Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
Turnovskovakci.cz - sakura
 

15.04.2014
Hasiči z regionu v Turnově trénovali zásah na radioaktivní látku
Dnes se v požární stanici v Turnově uskutečnilo taktické cvičení, jehož námětem byl nález radioaktivního materiálu. Praktického výcviku s detekčními přístroji se zúčastnili profesionální hasiči ze Semil, Turnova, Jilemnice, dále pracovníci Celního úřadu pro Liberecký kraj a v neposlední řadě příslušníci 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci. Cvičení začalo na učebně, kde si jednotliví aktéři představili své postupy a vybavení, které mají k dispozici. Poté se účastníci rozdělili do skupin, ve kterých plnili úkoly na pěti připravených stanovištích. Odborný dozor nad jednotlivými stanovišti měli příslušníci ze Školicího střediska a chemické laboratoře Kamenice (HZS Středočeského kraje).
Na prvním pracovišti byl podroben zkoumání automobil, který byl kontaminován špatně zajištěnou látkou při převozu. V druhém případě museli cvičící zkontrolovat zasahující osobu (figurínu), který prošla nedostatečnou dekontaminací. Na stanovišti číslo tři byl rozsypán náklad, kde se měl nalézat i radioaktivní materiál a bylo třeba najít tyto obaly. Na čtvrtém stanovišti se všichni seznámili s principem „špinavé bomby" a v poslední páté úloze hledali cvičící zářič a rozhodovali o rozšíření bezpečnostní zóny.
Účastníci si vyzkoušeli práci se zásahovým dozimetrem URAD 115, zásahovým radiometrem DC3E-98, příslušníci AČR představili RDS-200, InSpector 1000 či svůj robot řízený na dálku, který používají při průzkumu.
Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí HZS Libereckého kraje, zdenka.strauchova@hzslk.cz

15.04.2014
Na světě je nová horolezecká knížka
Křest nové knihy o horolezcích z pískovcových skal Českého ráje HRDĚ, TVRDĚ, MAZANĚ autorky Lucie Novákové se uskuteční ve čtvrtek 24. dubna v Galerii Muzea Českého ráje. Začátek je v 17.00 hodin. Autorka je sama nadšená horolezkyně. Její práce mapuje období od přelomu 19. a 20. století zhruba do poloviny 70. let 20. století. Kniha obsahuje vzpomínky 45 pamětníků, které jsou zachyceny formou rozhovorů. Z těch nejznámějších jsou to například Radan Kuchař, Oldřich Kopal, Vladimír Haleš, Bohumil Svatoš, Bohumil Jecelín, Petr Prachtela, Jaroslav Richtr, Josef Rakoncaj, Vladimír Sochor, Petr Slanina a další. Dále je kniha obohacena o zajímavé výstřižky z novin, časopisů a horolezeckých ročenek, o zápisy z deníků, kronik oddílů a vrcholových knížek. To vše pak doplňuje množství dobových fotografií z archivů jednotlivých pamětníků, které mnohdy nebyly nikde zveřejněny.

15.04.2014
Hasiči v akci
Během pondělí 14. dubna zaznamenali hasiči v Libereckém kraji větší počet technických výjezdů k popadaným stromům. Po půl třetí zasahovali liberečtí profesionální hasiči v části Liberce Machnín, kde padající strom přerazil sloup telefonního vedení. Vzrostlá bříza přes celou komunikaci pak omezila na chvíli provoz v části obce Dolní Rokytnice na Semilsku. V 15.13 hodin byli voláni turnovští profesionálové do Ohrazenic, kde se utrhl dlouhý plech z řadových garáží a zasahoval do silnice. (Zdroj: TZ HZS LK)

13.04.2014
Proměna městských parků
Město Turnov zve obyvatele na prezentaci aktualizované architektonické studie „PROMĚNA ŠETŘILOVSKÝCH PARKŮ – METELKOVY SADY“. Prezentace se koná ve středu 16. dubna od 17.00 hodin ve školní restauraci Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy Turnov ve Zborovské ulici.

11.04.2014
Víkendové pozvánky aneb všechny cesty vedou na Malou Skálu!
Od pátku do neděle je v Malé Skále připraven program v rámci otevírání Jizery, hlavně v sobotu před polednem a v neděli odpoledne můžete závodit s kočárky. V neděli potom se v této obci uskuteční mimořádná akce v podobě odhalení památníku Čestmíru Šikolovi, o víkendu se ale konají i další akce:
 
Pátek 11. dubna
* NEZNÁMÉ KRONIKY aneb Čtení o životě v Tatobitech v devatenáctém století a později. Salonek restaurace U Studničků v Tatobitech od 19.00 hodin. Na besedu zve Občanské sdružení Dědina.
* PODKRKONOŠSKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTR. Sedmdesátičlenné amatérské těleso působí v Semilech a širším okolí. Věnuje se hudbě od 17. do 20. století a nevyhýbá se ani stylům mimo tzv. „vážnou hudbu". KC Střelnice, začátek v 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 90 Kč, na místě 110 Kč.
 
Pátek 11. až neděle 13. dubna
* TRADIČNÍ ODEMYKÁNÍ JIZERY na Žluté Plovárně v Malé Skále, doplněné bohatým programem.
 
Sobota 12. dubna
* O MEDVĚDU ONDŘEJOVI. Známá a oblíbená pohádka o chytrém Ondřejovi, který v převleku za medvěda najde svou milovanou princeznu. Hraje Divadelní společnost Julie Jurištové. Městské divadlo, začátek v 10.00 hodin, vstupné 50 Kč.
* PŘIJĎTE SI POHRÁT S ŘEMESLY. Turnovští skauti připravili první letošní akci pro veřejnost nazvanou Hrajeme si s řemesly. Akce probíhá od 13.00 do 17.00 hodin na skautském ostrově (dopravní hřiště), kde si každý může vyrobit nejen velikonoční ozdoby či pomlázky. Můžete si vyzkoušet drátování, pletení pomlázek, modrotisk, výrobu vlastní svíčky a mnoho dalších činností. Více na www.scouting.turnov.org
* WOHNOUT UNPLUGGED. Koncert známé kapely. Městské divadlo, začátek ve 20.00 hodin, vstupné v předprodeji 190 Kč, na místě 240 Kč.

Sobota 12. a neděle 13. dubna
* HRAD ROTŠTEJN. Slavnosti Dne Země. Přijďte s námi oslavit Den Země netradičně. Budete se starat o hradní zahrádku. Hradní bylinková zahrádka na Rotštejně je sice malá, ale najít zde můžeme zajímavé druhy léčivých bylin i koření. Přijďte ji osázet. Oslavíte tak netradičně Den Země. Pro sběratele je nachystáno příležitostné razítko. V případě deštivého počasí zůstane hrad uzavřen a akce proběhne v náhradním termínu.
* VELIKONOČNÍ TRHY NA ČESTNÉM DVOŘE ZÁMKU SYCHROV, po oba dny vždy od 09.00 do 16.00 hodin. Tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem  folklorních souborů - Krkonošský Horal,  Šafrán, žonglérem Vojtou a loutkovým divadlem TOY MACHINE Vstupné dospělí 50 Kč, děti 30 Kč.
 
Neděle 13. dubna
* VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ – tvořivá výtvarná dílna pro rodiče s dětmi. Děti si společně s rodiči pod vedením zkušené lektorky Anety Novotné vyrobí velikonoční ozdoby a pomlázky. Dětské oddělení knihovny A. Marka, začátek v 10.00 hodin.
* NA MALÉ SKÁLE ODHALÍ PAMÁTNÍK ČESTMÍRU ŠIKOLOVI. V neděli 13. dubna uplyne 70 let od doby, kdy úspěšná paravýsadková skupina Clay, s vysílačkou Eva, započala svou odbojovou činnost v období 2. světové války.

Servis podrobně ZDE.

11.04.2014
V Agráčku bude jarní slavnost
V pátek 11. dubna od 15.30 hodin pořádá dětský klub Agráček ve Všeni u Turnova jarní slavnost. V průběhu slavnosti na návštěvníky čekají tvořivé dílny s barvením vajíček, pletením pomlázek nebo výrobou zvířátek z jarních proutků. Zájemci také uvidí divadélko a mohou ochutnat velikonoční pokrmy a občerstvení dodané společností AGRO Český ráj. V dětském klubu bude zároveň probíhat den otevřených dveří s možností zápisu dětí ve věku od 2 do 7 let na další školní rok. Návštěvníci budou mít také možnost seznámit se s dalšími plánovanými akcemi - týdenním příměstským táborem „Indiánské léto“ nebo nabídkou prázdninového hlídání dětí s pedagogickým dozorem a zajímavým programem.
Dětský klub Agráček ve Všeni je předškolní zařízení založené na individuálním přístupu k dětem a práci s nimi v menších skupinkách. Na rozdíl od běžných školek se zde stará jedna „teta“ v průměru jen asi o pět dětí. Odborná garantka Barbora Mrázková k tomu uvádí: „V Agráčku s dětmi pracují vyškolené pečovatelky a lektorky. Vzdělávací program je přizpůsobený individuálním a věkovým potřebám dětí. Rozvíjíme jejich smysly, motorickou zručnost, řeč i obratnost. Formou hry se seznamují s angličtinou, jejíž výuka je otevřená i pro děti z okolí. Jsme také často venku, hrajeme divadélka pro děti i s dětmi a podnikáme další aktivity.“
Do Agráčku mohou děti docházet pravidelně i nepravidelně. Podle ředitele Jiřího Drahoňovského je zřizovatel v tomto velmi flexibilní: „Děti k nám mohou přijít i jen na vybrané dny v týdnu, vyjdeme vstříc i potřebě nárazového hlídání.  Nejvíce si však děti užijí náš program při každodenní docházce.“
Zřizovatelem dětského klubu je společnost AGRO Český ráj. Ta se letos umístila na druhém místě v Libereckém kraji v soutěži Firma pro rodinu. V ní mohl každý hlasující dát jeden hlas některé z firem s aktivní prorodinnou politikou. Předseda dozorčí rady Aleš Hodina k tomu poznamenává: „AGRO do posledních hodin před uzávěrkou soutěž dokonce vedlo. Ke konci však druhé firmě v pořadí najednou záhadně přibylo asi 400 hlasů.“
Aleš Hodina, AGRO Český ráj, mail@hodina.cz

10.04.2014
Pozor! Výzva!
Atletický klub Turnov hledá pro připravovaný dokumentární film pamětníky turnovského světového rekordu v hodu diskem, který vytvořil Ludvík Daněk dne 2. srpna 1964. Žádáme účastníky nebo diváky tohoto významného závodu, aby se přihlásili Janě Svobodové na telefonní číslo 724 022 275 nebo na email: ac.turnov@seznam.cz . Děkujeme.

09.04.2014
Město při zadávání zakázky nepochybilo
V uplynulých dnech obdrželo město Turnov od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vyrozumění týkající se výběrového řízení na stavbu terminálu veřejné dopravy, čímž byl několikaletý spor ukončen.
Město Turnov vyhlásilo v roce 2009 veřejnou zakázku na realizaci projektu Integrovaný terminál veřejné dopravy Turnov – I. etapa. Jako dodavatel stavby terminálu byla tehdy v otevřeném výběrovém řízení vybrána společnost EUROMONT GROUP a město s ní 23. března 2010 podepsalo smlouvu o dílo. Jenže k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže podala jiná firma stížnost, že soutěž nebyla v pořádku. „Úřad proto zahájil několik dnů po podpisu smlouvy, konkrétně dne 25. března 2010, správní řízení s podezřením, že byl spáchán správní delikt,“ informovala vedoucí odboru správy majetku turnovské radnice Ludmila Těhníková. Proto byla smlouva s dodavatelem, společností EUROMONT GROUP, ukončena dohodou a bylo vyhlášeno nové výběrové řízení. Město se odvolalo. A začalo opakované, několik let trvající projednávání. Mezitím byl terminál společností Strabag Liberec dokončen a začal v říjnu roku 2011 sloužit cestující veřejnosti. „Nakonec Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dne 5. března 2014 rozhodl, že se město Turnov jako zadavatel zakázky žádného správního deliktu nedopustilo,“ konstatovala s potěšením Těhníková a doplnila, že pokuta ve výši 360 tisíc korun byla městu Turnovu vrácena. (Zdroj: TZ města Turnov)

08.04.2014
Kampaň za snížení DPH u knih
Kniha Českého ráje v Hluboké ulici se rovněž připojuje ke kampani za snížení DPH na knihy - „DEN BEZ DPH“. Pokud by to však mělo být postupné snižování po procentech každý rok, jak o tom mluvil premiér Sobotka, bylo by to kontraproduktivní řešení, protože změna ceny by byla zanedbatelná. Pokud vůbec by se konala, jen by knihkupci měli opět výdaje se softwarem jako při postupném zvyšování. Nechápu, proč se naši politici nepoučí z praxe v ostatních zemích EU, zvlášť když je Svaz knihkupců a nakladatelů k tomu vybízí. Vzorem by nám mohla být Francie, ta povýšila knihu na kulturní statek, který si chrání dalšími zvláštními cenovými opatřeními kromě DPH - na knihy tištěné 2,1 % a na knihy elektronické 5,5 % /kromě toho ještě je 3. sazba DPH 10 %, ta se knih netýká.
A ještě jedna malá odbočka. Někteří obyvatelé Turnovska nám vyčítají, že v rámci naší prodejny již nefunguje papírnictví. To ale nebyli uvnitř, protože papírenský sortiment byl přestěhován do knihkupectví a papírnictví tak normálně funguje!
Alena Radoušová, www.knihaceskehoraje.cz

08.04.2014
Moskva přivítala turnovskou ILMU
Čtyřčlenná turnovská skupinka dětské věkové kategorie z Taneční a pohybové školy ILMA spolu s tanečníky a tanečnicemi z Kolína, Českých Budějovic a Ostravy reprezentovala Českou republiku na Mistrovství Evropy WADF v Moskvě. Turnovský „potěr“ přivezl z Moskvy celkem 15 medailí. Nejúspěšnější závodnicí z Turnova byla sedmiletá Adrianka Šulcová, která soutěžila ve 4 sólových a 2 párových disciplínách. Získala dvě stříbrné a v jednu zlatou medaili spolu s titulem mistryně Evropy. Jediný mužský zástupce ILMY, sedmiletý Dominik Jiřena, si ve dvou vystoupeních vytančil dvě stříbrné medaile. Klárka Pospíšilová získala bronz, stříbro a v duetu s Nikolkou Hanzlovou zlatou a stříbrnou medaili. (Zdroj: TaPŠ Ilma)

| 1 - 10 | 11 - 20 | 21 - 30 | 31 - 40 | 41 - 50 | 51 - 60 | 61 - 70 | 71 - 80 | 81 - 90 | 91 - 100 | 101 - 110 | 111 - 120 | 121 - 130 | 131 - 140 | 141 - 150 | 151 - 160 | 161 - 170 | 171 - 180 | 181 - 190 | 191 - 200 | 201 - 210 | 211 - 220 | 221 - 230 | 231 - 240 | 241 - 250 | 251 - 260 | 261 - 270 | 271 - 280 | 281 - 290 | 291 - 300 | 301 - 310 | 311 - 320 | 321 - 330 | 331 - 340 | 341 - 350 | 351 - 360 | 361 - 370 | 371 - 380 | 381 - 390 | 391 - 400 | 401 - 410 | 411 - 420 | 421 - 430 | 431 - 440 | 441 - 450 | 451 - 460 | 461 - 470 | 471 - 480 | 481 - 490 | 491 - 500 | 501 - 510 | 511 - 520 | 521 - 530 | 531 - 540 | 541 - 550 | 551 - 560 | 561 - 570 | 571 - 580 | 581 - 590 | 591 - 600 | 601 - 610 | 611 - 620 | 621 - 630 | 631 - 640 | 641 - 650 | 651 - 660 | 661 - 670 | 671 - 680 | 681 - 690 | 691 - 700 | 701 - 710 | 711 - 720 | 721 - 730 | 731 - 740 | 741 - 750 | 751 - 760 | 761 - 770 | 771 - 780 | 781 - 790 | 791 - 800 | 801 - 810 | 811 - 820 | 821 - 830 | 831 - 840 | 841 - 850 | 851 - 860 | 861 - 870 | 871 - 880 | 881 - 890 | 891 - 900 | 901 - 910 | 911 - 920 | 921 - 930 | 931 - 940 | 941 - 950 | 951 - 960 | 961 - 970 | 971 - 980 | 981 - 990 | 991 - 1000 | 1001 - 1010 | 1011 - 1020 | 1021 - 1030 | 1031 - 1040 | 1041 - 1050 | 1051 - 1060 | 1061 - 1070 | 1071 - 1080 | 1081 - 1090 | 1091 - 1100 | 1101 - 1110 | 1111 - 1120 | 1121 - 1130 | 1131 - 1140 | 1141 - 1150 | 1151 - 1160 | 1161 - 1170 | 1171 - 1180 | 1181 - 1190 | 1191 - 1200 | 1201 - 1210 | 1211 - 1220 | 1221 - 1230 | 1231 - 1240 | 1241 - 1250 | 1251 - 1260 | 1261 - 1270 | 1271 - 1280 | 1281 - 1290 | 1291 - 1300 | 1301 - 1310 | 1311 - 1320 | 1321 - 1330 | 1331 - 1340 | 1341 - 1350 | 1351 - 1360 | 1361 - 1370 | 1371 - 1380 | 1381 - 1390 | 1391 - 1400 | 1401 - 1410 | 1411 - 1420 | 1421 - 1430 | 1431 - 1440 | 1441 - 1450 | 1451 - 1460 | 1461 - 1470 | 1471 - 1480 | 1481 - 1490 | 1491 - 1500 | 1501 - 1510 | 1511 - 1520 | 1521 - 1530 | 1531 - 1540 | 1541 - 1550 | 1551 - 1560 | 1561 - 1570 | 1571 - 1580 | 1581 - 1590 | 1591 - 1600 | 1601 - 1610 | 1611 - 1620 | 1621 - 1630 | 1631 - 1640 | 1641 - 1650 | 1651 - 1660 | 1661 - 1670 | 1671 - 1680 | 1681 - 1690 | 1691 - 1700 | 1701 - 1710 | 1711 - 1720 | 1721 - 1730 | 1731 - 1740 | 1741 - 1750 | 1751 - 1760 | 1761 - 1770 | 1771 - 1780 | 1781 - 1790 | 1791 - 1800 | 1801 - 1810 | 1811 - 1820 | 1821 - 1830 | 1831 - 1840 | 1841 - 1850 | 1851 - 1860 | 1861 - 1870 | 1871 - 1880 | 1881 - 1890 | 1891 - 1900 | 1901 - 1910 | 1911 - 1920 | 1921 - 1930 | 1931 - 1940 | 1941 - 1950 | 1951 - 1960 | 1961 - 1970 | 1971 - 1980 | 1981 - 1990 | 1991 - 2000 | 2001 - 2010 | 2011 - 2020 | 2021 - 2030 | 2031 - 2040 | 2041 - 2050 | 2051 - 2060 | 2061 - 2070 | 2071 - 2080 | 2081 - 2090 | 2091 - 2100 | 2101 - 2110 | 2111 - 2120 | 2121 - 2130 | 2131 - 2140 | 2141 - 2150 | 2151 - 2160 | 2161 - 2170 | 2171 - 2180 | 2181 - 2190 | 2191 - 2200 | 2201 - 2210 | 2211 - 2220 | 2221 - 2230 | 2231 - 2240 | 2241 - 2250 | 2251 - 2260 | 2261 - 2270 | 2271 - 2280 | 2281 - 2290 | 2291 - 2300 | 2301 - 2310 | 2311 - 2320 | 2321 - 2330 | 2331 - 2340 | 2341 - 2350 | 2351 - 2360 | 2361 - 2370 | 2371 - 2380 | 2381 - 2390 | 2391 - 2400 | 2401 - 2410 | 2411 - 2420 | 2421 - 2430 | 2431 - 2440 | 2441 - 2450 | 2451 - 2460 | 2461 - 2470 | 2471 - 2480 | 2481 - 2490 | 2491 - 2500 | 2501 - 2510 | 2511 - 2520 | 2521 - 2530 | 2531 - 2540 | 2541 - 2550 | 2551 - 2560 | 2561 - 2570 | 2571 - 2580 | 2581 - 2590 | 2591 - 2600 | 2601 - 2610 | 2611 - 2620 | 2621 - 2630 | 2631 - 2640 | 2641 - 2650 | 2651 - 2660 | 2661 - 2670 | 2671 - 2680 | 2681 - 2690 | 2691 - 2700 | 2701 - 2710 | 2711 - 2720 | 2721 - 2730 | 2731 - 2740 | 2741 - 2750 | 2751 - 2760 | 2761 - 2770 | 2771 - 2780 | 2781 - 2790 | 2791 - 2800 | 2801 - 2810 | 2811 - 2820 | 2821 - 2830 | 2831 - 2840 | 2841 - 2850 | 2851 - 2860 | 2861 - 2870 | 2871 - 2880 | 2881 - 2890 | 2891 - 2900 | 2901 - 2910 | 2911 - 2920 | 2921 - 2930 | 2931 - 2940 | 2941 - 2950 | 2951 - 2960 | 2961 - 2970 | 2971 - 2980 | 2981 - 2990 | 2991 - 3000 | 3001 - 3010 | 3011 - 3020 | 3021 - 3030 | 3031 - 3040 | 3041 - 3050 | 3051 - 3060 | 3061 - 3070 | 3071 - 3080 | 3081 - 3090 | 3091 - 3100 | 3101 - 3110 | 3111 - 3120 | 3121 - 3130 | 3131 - 3140 | 3141 - 3150 | 3151 - 3160 | 3161 - 3170 | 3171 - 3180 | 3181 - 3190 | 3191 - 3200 | 3201 - 3210 | 3211 - 3220 | 3221 - 3230 | 3231 - 3240 | 3241 - 3250 | 3251 - 3260 | 3261 - 3270 | 3271 - 3280 | 3281 - 3290 | 3291 - 3300 | 3301 - 3310 | 3311 - 3320 | 3321 - 3330 | 3331 - 3340 | 3341 - 3350 | 3351 - 3360 | 3361 - 3370 | 3371 - 3380 | 3381 - 3390 | 3391 - 3400 | 3401 - 3410 | 3411 - 3420 | 3421 - 3430 | 3431 - 3440 | 3441 - 3450 | 3451 - 3460 | 3461 - 3470 | 3471 - 3480 | 3481 - 3490 | 3491 - 3500 | 3501 - 3510 | 3511 - 3520 | 3521 - 3530 | 3531 - 3540 | 3541 - 3550 | 3551 - 3560 | 3561 - 3570 | 3571 - 3580 | 3581 - 3590 | 3591 - 3600 | 3601 - 3610 | 3611 - 3620 | 3621 - 3630 | 3631 - 3640 | 3641 - 3650 | 3651 - 3660 | 3661 - 3670 | 3671 - 3680 | 3681 - 3690 | 3691 - 3700 | 3701 - 3710 | 3711 - 3720 | 3721 - 3730 | 3731 - 3740 | 3741 - 3750 | 3751 - 3760 | 3761 - 3770 | 3771 - 3780 | 3781 - 3790 | 3791 - 3800 | 3801 - 3810 | 3811 - 3820 | 3821 - 3830 | 3831 - 3840 | 3841 - 3850 | 3851 - 3860 | 3861 - 3870 | 3871 - 3880 | 3881 - 3890 | 3891 - 3900 | 3901 - 3910 | 3911 - 3920 | 3921 - 3930 | 3931 - 3940 | 3941 - 3950 | 3951 - 3960 | 3961 - 3970 | 3971 - 3980 | 3981 - 3990 | 3991 - 4000 | 4001 - 4010 | 4011 - 4020 | 4021 - 4030 | 4031 - 4040 | 4041 - 4050 | 4051 - 4060 | 4061 - 4070 | 4071 - 4080 | 4081 - 4090 | 4091 - 4100 | 4101 - 4110 | 4111 - 4111 |

Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS