři stovky lidí. Tradiční akce, která přináší radost, a na sváteční stůl světlo ze svatých míst. Krásné svátky, vážení čtenáři! Více o akci v samostatném článku.
Foto týdne/prosinec 2015/04
ČEŠI, ČEŠI! SKANDOVALO 800 HRDEL
Návštěva, jakou reprezentační hokejisté do 16 let běžně nezažívají. Diváckou kulisu prvnímu utkání hokejových reprezentací Česka a Ruska v turnovském zimním stadionu dělalo v neděli 20. prosince v podvečer zhruba osm stovek lidí. O málo víc jich tady bylo už jen při slavnostním otevření stadionu 28. října! Atmosféra byla vynikající a hnala mladé české reprezentanty do útočné poloviny hostů. Vyrovnané utkání bohužel ovlivnilo několik chyb v naší obranné třetině, takže týmy se loučily poměrem 3:7 ve prospěch mladých Rusů. Ti jsou ubytovaní v turnovském hotelu Karel IV. a v průběhu dne jste na ně mohli narazit při procházkách městem. Zápasy reprezentací pokračují v pondělí a v úterý, nenechte si je ujít, hraje se útočný a pro diváky velmi líbivý hokej. Navíc naši reprezentanti diváckou podporu potřebují! Na snímku první slavnostní buly utkání vhazuje starosta města Tomáš Hocke. Další snímky najdete na facebooku TvA.
Foto týdne/prosinec 2015/03
HEJ MISTŘE! ZNĚLO PLNÝM NÁMĚSTÍM…
Tento ročník Vánočních trhů se do historie zapíše dvěma podstatnými věcmi: Trhy se vrátily zpět na náměstí, a nutno říci, že s tím panovala velká spokojenost, za zaznamenání stojí také sobotní návštěvnost; byla úžasná. V prosluněné a na poměry teplé adventní sobotě bylo jen málo zdejších rodin, které na trzích neměly svého zástupce. Vrcholem trhů byla večerní Rybova Česká mše vánoční v podání Pěveckého sboru Antonín Dvořák a doprovodného orchestru. Plné náměstí (viz foto) je výzvou, jestli by právě tohle neměla být nová tradice…
Foto týdne/prosinec 2015/02
PRVNÍ DEN VÁNOČNÍCH TRHŮ: FENOMÉN FUNGUJE
Jestli je něco fenoménem turnovských Vánočních trhů – letos se koná již 17. ročník! – jsou to stánky občanských sdružení typu Fokus či Slunce všem, základních škol, skautů a dalších neziskových organizací. Ti všichni po celý podzim vyrábějí výrobky, kterými se potom na trzích prezentují a dělají radost sobě i nakupujícím, kteří vědí, že peníze dávají na dobrou věc. Turnovští skauti letos například ve stánku nazvaném „Pro dobrou věc“ vybírají na příspěvek na elektrický vozík pro malého Honzíka Mohelského a bude záležet na druhém dnu trhů, jak budou úspěšní! Letošní turnovské Vánoční trhy (11. a 12. prosince) se opět zcela přesunuly na náměstí, o kvalitu stánkařů se stará ve spolupráci s městem a KCT Muzeum Českého ráje, takže ve stáncích velmi pravděpodobně narazíte na samotné výrobce originálního rukodělného zboží. I sobotní doprovodný program nabízí spoustu zajímavostí na náměstí či aktivit v muzeu – kapří stezka, odlévání olova, divadelní představení pro děti… Trhy vyvrcholí podvečerním sobotním provedením legendární Rybovy České mše vánoční v podání Pěveckého sboru Antonín Dvořák, která je koncipována jako závěrečné poděkování pro všechny prodávající, pořadatele i nakupující, proto by mělo být na náměstí v 19.00 hodin plno! (Na snímku jsou prodávající a nakupující u stánku ZŠ ve Skálově ulici.) Viz také anketa na téma Vánočních trhů...
Foto týdne/prosinec 2015/01
DRUHÝ ADVENTNÍ VÍKEND VE ZNAMENÍ MIKULÁŠE, ČERTŮ A ANDĚLŮ
První Mikuláš s čerty a andělem se v Turnov letos pohyboval již ve čtvrtek 3. prosince. Společnost BusLine oprášila retro autobus ze 60. let minulého století Škoda RTO, který byl v červenobílém provedení a velkým nápisem Čertovský autobus na čelní masce v ulicích města nepřehlédnutelný. Dopoledne vozil hlavně děti z místních mateřských škol, odpoledne zdarma desítky dětí s rodiči. Autobus měl pevně stanovený jízdní řád, cestují tak nastupovali a vystupovali na standardních zastávkách napříč městem. Které z dětí umělo zarecitovat básničku či zazpívat písničku, dostalo odměnu, na ty zlobivé čekalo peklo v zadní části autobusu. V průběhu jízdy panovala v autobuse výborná atmosféra. Tu bohužel hlavně dopoledne částečně ovlivnily tragické události na Vesecku, kdy navíc bylo lidem doporučeno, aby moc do ulic nevycházeli…
Foto týdne/listopad 2015/04
VÁNOČNÍ STROM JIŽ SVÍTÍ, ADVENT JE TADY
V neděli 29. listopadu vpodvečer byl na turnovském náměstí slavnostně rozsvícen vánoční strom. Ten tentokrát pochází z nedalekých Kacanov a náměstí bude zkrášlovat ještě několik týdnů v novém roce. Letos podruhé bylo pro dopravu uzavřeno náměstí, což bylo pro návštěvníky, mezi nimiž převažovaly rodiny s dětmi, velmi příjemné. Kvůli celodennímu deštivému počasí ale tentokrát přišlo lidí o něco méně. Starosta města Tomáš Hocke všem popřál klidné svátky a spolu s moderátorkou Evou Kordovou rozsvítili první svíci na adventním věnci. Radost přineslo vystoupení malých zpěváků z Karmínku, děti z dramatického kroužku ZŠ Žižkova pod vedením Jany Kepkové připravili pásmo s adventními postavami. Po rozsvícení stromu andělé i čerti vyrazili mezi děti na náměstí, na každého čekal drobný dárek. Další snímky najdete na Facebooku TvA.
Foto týdne/listopad 2015/03
HEJTMAN PEKAŘEM, DĚLNÍKEM, UČITELEM, OŠETŘOVATELEM A TĚLOCVIKÁŘEM
Čtvrtek 19. listopadu prožil hejtman Libereckého kraje Martin Půta v Turnově. Šlo o jeho druhý „Hejtmanský den“ v tomto volebním období. Společně se starostou Tomášem Hockem si nejdříve v Pekárně Mikula zkusili upéct vlastní bochník chleba, ve Sklostroji se seznámili s nejnovějšími technologiemi, na otázky studentů odpovídali na gymnáziu, v nemocnici diskutovali o její budoucnosti. Hejtman se zúčastnil i setkání parlamentu mládeže a besedoval se starosty okolních obcí a členy zastupitelstva. Závěr návštěvy patřil podvečernímu setkání s občany na Střelnici. Zde se hovořilo převážně o zdejší „hotelovce“, podle hejtmana před šesti lety došlo k sloučení dvou škol, ke kterému dojít nemělo. Byla to chyba, kterou bude třeba v nejbližší době napravit. „Příjemný den, jen budu muset zjistit, jak je to na hotelovce s nastavením hodin tělocviku,“ shrnul s úsměvem svoji návštěvu v narážce na diskuzi na Střelnici hejtman Půta. „Ale vážně: Opět jsem si uvědomil, že Turnov je město s rozvinutou občanskou společností. A to není žádná fráze! Není v kraji vůbec běžné, aby lidé, když mají nějaký názor a něco se chtějí dozvědět, přišli a zeptali se. I v případě kontroverzních pohledů na hotelovou školu byla diskuze kultivovaná. Turnov může v tomto být dobrým příkladem ostatním…“ (Snímek je z Pekárny Mikula, více přineseme v samostatném článku.)
Foto týdne/listopad 2015/02
POMALU SE LOUČÍME S PODZIMEM, JAKÁ BUDE ZIMA? (TIPOVACÍ SOUTĚŽ)
Přestože v první polovině listopadu jsme měli nebývale teplé a krásné počasí (snímek z Hruboskalského skalního města), neznamená to, že nástup letošní zimy nebude razantní. Již na konci listopadu má dojít k ochlazení a sníh se může vyskytnout prakticky ve všech polohách. Tato perioda ale bude střídána v první polovině prosince vzestupem teplot. Velmi zajímavé bude období Vánoc, kdy se budou přetlačovat dvě rozdílné vzduchové hmoty právě nad střední Evropou. Teplá z oceánu a studená ze sibiřských oblastí. Vypadá to, že ta teplá vzduchová hmota nakonec zvítězí a odsune studený vzduch zpět k východu a převládne celkově mírný charakter zimy podobně jako loni, kdy sněhová pokrývka na Turnovsku sice občas několik dní vydržela, ale teploty se jen vzácně dostaly na výraznější mrazivé hodnoty. Tento předpokládaný model počasí by mohl narušit jedině neplánovaný výbuch sopky v oblasti Islandu nebo severní Ameriky či zatoulaný hurikán z tropických vod Atlantiku k evropským břehům. Obojí je ale na tuto roční dobu málo pravděpodobné.
Pokud se chystáte zúčastnit se již tradiční vánoční tipovací soutěže APC Turnov na téma, jestli bude v Turnově na Štědrý den sníh, či nikoliv, nebudete mít letos rozhodování zase až tak jednoduché. Své tipy můžete posílat již nyní na tel. 603 544 715, a to až do 15. prosince. Ze zaslaných správných odpovědí vylosujeme tři šťastlivce, z nichž hlavní výhrou bude poukaz na prodloužený víkend. V jaké lokalitě? To necháme zatím jako překvapení až do konce hry. Tak hodně štěstí.
Vlastík Brůček Plamínek, t. 603 544 715, mail.brucek.vlastimil@seznam.cz
Foto týdne/listopadu 2015/01
LIDÉ MAJÍ UNIKÁTNÍ PŘÍLEŽITOST VIDĚT PRACOVIŠTĚ SVĚTOVÉ ÚROVNĚ
Téměř dvě stovky zájemců v předem ohlášených skupinách, od žáků a studentů místních škol po třeba pracovníky libereckého Výzkumného ústavu textilních strojů, využilo v pátek 6. listopadu možnosti podívat se do útrob turnovského pracoviště TOPTEC, regionálního centra speciální optiky a optometrických systémů Ústavu fyziky plazmatu AV ČR. Od roku 2013 pracoviště sídlí v přízemí jedné z budov Dioptry. Jeho zřízení přišlo na 214 mil. Kč. Jedná se o špičkové centrum světové úrovně, kde mj. pracují i pro Evropskou kosmickou agenturu. V sobotu 7. listopadu od 10.00 do 15.00 hodin má možnost unikátní vybavení tohoto pracoviště vidět i veřejnost, pro děti zde dokonce připravili malé vědecké pracoviště. Na snímku zaměstnanec centra Jiří Bartoníček návštěvníkům přibližuje práci na speciální optické brusce. Více na www.toptec.eu.
Foto týdne/rijen 2015/05
HOKEJ V TURNOVĚ POPRVÉ „NAOSTRO“
Zhruba tisícovka lidí byla ve středu 28. října při otevření zimního stadionu v Maškově zahradě. Další se dívali na živý přenos prostřednictvím internetu. Ozdobou slavnostního dne bylo hokejové utkání turnovského A týmu s veterány české reprezentace. Jejich soupiska byla plná zvučných jmen, byli zde bývalí hráči české extraligy, vítězové a účastníci mistrovství světa i zlatí medailisté z Nagana. Ti všichni se sešli pod vedením „trenéra“, české hokejové legendy, Milana Nového. Utkání se hrálo v přátelské atmosféře, ve které zkušenost převážila nasazení místních borců. O výsledek ale v tomto případě moc nešlo. 28. říjen 2015 byl v Turnově především svátkem hokeje. O krytém zimním stadionu zde snilo několik generací, nyní je to realita se všemi plusy i mínusy… Na snímku turnovský Daniel Isach (vlevo v bílém) bojuje s bývalými reprezentanty Tomášem Vlasákem a Jiřím Hešem.
Foto týdne/rijen 2015/04
DEN „D“ BUDE VE STŘEDU 28. ŘÍJNA
Nejmladší hokejisté z týmu Sršni Turnov zvou na středeční otevření Zimního stadionu Ludvíka Koška. Ten vyrostl za rekordních deset měsíců v Maškově zahradě. Uspokojí potřeby bruslařů na desetiletí dopředu, několika generacím zdejších sportovců se tímto plní letitý sen. Stadion si Turnov staví „za své“, tedy z rozpočtu města. V červnu příštího roku v tomto areálu bude ještě otevřeno venkovní koupaliště. 
Vše o organizaci dne „D“, tedy o středě 28. října, se dozvíte v samostatném článku.
Foto týdne/rijen 2015/03
TŘETÍ ROČNÍK KOULENÍ CHLEBA JAKO PODPORA KVALITNÍM VÝROBKŮM
I přes deštěm rozmáčený terén a nejistou předpověď počasí v sobotu 17. října na sjezdovku ve Struhách dorazily tři stovky lidí, kteří podpořili samotné závody v koulení chleba, a současně také myšlenku duchovního otce této akce, pekaře Jiřího Mikulu, který chce tímto způsobem upozornit na špatnou kvalitu potravinářských výrobků v České republice. Slalom s tříkilovým pecnem absolvovalo 67 soutěžících všech věkových kategorií včetně moderátora akce, významného českého vrcholového sportovce a dnes hlavně televizního moderátora Romana Šebrleho. Více v samostatném článku.
Foto týdne/rijen 2015/02
SVATÝ JERONÝM PATRONEM KNIHOVNY
Několik desítek lidí, především rodičů s dětmi, přilákala nedělní akce (11. října) turnovské knihovny Antonína Marka. U příležitosti 195. výročí založení knihovny se zde uskutečnilo setkání, kterému organizátoři dali název „Netradiční knihovna“. Dopoledne patřilo tvůrčí dílně, odpoledne došlo na slavnostní odhalení sochy sv. Jeronýma, což byl významný křesťanský spisovatel, teolog a především překladatel Bible do latiny. Má tedy vztah současně ke knihovně i Antonínu Markovi! A že turnovskou knihovnu najdete v Jeronýmově ulici, je již jaksi navíc… (na snímku sochu sv. Jeronýma odhalují autorka díla, nový ředitel knihovny a ve skrytu zástupce Nadace Preciosa). Více o budoucnosti turnovské knihovny a vizích nového ředitele Jaroslava Kříže si budete moci přečíst v samostatném článku.
Foto týdne/rijen 2015/01
V MAŠOVĚ SI BLÍZKA SÁHLI NA HISTORII ČESKÉ ZEMĚ
Martin Zdeněk z firmy Monstranz v Mašově připevňuje restaurovanou čelní desku na schránku na ostatky sv. Václava, která je umístěna v pražském chrámu sv. Víta. V Mašově v minulých dnech restaurovali celkem šest  tzv. domečkových relikviářů na ostatky patronů naší země: sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Víta, sv. Prokopa, sv. Cyrila a sv. Ludmily. Jednalo se o mimořádnou a prestižní zakázku, schrány v restaurované podobě už jsou opět na čelném místě hlavního oltáře nejdůležitějšího českého chrámu. „Byli jsme i přítomni na pražském arcibiskupství při vyjmutí ostatků ze schrán, to na senzitivního člověka hodně zapůsobí,“ přiznává majitel specializované firmy Milan Zdeněk. Více přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/zari 2015/04
TURNOVŠTÍ ZVLÁDLI ZÁPAS PODZIMU
Zase o něco klidněji mohou po neděli 27. září vyhlížet konec podzimní části divizního ročníku fotbalisté Turnova, kteří na domácím hřišti před velmi slušnou návštěvou porazili v derby Semily 1:0. Na obou stranách se představili hráči, kteří v minulých ročnících působili v táboře soupeře, na hřišti i v hledišti to občas jiskřilo, hrál se pohledný fotbal s rychlými protiútoky, který se divákům musel líbit. (Turnovští hrají v modrobílých dresech.)
Foto týdne/zari 2015/03
ROHOZECKÝ PIVOVAR SE LOUČIL S LÉTEM
Již po osmé se sešli zástupci Pivovaru Rohozec na konci sezony se svými příznivci na turnovském náměstí. V průběhu soboty 19. září se u stánků u kašny vystřídaly desítky návštěvníků. Ti mohli ochutnat všechny druhy piv, které se v pivovaru vaří, a to včetně speciálního pšeničného piva, uvařeného jen pro tuto příležitost! K dobré náladě zahrály tři hudební skupiny, zájemci mohli i soutěžit o hodnotné ceny. Pivovaru v Malém Rohozci se daří, letos v létě zde poprvé v opraveném areálu uspořádali několik kulturních akcí, z nichž návštěvnicky byl nejúspěšnější koncert kapely Vaťák, což je revival oblíbeného Kabátu. Podle Štěpánky Matějkové z rohozeckého pivovaru se i v příštím roce v létě uskuteční asi čtyři koncerty v areálu pivovaru a samozřejmě také červnové slavnosti piva a zářijové loučení se sezonou… (Na ilustračním snímku je paní zachraňující přetékající kelímek s rohozeckou dvanáctkou u pípy na náměstí. Další snímky ze zářijové akce najdete na Facebooku TvA.)
Foto týdne/zari 2015/02
JAK SE TOČÍ KLIP?
Dlouhá byla noc ze soboty 12. na neděli 13. září pro členy turnovské rock'n'roll'n'bluesové kapely Snap Call. Na parkovišti u autobusového nádraží se po celou noc točil první hudební klip skupiny za účasti štábu 68pictures pod vedením renomovaného režiséra Martina Linharta. Krom členů kapely, osvětlovačů, kameramanů a dalších členů produkce byli „na place“ také americké koráby dálnic a sličné krásky. Ilustrační snímek zachycuje kapelu a kompars při natáčení. Více se dozvíte ze samostatného článku.
Foto týdne/zari 2015/01
OSLAVY ŽELEZNICE VE VELKÉM STYLU!
O víkendu 5. a 6. září připravili organizátoři z Klubu přátel železnic Českého ráje, Kolej klubu a Ilmy agency velkolepé oslavy 150. výročí zprovoznění Turnovsko-kralupské dráhy. Bohatý doprovodný program přilákal stovky návštěvníků. Do Turnova dorazilo hned několik vlaků tažených historickými parními lokomotivami, samostatný program byl připraven v turnovském lokomotivním depu, na improvizovaném pódiu na nádraží vystoupili tanečníci z Ilmy a hudební skupiny od dechovky přes big band po rock. Oslavy probíhaly i na dalších místech, třeba v Příšovicích tzv. protokolární vlak vítali v dobových krojích, v Loukově hrála dechovka, vlastní program oslav měli v Mnichově Hradišti, Bakově a na dalších místech. Na snímku je parní lokomotiva řady 475 Šlechtična v čele historického vlaku na turnovském nádraží. Více přineseme v samostatném článku (včetně videa).
Foto týdne/srpen 2015/04
DEN PRO RODINU
Poslední prázdninovou sobotu pro své zaměstnance a jejich rodinné příslušníky připravila rodinný den firma Kamax. Konal se již potřetí v prostorách firmy na Vesecku, kde bylo připraveno bohaté občerstvení a doprovodný program pro děti a dospělé. Kdo chtěl, mohl se se zasvěcenými průvodci podívat i do výrobních prostor. Zde zájemci mj. mohli vidět i tolik diskutovanou kalicí linku (na snímku). Letošní Den pro rodinu byl ve znamení 80. výročí založení firmy, na místě byly i dvě vnučky zakladatele rodinného podniku, přítomné pozdravili hejtman Libereckého kraje Martin Půta a starosta Turnova Tomáš Hocke. Více přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/srpen 2015/03
NOČNÍ PROHLÍDKY VALDŠTEJNA PODTRHUJÍ GENIUS LOCI TOHOTO MÍSTA
Originální průvodce Martin Doubek recituje v rámci noční prohlídky jednu z prvních erotických básní z 15. století, sepsanou v Čechách, která má vztah i k samotnému hradu Valdštejnu. Více najdete v samostatném článku.
Foto týdne/srpen 2015/02
FOTBALOVÝ PODZIM JE TADY
V neděli 9. srpna sehráli hráči divizního FK Pěnčín-Turnov na domácím hřišti první divizní utkání nového ročníku. Konfrontace s ambiciózním celkem Olympie Hradec Králové pro domácí nedopadla dobře, tým prohrál 0:2.
Hradecká Olympie dirigovaná nepřehlédnutelným dvoumetrovým exligistou Rolkem se ujala vedení v 18. minutě, kdy se hlavou u zadní tyče po přesném centru prosadil Očovan. Pár minut poté zahrávali hosté rohový kop, ve skrumáži se míč dostal k Rolkovi, a ten netradičně nohou uklidil nejdůležitější fotbalovou rekvizitu za Hykova záda podruhé! Více přineseme v samostatném článku. (Na snímku v modrobílém dresu bojuje turnovský Bárta.)
| Přejít na stranu 1 2 3 4 519 | Zobrazuji 61-90 |
Uživatel: Neregistrovaný

Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS