Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
Turnovskovakci.cz - sakura cb
Fotogalerie
Nejvíce zobrazované
Turnov, listopad 1992
Turnov, odstřel ruského paneláku v bývalých kasárnách, 30.11.1992 (foto: pch)
Zobrazení: 145147
Jičín, 20.5.1995
Finalistky MISS Český ráj (foto: pch)
Zobrazení: 53776
Jánské Lázně, únor 1994
Bohdan Holomíček mi právě ukazoval, jak Tomki Němec fotí z televize novoroční prezidentův projev (Bohdan je můj velký fotografický vzor). Foto: pch
Zobrazení: 45010
UFO?, foto: Pavel Dvořák
Na snímku je několik diskových letadel (?) nad Českým rájem. Fotografováno bylo pomocí speciální polarizované předsádky, která částečně eliminuje lom paprsků, maskujících letící objekty - asi způsobeno gravitací! Ve zprávách ani zmínky! Analysou světelného záření zjištěna přítomnost uhlohydrátů rostlinného původu, avšak žádné bílkoviny - nejde tedy o UFO, vypěstované jako obří kombucha. Je záhadou, proč se plášť objektů třením o vzduch nepřipálí, když se zdá, že je moučnatý. Extrapolací trajektorie letu byl stanoven přibližný cíl - Lomnice nad Popelkou. Někdo naopak tvrdí, že odtud objekty vylétly a že směřují na Prahu. Datum pořízení snímků je nejasný.
Zobrazení: 32926
Malá Skála, duben 1994
Komárek, Jíra a Vinklář při vernisáži společné výstavy obou malířů na Boučkově statku u příležitosti otevření zdejší galerie (foto: pch)
Zobrazení: 30042
Křížek ve Vlastibořicích
Poničený křížek ve Vlastibořicích - zima 2006.
Zobrazení: 29266
Foto týdne/duben 2013/01
ZLATÁ RŮŽE PRO ANDERSENA
Před 13 lety byl Turnov spolu s Uherským Hradištěm prvním městem v republice, kde se uskutečnila Noc s Andersenem, akce na podporu dětského čtenářství a především poklona největšímu světovému pohádkáři, jehož knížky již oslovily několik generací. V průběhu let se z poměrně malé akce stala akce republiková, a ani tady se Turnov díky knihovnici a neúnavné organizátorce Evě Kordové neztratil. Té se letos podařilo dohodnout se s dalšími organizacemi a spolky, výsledkem byl v pátek 5. dubna podvečerní zhruba pětisethlavý průvod pohádkových bytostí městem, což je největší účast v historii turnovské akce. Z prostorových důvodů prospěla i změna místa Pohádkového kongresu z muzea na Střelnici. Jak Eva Kordová zmínila, jedním z dalších cílů bylo právě rozpohybovat Střelnici, a to se bezezbytku podařilo. Místo symbolického klíče od města, protože na jednu noc nad Turnovem vládla pohádka, starosta města Tomáš Hocke Evě Kordové věnoval zlatou růži (za její aktivity by si zasloužila nejméně platinovou!).
V úterý 2. dubna - v den výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena - udělil Hans Christian Andersen Award Committee ceny vybraným projektům. Letos je jedním z nich právě Noc s Andersenem, pořádaná v České republice. Ocenění obdržel také turnovský hudební skladatel  Martin Hybler za složení celostátní znělky k Noci s Andersenem…
Zobrazení: 23315
Foto týdne/červenec 2012/03
FOLKOVÁ NOC BOJOVALA S POČASÍM
Zhruba 1200 návštěvníků se vystřídalo v pátek 20. a v sobotu 21. července v Dolánkách v areálu Folkové noci. Návštěvnost byla ovlivněna především nestálým počasím, páteční večer propršel, v sobotu se mraky na obloze honily, drobně pršelo ale až v samém závěru akce. Dramaturgicky se pořadatelům podařilo na 27. ročník festivalu přivést opravdu pestrou směsici jednotlivců a kapel. Na dvou pódiích se mj. objevili Vladimír Mišík, Vlasta Redl, Pavlína Jíšová, Robert Křesťan, Cop, Xindl X, Jarret ad. Akce byla koncipována pro celou rodinu. Rodiče mohli v klidu poslouchat muziku, pro děti byl připraven alternativní program v podobě vodních hrátek a výtvarných a sportovních aktivit pod vedením zkušených instruktorů. Kdo přišel, nelitoval. „Do dalších ročníků chceme dodržet dvoudennost festivalu, na to máme dobré ohlasy od návštěvníků, více ale asi oba dny rozdělíme žánrově. Jeden den bude spíše rockový a druhý folkový,“ uvedl za pořadatele Jan Šimůnek. Ten si hlavně pochvaloval vhodné doplnění nabídky pro děti, což dává festivalu opravdu pohodovou rodinnou atmosféru.
První ročník Folkové noci se uskutečnil v roce 1986. Jeho dlouholetým organizátorem byl Dalibor Cidlinský. (Letos se někdo z Cidlinských na pódium festivalu po letech vrátil – Jan Cidlinský coby baskytarista Xindlu X – viz FOTO.) Až do roku 2007 se Folková noc konala na Frýdštejně, resp. v Ondříkovicích, od roku 2008 probíhá pod novým pořadatelem v Dolánkách. Další fotografie najdete na Facebooku TvA.
Zobrazení: 21258
Foto týdne/květen 2010/05
Sedm a půl tisíce platících dospělých návštěvníků a asi dva tisíce dětí zaznamenali pořadatelé letošních turnovských Staročeských trhů. Ty se konaly o posledním květnovém víkendu již po šestnácté. Trhy jsou především přehlídkou umu českých řemeslníků. Těch letos bylo v areálu muzea a v parku u letního kina na dvě stovky. K tomu byl pro příchozí připraven kulturní program, za který by se nemusela stydět renomovaná hudební přehlídka – od folkloru přes etno a folk po dechovku a divadlo. Pořadatelem trhů jsou Spolek přátel muzea a Muzeum Českého ráje v Turnově. Příchozí mohli nakupovat sklo, keramiku, zboží z kůže, proutí, orobince, dřeva a textilu, v parku u letního kina byli kováři, řezbáři, kamenáři, nožíři a další. Obohacením letošního ročníku bylo také řezbářské symposium přímo v areálu trhů. A co bylo nejdůležitější: Vyšlo i počasí!
Zobrazení: 20956
Nejlépe hodnocené
Foto týdne/červen 2013/02
KAMAX PRO RODINU
Skákací hrad pro nejmenší, nafukovací prolézačka se skluzavkou, koloběžky a odrážedla, trampolína, Segway, autíčka na vysílačku a mnoho dalších atrakcí připravili organizátoři třetího Dne pro rodinu, který v novém areálu na Vesecku upořádala především pro své zaměstnance a jejich rodinné příslušníky firma Kamax v sobotu 8. června. Příjemnou atmosféru doplnila dvojice Vanda a Standa s programem pro děti, po celý den hrála živá muzika, k dispozici bylo rozmanité občerstvení. Více v samostatném článku.
Známka: 1.01
Dolní Štěpanice, březen 1993
Zdenko Feyfar fotografuje velkoformátovou Linhofkou první sněženky (foto: pch)
Známka: 1.04
Foto týdne/březen 2017/04
MATEŘINKA 2017
Předposlední březnový týden se v městském divadle ve dvou dnech uskutečnil další ročník oblíbené Mateřinky, přehlídky složené z krátkých vystoupení dětí z mateřských škol. Podle Kateřiny Kmínkové z pořádající Žluté ponorky mělo zastoupení celkem sedm mateřských škol, z Turnova to byly MŠ z ul. 28. října, MŠ z Bezručovy (na snímku), Zborovské a Alešovy ulice. Turnovské oblastní přehlídky celostátního festivalu se zúčastnily také děti z MŠ v Pěnčíně a Svijanském Újezdu – celkem vystoupilo 156 dětí. Finále 22. ročníku celostátního festivalu mateřských škol se uskuteční 5. a 6. května v Nymburce. Všechna představení byla pečlivě natáčena, do celostátního finále vybírá ta nejlepší vystoupení odborná porota.
Známka: 1.11
Hrubá Skála
Pohled z věže přes zámecké střechy k Dračím skalám (foto: pch)
Známka: 1.16
Foto týdne/červen 2013/01
TÉMA LETOŠNÍHO JARA: POČASÍ
Pamětníci nepamatují, mladí se diví. Jiné roky již dávno začala sezona na koupalištích, letos spíš vyhlížíme sněhové vločky. Nebývale chladné a deštivé jaro je nyní nejčastějším tématem diskuzí mezi lidmi. Především pořadatelé venkovních akcí mají hlavu v dlaních. O minulém víkendu spláchl déšť Staročeské trhy, první červnový den vyplavil dětský den - Boudu na ulici, shodou okolností dvě nejnavštěvovanější akce v Turnově. Podle amatérského meteorologa, senzibila a věštce Vlastíka Brůčka si ale i letos sluníčka užijeme dostatek, ale až v srpnu! Červen by měl být teplotně průměrný a s dostatkem srážek. Trochu lépe bude v červenci. Více na toto téma přineseme v samostatném článku.
Známka: 1.23
Foto týdne/listopad 2009/03
Divadelní spolek Jirásek v Olešnici v sobotu 21. listopadu oslavil 100. výročí založení. Při této příležitosti zdejší obyvatelé dostali malý dárek – zrestaurovanou divadelní oponu! Není běžné, aby v době, kdy se v menších obcích tak nanejvýš z omezených prostředků opraví pár desítek metrů silnice, či postaví část vodovodu (i to je prospěšné!), někdo myslel i na rozvoj ducha. „Podařilo se nám získat dotaci z ministerstva pro místní rozvoj ve výši 150 tisíc korun, zbylé náklady na opravu opony v celkové částce 220 tisíc doplatila obec,“ uvedl při slavnostním odhalení nové opony starosta Olešnice Zdeněk Šich (na snímku vpravo v popředí). Opravu opony odborně provedli učitelé a studenti pardubické univerzity, oboru restaurování uměleckých děl. Opona v sále olešnické hospody zobrazuje známý motiv malby Františka Ženíška: Povolání Přemysla Oráče k vládě, jejím autorem je pravděpodobně malíř Jan Lev z Jilemnice, který ji namaloval někdy v období vzniku republiky. Do Olešnice se dostala v roce 1923. Zdejší spolek fungoval až do roku 1957, obnoven byl v roce 2004. V sobotu 21. listopadu se před zaplněným sálem hospody hrála divadelní představení z repertoáru souboru, zněla i muzika, závěr patřil přátelskému posezení.
Známka: 1.25
Foto týdne /únor 2007/01
V sobotu 3. února 2007 odešla patrně největší turnovská osobnost naší současnosti, profesor Jaromír Horáček. Jeho života běh se zastavil v požehnaných 83 letech. Snímek je z roku 2004, kdy mu bylo uděleno čestné občanství Turnova. Při té příležitosti Horáček mj. řekl: „Jsem žijícím dokladem toho, že člověk celý život hledá. Hledá odpovědi o lidském bytí a nebytí a přání je otcem myšlenky, abychom v nějaké podobě žili i po smrti. Došel jsem ale k závěru, že žijeme dál především v tom, co jsme tu za života vytvořili, v tom je náš život nesmrtelný.“ (Více viz „Češi Českého ráje
Známka: 1.27
Foto týdne/květen 2009/01
Tisícovka lidí se přišla v pátek 1. května na turnovské nádraží podívat na Šlechtičnu, Bejčka a Babičku. Tři parní lokomotivy najednou zde byly k vidění naposledy v roce 1981, kdy byl v Česku oficiálně ukončen parní provoz. 1. května uplynulo 150 let od zprovoznění železniční tratě z Pardubic do Liberce. I když pořadatelé čekali velký zájem veřejnosti, skutečnost předčila očekávání. Příjemně. (Na snímku je Šlechtična při odjezdu směrem na Malou Skálu, resp. Pardubice.)
Známka: 1.28
Foto týdne/duben 2016/02
ROZKVETLÉ RŮŽOVÉ SAKURY V NÁDRAŽNÍ ULICI
…jsou jedním z fenoménů jarního Turnova. V těchto dnech zde potkáte desítky lidí přes den, ale i v noci, jak si nádherně rozkvetlou růžovou alej fotografují. Mobilní telefony, tablety, analogové i digitální fotoaparáty jsou v akci. Řidiči projíždějící Nádražní ulicí spontánně zastavují a vystupují, nebo alespoň zpomalují. Ještě pár dnů a růžové trsy květů začnou zelenat a bude po všem… Byla to šťastná volba s výsadbou těchto okrasných stromů, které do města přivážejí jaro na růžovém podnosu. A jaké vůbec letošní jaro bude? „Letní vedra a ochlazení o druhém dubnovém víkendu jsou v pořádku. Tohle všechno k tomuto měsíci patří a přinejmenším do konce dubna se taková teplotní houpačka ještě jednou zopakuje. Nicméně teplotní nárůst bude i tak zřejmý a tak dnů s maximy nad 20° C bude stále více,“ říká meteorolog a senzibil Vlastík Brůček Plamínek. I květen podle něho slibuje teplé počasí až s letními teplotami a případná ochlazení budou jen krátkodobá. Srážkově se budeme pohybovat v mezích normálu až lokálně mírně nad normálem, a to v důsledku vzniku prvních jarních bouřek a s tím spojených vydatnějších srážek.
Známka: 1.29
Uživatel: Neregistrovaný

Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS