Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
Turnovskovakci.cz - Turnov - den a noc
Fotogalerie
Fotografie týdne
obrázků seřazených
Foto týdne/srpen 2015/01
PŘEDZNAMENÁVAJÍ REKORDNÍ VEDRA KRUTOU ZIMU?
Červenec byl podle měření pražského Klementina čtvrtým nejteplejším za posledních 241 let, a jestli to takhle půjde dál, bude letošní léto nejteplejší za celou historii měření. A to nás teplotní vrchol o druhém srpnovém víkendu ještě čeká, teploty se mají přiblížit 40 °C ve stínu. „Zažíváme jedno z nejteplejších letních období posledních desetiletí, ale hlavně i přes místní lokální srážky je celoplošné extrémní sucho a vyhlídky nejsou valné. Vodní toky jsou poloprázdné, spodní vody oslabené a v lese ani houba. Vstoupíte-li do lesa, zažijete doslova šok. Les je téměř mrtvý a pracuje na úsporný režim. Paradoxně jsem si letos otevřel mykologickou poradnu, a vypadá to, že budu bez práce,“ glosuje současnost Vlastimil Brůček, který počasí v Českém ráji sleduje již čtyři desítky let. „Samotnou kapitolou jsou teploty v noci, které často v Turnově neklesají pod 25 °C, což se v historii pozorování zdejšího Amatérského pozorovacího centra ještě nestalo. Padají a budou padat teplotní rekordy“. 
A jaká je podle Brůčka prognóza? Až do poloviny září má být stále teplo a málo srážek. „Říjen a listopad slibují naopak vlhčí počasí a dlouhodobější srážky. A přestože je ještě mnoho proměnných vlivů v cirkulaci vzduchových hmot nad Evropou a Atlantikem, vypadá to letos na vydatnou zimu se sněhovými kalamitami a vichřicemi, včetně mrazivých period. To ale ještě upřesníme v předpovědi na zimu na počátku listopadu,“ dodal meteorolog a senzibil Vlastimil Brůček.
(Ilustrační snímek byl pořízen pod jezem v Přepeřích.)
Foto týdne/červenec 2015/04
TISÍCILETÁ LÍPA V TATOBITECH SOUTĚŽÍ O STROM ROKU!
Obec Tatobity přihlásila Tisíciletou lípu v Tatobitech do ankety STROM ROKU, kterou pořádá Nadace partnerství. Letos bylo přihlášeno celkem 70 stromů. Z došlých přihlášek odborná porota vybrala dvanáct finálových stromů s nejzajímavějším příběhem. Mezi těchto 12 finalistů se dostala i naše Tisíciletá lípa. Hlasování o Strom roku 2015 nadace spustila v červnu na webových stránkách www.stromroku.cz. Hlasování potrvá až do 10. října, slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 20. října u příležitosti Dne stromů. Vítězný strom kromě titulu navíc získá poukaz na odborné ošetření a postoupí do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku.
Hlasovat může každý, kdo odešle SMS ve tvaru DMS STROM5 na telefonní číslo 87 777 (cena SMS je 30 Kč), nebo se podepíše na podpisové archy, které jsou k dispozici na obecním úřadu a v místní prodejně potravin. Najdete je také v Muzeu Českého ráje a v informačním centru v Turnově.
Poslat SMS či se podepsat na archy může každý občan ČR (nezáleží na místě trvalého pobytu). Podpisové archy si také můžete vyzvednout na OÚ a nechat podepsat svým příbuzným, známým a tím podpořit naši lípu! 
Lenka Malá, starostka obce Tatobity, ou.tatobity@seznam.cz, www.tatobity.cz
(Na snímku jsou Tatobitští při společném fotografování pod lípou na podporu hlasování.)
Foto týdne/červenec 2015/03
STRHUJÍCÍ HELLOWEEN
Sobotní večerní vystoupení německé legendární metalové kapely Helloween bylo bezesporu vrcholem letošního již 23. ročníku hudebního festivalu Benátská!, který se od roku 2012 namísto Malé Skály koná v libereckém Vesci. Strhující koncert kapely z Hamburku nadchl přítomné tisícovky diváků, muzikanti hráli s velkým nasazením, výtečná byla také světelná show; co víc si přát na závěr jednoho z největších hudebních festivalů v republice…
(Na snímku je charismatický zpěvák Andi Deris a baskytarista Markus Grosskopf.)
Foto týdne/červenec 2015/02
PARNÍM VLAKEM DO ČESKÉHO RÁJE
Sobota 11. července byla první prázdninová, kdy se v Českém ráji opět objevila na tradičních trasách turnovská parní lokomotiva řady 310 s historickými vagony. O dopolední jízdu z Turnova do Rovenska pod Troskami a odpolední z Turnova do Bakova nad Jizerou a zpět byl velký zájem. Největší část cestujících tvoří rodiny s dětmi. Pro ně je k vlaku připojen speciální divadelní vagon, ve kterém na vybraných zastávkách hraje svá představení loutkářský soubor Na Židli. O prázdninách parní vlak ještě pojede o sobotách 25. července a 8. a 29. srpna. Parní lokomotivu provozuje Klub přátel železnic Českého ráje. Více najdete na www.3100134.cz.
Foto týdne/červenec 2015/01
VEDRO!
V sobotu 4. a v neděli 5. července padly dlouhodobé teplotní rekordy na Turnovsku. Podle meteorologa a senzibila Vlastimila Brůčka byla po oba dny naměřena stejná nejvyšší teplota na úrovni 36,6 °C, což je pro tyto dny nejvyšší hodnota za zhruba čtyři poslední desetiletí, kdy Brůček počasí zaznamenává. Podle něho nyní vrcholí první velká vlna letošních veder. „Prakticky po celý červenec by se teploty měly pohybovat v rozmezí mezi 25 a 30 stupni Celsia, frontální vlny přinesou občas silné bouřky. Druhý teplotní vrchol letošního léta by měl nastat zhruba na přelomu července a srpna,“ uvádí Vlastimil Brůček. Na snímku jsou chlapci na ostrově v Dolánkách, kde je mezi stromy umístěna provizorní houpačka přímo nad řekou Jizerou. Po oba první červencové víkendové dny se do Dolánek přišly zchladit desítky lidí. V příští sezoně by už mělo fungovat koupaliště v Maškově zahradě.
Foto týdne/červen 2015/04
HUDBA JAKO ZÁSOBNÍK ENERGIE
Dobré znamení: Necelou půlhodinu před začátkem koncertu přestalo pršet a lidé se pomalu začali usazovat na připravené sedačky a lavice. Pak už vše probíhalo podle připraveného scénáře. Milovníci hudby barokního génia Antonia Vivaldiho byli připraveni o trochu více než běžní návštěvníci. Pro všechny ale dvouhodinový koncert, ve kterém spojili síly houslový virtuos Jaroslav Svěcený a rocker Michal Dvořák, a přizvali k sobě další muzikanty z celého světa, znamenal pořádnou dávku energie, kterou senzitivní člověk z takové porce nádherné muziky může čerpat několik dalších dnů. Koncert „Vivaldianno – město zrcadel“ v zahradě sychrovského zámku v sobotu 27. června byl strhující podívanou. Zážitkem hudebním i vizuálním - to díky japonskému autorovi nápaditých aranží a animací. „Je pravda, že v podvečer, kdy nad zámkem visely olověné černé mraky, mně trochu zatrnulo, počasí ovlivnit nedokážeme. Jsem proto rád, že v průběhu koncertu nepršelo, bylo poměrně teplo a reakce diváků jsou velmi příznivé, takže myslím, že můžeme být spokojeni,“ uvedl za pořadatele Pavel Mikez. Ten se již plně soustředí na další koncert. Ve středu 8. července zahrada sychrovského zámku přivítá jednu z největších světových hudebních celebrit. Přijede americká písničkářka Suzanne Vega!
(Na snímku je houslista Jaroslav Svěcený, další snímky z koncertu Vivaldianno najdete na Facebooku TvA)
Foto týdne/červen 2015/03
TURNOV SE PŘESTĚHOVAL NA ROHOZEC
I přes vyloženě aprílové počasí, kdy se v sobotu 20. června na obloze honily těžké, přeháňkové mraky a co chvíli krátce sprchlo, se do nově upraveného areálu Pivovaru Rohozec přestěhovala snad půlka Turnova i s okolím. Organizátoři se na zájem lidí náležitě připravili, k dispozici bylo tolik píp se všemi druhy zdejšího piva i limonád, že se nikde netvořily fronty a zájemci mohli v klidu ochutnat vše, co pivovar nabízí. A to samé se týkalo i občerstvení. V doprovodném programu nejvíce návštěvníci aplaudovali kapelám Elán revival, legendární skupině Těla i populárním DebillHeads. Akci zakončil předpůlnoční ohňostroj.
Foto týdne/červen 2015/02
PŘES DVA TISÍCE LIDÍ PŘIŠLY NA DĚTSKÝ DEN V PARKU
Dětský den „Bouda“, pořádaný v červnu tradičně turnovskou Jednotou bratrskou, resp. občanských sdružením Nová naděje, letos změnil pořadatele. Po dohodě se jím stalo středisko pro volný čas Žlutá ponorka. „Nebylo to úplně lehké rozhodnutí, ale nechtěli jsme přerušit tradici. Proto moc děkuji především zástupci předchozích pořadatelů, jmenovitě Petru Boudnému, že nám pomohl zmapovat spoustu slepých uliček na cestě,“ říká ředitel Žluté ponorky Tomáš Zakouřil. V parku bylo pro děti připraveno 14 soutěžních disciplín a asi dvacítka dalších atrakcí. Byly tu dva skákací hrady, děti mohly vyzkoušet moderní bumperball ve vzduchových koulích, ukázky ze své práce předvedli sokolové, florbalisté, svůj stánek zde měla Náruč, ale třeba i Crytur Turnov, probíhaly tu výtvarné dílny, v minizoo si každý mohl pohladit třeba leguána. Ukázky ze své práce převedli hasiči, děti se mohly projet na zahradních traktůrcích. I přes tropické třicetistupňové vedro do parku v sobotu 13. června přišly na dvě tisícovky dětí a dospělých, akci o něco dříve ukončila silná dešťová přeháňka. „Náklady jsou zhruba 100 tisíc korun, pořadatelsky se o vše staral tým 55 lidí, díky provozu občerstvení ve vlastní režii se nám doufám část nákladů podaří snížit a pro příští roky snad dosáhneme i na nějaký grant, což už jsme letos nestihli. V každém případě jsme si vše vyzkoušeli, návštěvníci byli spokojeni, a to je to hlavní. Tak do toho za rok půjdeme zase,“ uzavřel Tomáš Zakouřil. Další snímky z akce najdete také na Facebooku TvA.
Foto týdne/červen 2015/01
NA POHODU!
I přes úmorné vedro dorazily v sobotu 6. června do areálu Maloskalské noci stovky diváků. Příchozí byli odměněni příjemnou atmosférou aktuálně největšího hudebního festivalu na Turnovsku. Přesně podle myšlenky zakladatele a organizátora Pavla Mikeze – nabídnout lidem kvalitní muziku, připravit spoustu doprovodných programů, aby s rodiči mohly přijít i děti, a aby se nikdo nenudil. A to bylo bezezbytku splněno, na letošním třetím ročníku Maloskalské noci by člověk mohl co do počtu napočítat hned několik tříd mateřských škol. Volný čas zde trávily desítky rodin, přehlídka končila až hluboko po půlnoci…. Více přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/květen 2015/05
TRHY LETOS ATAKUJÍ NÁVŠTĚVNICKÝ REKORD
Přes pět tisíc návštěvníků v sobotu a přibližně stejný počet v neděli. Turnovské Staročeské trhy letos atakují 12 let starý návštěvnický rekord, kdy přišlo deset tisíc lidí. Tehdy to bylo hlavně otevřením druhé scény s kulturním programem v parku, letošní zájem ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová přikládá celkové atmosféře, kdy se podařilo oddělit místo prodeje s místem, kde je poskytováno občerstvení a kde řemeslníci předvádějí svůj um. A potom také kulturní program, který byl vyladěn na výbornou. Prakticky od rána až do večera bylo plno v hledišti u obou scén, což v minulých letech nebylo běžné. K trhům se ještě vrátíme v samostatném článku.
Foto týdne/květen 2015/04
JARMARK VE ZNAMENÍ DVACÍTKY
Na úvod velký dort s dvacítkou, poté v kulturním programu desítky vystupujících dětí z jednotlivých ročníků a průvodci, kteří zmiňovali každý rok z posledního dvacetiletí. A také stánky s drobnostmi, vyrobenými žáky, bleší trh plyšáků, různé soutěže, tombola a bohaté občerstvení. To byl letošní tradiční jarmark v ZŠ v turnovské Žižkově ulici. „V tomto roce uplynulo dvacet let od přestěhování školy z Výšinky do budovy bývalých dolních kasáren. V průběhu roku si toto výročí připomínáme několika akcemi, děti například v rámci školního projektu podrobně zmapovali každý rok života školy posledních dvou desetiletí,“ shrnul ředitel školy Ivo Filip. V sobotu 23. května si jarmark opravdu všichni užili, snad nebylo žáka, který by zde neměl někoho z rodiny, budova, byť rozlehlá, tak připomínala spíše živý včelí úl. Zájemci se mohli podívat do jednotlivých tříd, ve školním dvoře zájemcům ukázali svoji techniku dobrovolní hasiči města. (Další snímky najdete v albu na facebooku TvA.)
Foto týdne/květen 2015/03
HASIČI SLAVILI
V sobotu 16. května slavili hasiči v Olešnici 125. výročí založení sboru. Při této příležitosti se uskutečnila okrsková soutěž za účasti třinácti mužských týmů, sedmi družstev žen, dvou družstev veteránů a tří žákovských družstev.  Setkání bylo sportovní, ale i společenskou událostí, v průběhu dne našly do Olešnice cestu desítky lidí. Na snímku jsou veteráni z Vyskře, kteří se představili s motorovou stříkačkou značky Stratílek z roku 1929. Jejich předvedení umu našich otců a dědů bylo ozdobou setkání v Olešnici. Více přineseme v samostatné reportáži.
Foto týdne/květen 2015/02
OSLAVY DNE VÍTĚZSTVÍ
Odpočívající rudoarmějci před turnovskou sokolovnou na tanku T-34. Asi by šla podobná fotografie pořídit před 70 lety. Je však z dnešních oslav výročí konce války. Na snímku jsou členové Sdružení přátel vojenské historie SEVER 2013. Oslavy Dne vítězství byly soustředěny v Turnově ve čtvrtek 7. května do Skálovy ulice a jejího okolí. Byla zde k vidění historická i soudobá vojenská technika, konalo se oficiální uctění obětí nejničivější války v dějinách, odpoledne byl v parku připraven kulturní program. Více přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/květen 2015/01
70 LET POTÉ
Žena tančící s rudoarmějcem na turnovském náměstí. Jedna z nejznámějších fotografií z Turnova, květnových dnů 1945. Významné výročí si připomeneme ve čtvrtek 7. května celodenní akcí v prostoru Skálovy ulice. Více v samostatném článku.
Foto týdne/duben 2015/04
ČESKÝ RÁJ DĚTEM 2015
Auty zaplněná alej v Sedmihorkách, desítky dětí a dospělých na cestě od zastávky parního vlaku, zaplněné autobusy jezdící kyvadlově z Turnova. Český ráj dětem – pravidelná jarní akce, na kterou v posledních letech přichází kolem pěti tisíc lidí! A letos možná ještě o trochu víc. Akce je oblíbená především rodiči s dětmi, na které je také zaměřena. Pohádkové postavičky, víly a loupežníci z pověstí, plnění úkolů a závěrečné setkání s králem a královnou. To se letos uskutečnilo opět ve Šťastné zemi v Radvánovicích, když v minulých letech byl cíl putování v Malé Skále či v sedmihorské kempu. Šťastná země je nicméně pro pořádání této akce ideální. Poskytuje potřebné zázemí a současně dává dětem spoustu prostoru se vydovádět na zdejších prolézačkách, skluzavkách a vzduchových trampolínách. Však také poslední návštěvníci odcházeli v sobotu 25. dubna až s večerním soumrakem…
Foto týdne/duben 2015/03
FENOMÉN 25. DUBEN
Podobný souhrn atraktivních pozvánek se v regionu Turnovska sejde maximálně jednou v roce a někdy ani to ne. Na sobotu 25. dubna zde máme plánovaně neplánovaně hned několik velmi zajímavých nabídek, které slibují netradiční prožitek. Každý si může vybrat, proto v tom pořadatele nenechejte a alespoň někam se vydejte. Hlavně neseďte doma! Oni to totiž všichni ti lidé dělají pro vás a někdy je, zejména na jaře, těžké hledat volný termín. Proto ten souběh akcí. V sobotu se můžete s dětmi vydat na putování ze Sedmihorek do Šťastné země, můžete jet parním vlakem, na Vyskři se koná tradiční Traktoriáda, na Sychrově se setkají balonáři a majitelé amerických aut, vpodvečer má premiéru pohádka turnovských ochotníků… Úvodní snímek se týká hned dvou akcí: Putování s dětmi Českým rájem kolem hruboskalského zámku, jehož snímek byl pořízen z horkovzdušného balonu.
Foto týdne/duben 2015/02
VODÁCI OTEVŘELI ŘEKU
V sobotu 11. dubna byla na Žluté plovárně v Malé Skále slavnostně odemčena Jizera, nová vodácká sezona začala. Žlutá plovárna žila celý den, v rámci slavnostního otevření řeky zde byl připraven bohatý doprovodný program, uskutečnily se i závody turistických lodí. Pro vodáky byl nejnáročnější maloskalský jez (na snímku). Více přineseme v samostatném článku.
Foto týdne/duben 2015/01
MORENA SKONČILA V JIZEŘE, JARO SNAD KONEČNĚ PŘICHÁZÍ
„Co by to bylo za Velikonoce na Dlaskově statku, kdybychom nevynesli do Jizery Morenu,“ řekla ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová. Přelom letošního března a dubna je nebývale studený s mrazy, silným větrem a sněhovými přeháňkami. Proto většina pořadatelů akce pod širým nebem zrušila, nebo alespoň výrazně omezila. To se týkalo i Velikonoc na Dlaskově statku v sobotu 4. dubna, kdy doprovodný program v podobě vystoupení folklorního souboru, pohádek a hudební skupiny byl zrušen, konaly se pouze výtvarné dílny pod střechou a ve světnici pohádky dětem vyprávěla pohádková babička Eva Kordová. Počasí v sobotu ale překvapilo všechny. Odpolední modré nebe a sluníčko již dávaly znát, že jaro přece jen přijde. Morenu do Jizery nakonec vynesly děti návštěvníků akce společně s muzejníky. Lidí na statek přišlo přes 1 400 platících (+ děti)! Mluví-li se někdy o geniu loci zdejších akcí, tak se to opět jen potvrdilo. Další snímky najdete také na Facebooku TvA.
Foto týdne/březen 2015/05
MĚSTO OŽILO POHÁDKOVÝM PRŮVODEM
Turnov, resp. zdejší knihovna, byl jedním z prvních míst, kde v naší zemi začala tradice Noci s Andersenem. Letos se uskutečnil již 15. ročník a účastnily se ho v pátek 27. března tisíce dětí. V Turnově se uskutečnil tradiční pohádkový průvod s králem a královnou, zasazen byl strom Pohádkovník, na náměstí proběhl doprovodný program (na snímku Rytíři turnovského meče) a potom se děti rozešly na jednotlivá místa, kde prožily pohádkovou noc. Celkem na jednotlivých místech, jako jsou knihovna, školy a hrad Valdštejn spalo 212 dětí a dospělých. V pohádkovém průvodu jsme napočítali kolem 500 dětí, rodičů, prarodičů a dalších příznivců této akce. Více v samostatném článku.
Foto týdne/březen 2015/04
BALONÁŘSKÁ SEZONA ZAHÁJENA!
Poslední zimní den 20. března byla hodinovým letem z Libošovic k Semínově Lhotě symbolicky zahájena nová balonářská sezona 2015 v Českém ráji. Příroda je na jaro připravena, stačí pár teplých dnů a vše se krásně zazelená. Připraveni jsou i balonáři, kteří se budou v našem regionu objevovat pravidelně, letos navíc připravují velkou novinku pro seniory a hendikepované, o které budeme informovat. Tak teď jen pohled na Trosky z koše balonu. Jsou krásné za každého počasí a v každé roční době, o tom není sporu, a to zde i přes poměrně velký opar, který v průběhu letu panoval. Více na www.vyletbalonem.cz. Další snímky najdete v albu na Facebooku TvA.
Foto týdne/březen 2015/03
PRVNÍ DOMÁCÍ UTKÁNÍ JARA OZDOBIL PAPOUŠEK DVĚMA GÓLY
Poměrně chladná a podmračená byla neděle 15. března. Odpoledne za asistence věrných fanoušků vyběhli na trávník fotbalového hřiště v Koškově ulici poprvé k domácímu utkání jarní části sezony fotbalisté FK Pěnčín-Turnov v divizním duelu s Jabloncem nad Jizerou. Pod vedením trenérského dua Josef Petřík - Jiří Šteffan se divákům odvděčili předvedenou hrou, touhou po vítězství a nakonec i výsledkem samotným. Po poločase 2:2 padla rozhodující branka (3:2) až v samém závěru z kopačky výborného Papouška, který v utkání zaznamenal dvě branky. (Na snímku v modrobílém dresu bojuje turnovský kapitán Petřík. Více o utkání přineseme v samostatném článku.)
Foto týdne/březen 2015/02
JAKUB OMA SE JIŽ PO SEDMÉ STAL SPORTOVCEM ROKU
V turnovském kině Sféra byly v pátek 6. března vyhlášeny výsledky již 23. ročníku ankety Nejlepší sportovec Turnova za uplynulý rok. Na snímku je první pětice oceněných – kromě vítěze s tradiční korunkou jsou to kickboxeři bratři Kazdovi, atlet Jaromír Mazgal a volejbalista Petr Konečný, kterého na snímku zastoupil trenér Jan Šimůnek. Jak Jakub Oma uvedl, vloni si splnil velký sen. Po zisku trofejí pro mistra republiky a mistra Evropy získal na MS v Kazachstánu vytoužený titul pro mistra světa v pásmu 144 MHz (v pásmu 3,5 MHz získal stříbro a ve foxoringu bronz!). Více v samostatném článku.
Foto týdne/březen 2015/01
CHKO ČESKÝ RÁJ ŠEDESÁTILETÁ
V turnovském muzeu právě probíhá výstava na počest legendárního lékaře MUDr. Jiřího Šolce. Byla to především jeho zásluha, že 1. března 1955 vznikla nejstarší chráněná krajinná oblast v České republice. Český ráj je turisty vyhledávané území už od dob K. H. Máchy, zásadní rozmach zaznamenalo na přelomu 19. a 20. století, když mu vlastenci přisoudili samotný název Český ráj. Turistický ruch kvetl v období tzv. 1. republiky a zájem o něj trvá prakticky dodnes, kdy je vyhledáván především rodiny s dětmi a cykloturisty. Je to ideální lokalita pro trávení rodinné dovolené a volného času vůbec. Na popularitě také začíná získávat filmová turistika, v Českém ráji je přes 40 míst, kde se natáčela nějaká pohádka či film. První speciální turistické okruhy zaměřené na filmy vznikly před třemi lety, letos se Český ráj stane součástí celostátní „filmové“ kampaně Czechtourism. Co stále chybí, je dostatečná kvalita služeb. Nejsou záchytná parkoviště, půjčovny, kvalitní zázemí, není ani skutečné návštěvnické centrum na některém z nástupišť do chráněného území…
Foto týdne/únor 2015/04
KARNEVAL NA STŘELNICI SE VYDAŘIL
Víc než 150 dětí v maskách s rodiči, prarodiči, sourozenci a dalšími rodinnými příslušníky. Byla to v neděli 22. února ve velkém sále Střelnice pěkná mela. „Za tu dobu, co zde dětský karneval děláme, tolik lidí nepřišlo, moc nás to potěšilo, snažili jsme se pro všechny připravit poutavý a zajímavý program, pořád se něco dělo a děti to zjevně bavilo,“ komentovala akci Lada Capoušková z pořádající Žluté ponorky, která ve spolupráci s KCT velký rodinný karneval připravuje. Letošní téma bylo „Ledové království“, ke kterému se vázaly scénky a různá vystoupení, ve kterých se představily jednotlivé kroužky Žluté ponorky. Další snímky z karnevalu najdete na facebooku TvA.
Foto týdne/únor 2015/03
CO TAKHLE KARNEVALOVOU MASKU?
Každý měsíc jedna dvě tvůrčí dílny hlavně pro děti, ale vítáni jsou i dospělí. Ve výtvarném „salonu“ Lady Capouškové v turnovské Žluté ponorce v Husově ulici najdete spoustu kreativních věcí. Obrázky zavěšené jen tak na šňůře, doplňky, které mohou klidně zkrášlit váš byt, štětce, tužky, skicáky, barvy, kusy barevných látek, lampiony… A spousta nápadů, které tady doslova visí ve vzduchu. Potřebujete udělat sněhulákovi nos? Odněkud za šuplíku je vytažen kousek pěny, který možná sloužil jako obal elektroniky pod vánočním stromečkem. Pro nápaditého výtvarníka jsou přesně tyhle věci, které ostatní vyhazují, ty pravé, které probouzejí fantazii. Nyní vrcholí období plesů a karnevalů, tak není divu, že se ve výtvarné dílně ve Žluté ponorce vytvářely karnevalové masky. A největší dětský karneval v Turnově je doslova před dveřmi – uskuteční se v neděli 22. února od 15.00 hodin na Střelnici.
Foto týdne/únor 2015/02
IDEÁLNÍ PRÁZDNINY!
Možná trochu víc mrazivo, ale zejména druhá polovina jarních prázdnin, které měly děti z Turnovska v prvním únorovém týdnu, se vydařila. Podle správce sjezdovky ve Struhách Arnošta Möllera takové jarní prázdniny v posledních letech nebyly. Sněhové podmínky jsou naprosto ideální, sjezdovka má dostatek přírodního i umělého sněhu, je profesionálně upravena. I v týdnu po prázdninách bude vlek v provozu už od 12.00 hodin ve všedních dnech. Stejně na tom jsou i na kluzišti s umělým ledem u nádraží. I tady se bruslilo každý den do večera, největší zájem byl podle jednatele Městské sportovní Turnov Jindřicha Kořínka patrně v sobotu 7. února, kdy za krásného slunečného dne dorazilo opravdu hodně, hodně lidí… (Snímek je z večerního bruslení na kluzišti u haly TSC.)
Foto týdne/únor 2015/01
VOLEJBALISTÉ DOSÁHLI UŽ NYNÍ HISTORICKÉHO ÚSPĚCHU
Současný první tým turnovského volejbalu boří historické tabulky již od juniorských soutěží. Nyní jako nováček 1. ligy hraje rovnou play-of! Už 4. místo po základní části soutěže je na čestný zápis do městské kroniky. První zápas série play-off s týmem Brna do sportovní haly ve Skálově ulici přilákal v pátek 30. ledna večer víc než dvě stovky diváků, kteří vytvořili vynikající domácí kulisu, podpořenou i bílými tričky s nápisy play-off Turnov 2015, které všichni dostali u vstupu zdarma! Druhý zápas se zde hraje v sobotu 31. ledna od 17.00 hodin, série pokračuje 6. února v Brně. A potom se uvidí… Možná se divácky atraktivní podívaná do Turnova ještě vrátí. Kdyby ne, i tak je třeba volejbalistům poděkovat za vynikající propagaci města! Jejich počínání si říká o nejvyšší příčku v anketě Sportovec Turnova za rok 2014, která má i kategorii družstev!
Foto týdne/leden 2015/05
DOČKÁME SE LETOS JEŠTĚ SNĚHU?
Titulní snímek byl pořízen 12. února 2013, kdy Turnov zasypal sníh. V podstatě to v takovém měřítku bylo naposledy. Vloni zima nebyla vůbec a letos pouze krátce na přelomu starého a nového roku. Dočkáme se ještě letos zimy se sněhem? „Pořád ještě platí, že ano, ale pouze přechodně na několik dní. Nevypadá to, že bychom měli mít nějakou dlouhou výraznou zimu s krutými mrazy, ale spíše takovou, kterou jsem předpovídal již ve svém náhledu na průběh zimy před několika měsíci,“ uvádí meteorolog a senzibil Vlastík Brůček, který počasí v našem regionu sleduje již několik desetiletí. Podle něho by se teploty v následujících dnech a týdnech měly pohybovat většinou od -5 do +4 °C a pokud přijde vydatnější sněžení, brzy bude sníh odtávat a následně zase trochu připadne, aby opět odtál…
Foto týdne/leden 2015/04
ŠKOLY PLNÉ BUDOUCÍCH PRVŇÁČKŮ
Plno bylo ve čtvrtek 15. ledna v turnovských školách. Probíhal zde slavnostní zápis budoucích prvňáčků. Do základních škol nyní přicházejí populačně silné ročníky, úbytek dětí bychom měli podle vedoucího odboru školství turnovské radnice Reného Brože poznat podle demografické křivky až kolem roku 2020. Zápisy probíhají do 15. února, nicméně většina rodičů s dětmi přichází hned první den. V ZŠ Skálova, resp. na pracovišti v Alešově ulici, a v ZŠ v ul. 28. října to vypadá na budoucí dvě první třídy prvňáčků. Největší zájem byl o ZŠ v Žižkově ulici, kde by v září měli otevřít tři první třídy. Více přineseme v samostatném článku. Foto je ze zápisu v ZŠ v Žižkově ulici.
Foto týdne/leden 2015/03
POCTA ČLENŮM PARAVÝSADKU ANTIMONY
Letošní setkání u příležitosti uctění hrdinů z výsadku Antimony za II. světové války by se mohlo zařadit k těm standardním. Na místě byli členové Klubu vojenské historie Rota Nazdar v dobových uniformách, jimž patří každoroční hlavní poděkování. Standardní byla i účast. Na náměstí v Rovensku pod Troskami se sešly v sobotu 10. ledna asi čtyři desítky lidí. Je dobře, že se najdou lidé, kteří každoročně přicházejí. Paměť lidská není velká, je třeba některé události stále připomínat. Poděkování patří i vedení města, akci za svou vzala nová starostka Jiřina Bláhová, na místě byli také zástupci Libereckého kraje - radní Vladimír Mastník a statutární zástupkyně hejtmana Hana Maierová a místostarostka Turnova Petra Houšková. 
Paraskupina ANTIMONY odletěla z Anglie v sobotu 24. října 1942. Skupinu tvořili nadporučík František Závorka, četař Stanislav Srazil a svobodník Lubomír Jasínek. Úkolem skupiny bylo kontaktovat odbojové organizace v Čechách, předat jim vysílačky a obnovit přerušené spojení s Londýnem. Gestapo bohužel bylo parašutistům od počátku na stopě. Dva příslušníci výsadku byli vypátráni v Rovensku, kde se skrývali v domku na plovárně za městem. Pod pohrůžkou, že obyvatele Rovenska postihne osud Lidic a Ležáků, se brzy ráno 16. ledna 1943 František Závorka a Lubomír Jasínek vzdali, předtím ale rozkousli ampuli s jedem a zemřeli. Ve stejný den byl v Horní Kalné zatčen i třetí parašutista Stanislav Srazil.
Snímky z letošní akce najdete na Facebooku TvA.
| Přejít na stranu 12 3 4 5 619 | Zobrazuji 91-120 |
Uživatel: Neregistrovaný

Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS