Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
turnovskovakci.cz - Rokytnický rybník a Hrudka
 

21.09.2015
Dívčajda v Dinoparku
V pondělí 14. září podnikly dvě třetí třídy turnovské „dívčajdy“ cestu do pravěku. V liberecké Plaze nás pohltila jeskyně Dinoparku a my jsme se rázem ocitli v druhohorách. Část dětí zde sice nebyla poprvé, ale všichni jsme pištěli nadšením, a někteří i trochu leknutím, když na nás ohromní dinosauři otvírali tlamy a pohybovali svými mohutnými těly. Se zájmem jsme se na chvíli ztišili u filmu o čerstvě vylíhnutém mláděti veleještěra, které hledalo své druhy a postupně dorostlo v silného dinosaura. V kině 3D jsme s brýlemi na očích prozkoumali podmořský svět s jeho pravěkými obyvateli. Ivana Jirošová a Jitka Bartůňková, třídní učitelky

21.09.2015
Hasiči se o víkendu nenudili
O víkendu byli hasiči v Libereckém kraji voláni ke dvaceti událostem. V sobotu 19. 9. to byla například dopravní nehoda v části obce Tuhaň na Semilsku, kde se střetla dodávka s osobním automobilem. Nehoda si vyžádala tři lehká zranění, dvě osoby byly po ošetření ponechány na místě. Hasiči ze stanice Turnov společně s dobrovolnými kolegy z Rychnova nad Kněžnou byli přivoláni včera ve 14.41 hodin do Čtveřín (části obce Doubí). Zde došlo k požáru lesní hrabanky na ploše 5x15 metrů. Místo požáru se nacházelo v těžko přístupném terénu pro techniku HZS. Likvidaci požáru hlásil velitel zásahu na operační středisko v 16.32 hodin.
Tři jednotky hasičů zasahovaly včera v Dlouhém Mostě u požáru autoklempířské dílny. Zpočátku se požár snažil uhasit majitel zahradní hadicí, ale marně. Hasiči se rozdělili na skupiny, jedna lokalizovala požár v dílně, druhá provedla průzkum v domě, zda se tam nenacházejí další osoby. Hasiči nalezli pouze kočku, kterou vynesli kvůli zakouření ven. Hasičům se podařilo uchránit rodinný dům, požár zasáhl prostor autodílny s vybavením. Poškozeny požárem byly celkem tři vozy. (TZ HZS LK)

19.09.2015
Loučení s létem (foto)
V sobotu 19. září se na náměstí Českého ráje v Turnově uskutečnilo Loučení s létem v režii Pivovaru Rohozec. Snímky z akce najdete na facebooku TvA - ZDE.

18.09.2015
Aktualizace článku o odpadech
Přečtěte si aktualizaci článku o možnostech řešení likvidace komunálního odpadu - ZDE.

18.09.2015
Víkend ve znamení rohozeckého Loučení s létem
Dnes večer můžete zajet na Valdštejn na Noc netopýrů, která slibuje hodně netradiční zážitek. V sobotu se na náměstí uskuteční tradiční Loučení s létem, které pořádá Pivovar Rohozec. Bude také jarmark v Ábelově mlýně, v Pelešanech můžete putovat za Večerníčkem…
 
Pátek 18. září
* SYNAGOGA TURNOV: V 18.00 hodin začíná přednáška historika Muzea romské kultury v Brně Michala Schustera KONEČNÉ ŘEŠENÍ CIKÁNSKÉ OTÁZKY V OSVĚTIMI.
* NOVECENTO. Abonentní divadelní představení a veřejnost. Městské divadlo od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 280 Kč, na místě 320 Kč.
* HRAD VALDŠTEJN: Noc netopýrů. Jedinečná šance setkat se s živými netopýry. Akce probíhá v době od 20.30 do 24.00 hodin.
 
Sobota 19. září
* ROHOZECKÉ LOUČENÍ S LÉTEM. Tradiční akce na náměstí Českého ráje v Turnově. Začátek v 11.00 hodin, bohatý doprovodný program, přijďte ochutnat všechny druhy piv a limonád z Pivovaru Rohozec!
* JARMARK V ÁBELOVĚ MLÝNĚ V DOLÁNKÁCH. Čtvrtý ročník nejen řemeslných trhů. Přijďte si užít sobotu trochu jinak! Na naší louce u potoka najdete opět spoustu šikovných výrobců, i kterých si budete moci zakoupit něco pěkného či dobrého. Budete též moci podpořit charitu a podívat se na divadlo. Neformální zahájení v 10.00 hodin, odpolední divadlo v podání Čmukařů, výtvarná dílna pro děti, charitativní seconhand, konec v 18.00 hodin.
* PUTOVÁNÍ S VEČERNÍČKEM. SDH Pelešany zve na rozloučení s létem. Čeká na vás zábavná cesta plná večerníčkových postav, soutěží, hádanek a překvapení. Start u pelešanské „hasičárny“ od 12.00 do 15.00 hodin.. Občerstvení zajištěno, v cíli pro děti připraveny odměny. Akce se koná za každého počasí.
 
Neděle 20. září
* DÍLNA PROVÁZKOVÁ A DRÁTKOVÁ. Výtvarná a tvůrčí dílna pro rodiče s dětmi. Lektorky Eva Šrajerová a Simona Bakešová. Dětské oddělení knihovny A. Marka od 10.00 hodin.
* HRAD VALDŠTEJN: Krajina básníkova zpěvu. K poctě básníka Českého ráje Josefa Brože se uskuteční poetické odpoledne slova a hudby. Recitace Josef Kettner a František Skřípek, zpěv Veronika Vildmanová, hudební doprovod Jitka Koláčná-Břízová, Ondřej Koláčný. Začátek v 15.00 hodin. Vstupné 50 Kč.
 
Servis podrobně ZDE.
 
Sportovní nabídka:
 
Sobota 19. září
* HÁZENÁ, ženy, 2. liga: TJ Turnov - TJ Slavoj Tachov. Sportovní hala  ve Skálově ulici od 16.00 hodin.
* FOTBAL / Semilsko - OS: Tatobity – Martinice, DIVIZE B - ženy: Turnov WW – Dukla Praha B (13.30 Mírová!). Výkop v 16.30 hodin, není-li uvedeno jinak!
 
Neděle 20. září
* FOTBAL / DIVIZE: FK Pěnčín-Turnov – Suchol, Jablonecko - OP: M. Skála – Zásada B. Výkop v 16.30 hodin.
 
Servis podrobně ZDE.

17.09.2015
Oslavy Ještědu 2015…
…se konají v sobotu 19. září na několika místech Liberce. Jedním z nich je také spodní stanice kabinové lanovky, kde bude možné prohlédnout si stanici Horské služby, v horní stanici bude zpřístupněna strojovna kabinové lanovky. Letošní novinkou je prohlídka areálu skokanských můstků. Další  akce jsou připravené v areálu televizního vysílače Ještěd, v Dopravním podniku měst Liberce a Jablonec nad Nisou, kde je Den otevřených dveří. Pro návštěvníky Ještědu České dráhy připravily nabídku zvláštního jízdného v kabinkové lanovce  VLAK+. Jednosměrné jízdné bude stát 30 Kč, zpáteční 50 Kč. Lanovka bude v provozu od 8 do 20 hodin. Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách www.jestedliberec.cz

15.09.2015
Pátek na turnovských památkách
V pátek 18. září se konají hned dvě zajímavé akce:

* Od 18.00 hodin je v turnovské synagoze připravena zajímavá přednáška historika Muzea romské kultury v Brně Mgr. Michala Schustera „Konečné řešení romské otázky“ v Osvětimi. Zatímco téma šoa – holokaustu, pokusu o vyhlazení evropských Židů, je díky generacím historiků již dobře zpracováno, téma „porajmos“, pokusu o vyhlazení Romů v některých evropských zemích (Německo, Chorvatsko, Maďarsko, Estonsko, Litva) je téma málo diskutované, mj. i kvůli důrazu na pouze ústní tradici předávání historie v romské kultuře a kvůli přetrvávající diskriminaci tohoto etnika. Odhady obětí nejsou spolehlivě známy. Vstupné na přednášku je 50 Kč.

* Od 20.30 hodin až do půlnoci se na hradě Valdštejně koná Noc pro netopýry. V areálu hradu žije velká kolonie netopýrů vrápence malého, který patří ke kriticky ohroženým druhům v České republice. Přijít na akci můžete během uvedeného času kdykoli a je vhodné si s sebou vzít provozuschopnou baterku. V rámci připraveného programu se dozvíte zajímavosti ze života netopýrů, způsoby jejich ochrany a budete si moci zakoupit i netopýří suvenýry. Jednotné vstupné je 50 Kč. Na hrad se dá výjimečně vyjet i autem.


14.09.2015
Starosta podiskutuje s občany
Starosta Turnova Tomáš Hocke zve na další pravidelné setkání s občany. Tentokrát zavítá na Výšinku. Setkání se uskuteční ve středu 16. září od 17.00 hodin. Místem setkání bude společenská místnost v suterénu DPS Výšinka, Granátová 1897. Přijďte diskutovat o problémech, které vás trápí a dozvědět se novinky z radnice.

14.09.2015
Dny evropského dědictví
Dny evropského dědictví se každoročně konají v září a otevírají široké veřejnosti brány nejzajímavějších památek. A to i těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Věž Základní školy Skálova bude zpřístupněna 16. září od 15.00 do 17.00 hodin pro veřejnost.

11.09.2015
Víkendové pozvánky
Víkend je co do nabídek aktivního trávení volného času velmi pestrý. K tomu se přidá příjemné počasí na rozhraní léta a podzimu, takže si stačí jen vybrat! Můžete vyrazit na turistický pochod po stopách paravýsadku Antimony, ve Šťastné zemi uzavírají sezonu, v Malé Skále vzpomenou na významného rodáka. Víkendový program mají připraven za zámku Hrubý Rohozec, ve Všeni se uskuteční vpravdě historická událost – první krajské mistrovství v orbě! A v neděli je pouť na Prackově!

Sobota 12. září
* POCHOD PO STOPÁCH PARASKUPINY ANTIMONY. Asociace nositelů legionářských tradic, město Rovensko pod Troskami pod záštitou hejtmana Libereckého kraje zvou na putování po stopách legendární paraskupiny, jejích osud se naplnil v rovenské plovárně v lednu 1943. Start a cíl pochodu v kempu Palda nad Rovenskem. Na výběr tři trasy, všechny vhodné i pro kočárky. Registrace od 7.00 hodina na místě, hromadný start v 9.00 hodin. Více na www.dnyceskehistorie.
* HRAD VALDŠTEJN: Dny evropského dědictví. R. Rejšek - varhany, V. Janata – trubka.
* MUZEUM ČESKÉHO RÁJE, KAMENÁŘSKÝ DŮM: V rámci Dnů evropského kulturního dědictví se zde uskuteční od 10.00 do 17.00 hodin prohlídky s průvodcem, připravena bude tesařská dílna s ukázkami prací. Vstup volný.
* BABÍ LÉTO ve Šťastné zemi v Radvánovicích. Přijďte se s námi rozloučit s létem. Připraveny budou koncerty a divadla pro malé i velké a kulinářské speciality z podzimních plodin a přírodních produktů. Proběhnou i různé soutěže o atraktivní ceny (například o vstupenky do areálu na rok 2016), bude dětská diskotéka, zahrají Waldovy Matušky.
* MALÁ SKÁLA: Slavnostní odhalení pamětní desky plukovníku in memoriam Ladislavu Bobkovi u příležitosti 105. výročí jeho narození. Začátek v 15.00 hodin ve středu obce. Plukovník Bobek byl neúspěšnější noční stíhač RAF. Narodil se v Malé Skále v roce 1910, zemřel v Hradci Králové v roce 1981.
* TRADIČNÍ SETKÁNÍ RODÁKŮ OBCE. Obec Paceřice zve srdečně všechny rodáky na tradiční „Setkání rodáků a přátel Paceřic“. Začátek v 15.00 hodin v místní hasičské zbrojnici.
* DE~LA~MOLDAU. Pražské duo, které tvoří zpěvačka Markéta Melechovská, původem z Dačic, a turnovský pianista Michal Špína. Duo hraje a zpívá písně, balady a protestsongy z celého světa. Kulturní kavárna KUS od 20.00 hodin, vstupné dobrovolné.
 
Sobota 12. a neděle 13. září
* STÁTNÍ ZÁMEK HRUBÝ ROHOZEC: Dny kulturního dědictví - Putování za renesancí. Prohlídky zaměřené na architekturu objektu. Více na www.hruby-rohozec.eu.
 
Neděle 13. září
* V. OBNOVENÁ PRACKOVSKÁ POUŤ. U kapličky v Prackově pod Kozákovem od 14.00 hodin. Domácí občerstvení, pivo a limo z Pivovaru Rohozec, staročeské stánky, kulturní program. Přijďte se podívat na zrestaurovaný interiér kapličky. Zve občanské sdružení Za záchranu kapličky na Prackově.
 
Servis podrobně ZDE.
 
Sportovní pozvánky
 
Sobota 12. září
* 1. OTEVŘENÉ MISTROVSTVÍ LIBERECKÉHO A STŘEDOČESKÉHO KRAJE V ORBĚ. Letošnímu 42. ročníku mistrovství republiky v orbě předcházejí krajská mistrovství. Krajské kolo je organizováno za spolupráce Společnosti pro orbu ČR, Automoto klubu Vyskeř v AČR a společnosti Agroben Kacanovy s. r. o. a uskuteční se v katastru obcí Všeň a Žďár na pozemcích, které obhospodařuje společnost Agroben Kacanovy v blízkosti polního letiště Všeň. Nad mistrovstvími převzali záštitu hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a Josef Jadrný, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort životního prostředí a zemědělství. Program: 9.00 oficiální trénink, 11.00 zahájení, 11.30 start rozorávky, 14.15 konec orby, 15.15 vyhlášení výsledků. Do všech kategorií se můžete přihlásit na e-mailu: maly.a@centrum.cz.
* HÁZENÁ, ženy, 1. kolo ČP: TJ Turnov - Sokol Bělá pod Bezdězem. Sportovní hala  ve Skálově ulici od 16.00 hodin.
* FOTBAL / KP: Sedmihorky – Železný Brod, I. A třída: Rovensko – Rynoltice, I. B třída: Pěnčín – Bulovka (14.00!), Přepeře – LOKO Č. Lípa (14.00 hř. Semily!), Jenišovice – Mšeno B, Semilsko - OP: Mírová – Bělá, Přepeře B – Studenec (hř. Semily!). Výkop všech utkání v 17.00 hodin, není-li uvedeno jinak!

Neděle 13. září
* FOTBAL / Semilsko - OS: Rovensko B – Zálesní Lhota, Jablonecko - OP: Jenišovice B – Tanvald. Výkop všech utkání v 17.00 hodin.

| 1 - 10 | 11 - 20 | 21 - 30 | 31 - 40 | 41 - 50 | 51 - 60 | 61 - 70 | 71 - 80 | 81 - 90 | 91 - 100 | 101 - 110 | 111 - 120 | 121 - 130 | 131 - 140 | 141 - 150 | 151 - 160 | 161 - 170 | 171 - 180 | 181 - 190 | 191 - 200 | 201 - 210 | 211 - 220 | 221 - 230 | 231 - 240 | 241 - 250 | 251 - 260 | 261 - 270 | 271 - 280 | 281 - 290 | 291 - 300 | 301 - 310 | 311 - 320 | 321 - 330 | 331 - 340 | 341 - 350 | 351 - 360 | 361 - 370 | 371 - 380 | 381 - 390 | 391 - 400 | 401 - 410 | 411 - 420 | 421 - 430 | 431 - 440 | 441 - 450 | 451 - 460 | 461 - 470 | 471 - 480 | 481 - 490 | 491 - 500 | 501 - 510 | 511 - 520 | 521 - 530 | 531 - 540 | 541 - 550 | 551 - 560 | 561 - 570 | 571 - 580 | 581 - 590 | 591 - 600 | 601 - 610 | 611 - 620 | 621 - 630 | 631 - 640 | 641 - 650 | 651 - 660 | 661 - 670 | 671 - 680 | 681 - 690 | 691 - 700 | 701 - 710 | 711 - 720 | 721 - 730 | 731 - 740 | 741 - 750 | 751 - 760 | 761 - 770 | 771 - 780 | 781 - 790 | 791 - 800 | 801 - 810 | 811 - 820 | 821 - 830 | 831 - 840 | 841 - 850 | 851 - 860 | 861 - 870 | 871 - 880 | 881 - 890 | 891 - 900 | 901 - 910 | 911 - 920 | 921 - 930 | 931 - 940 | 941 - 950 | 951 - 960 | 961 - 970 | 971 - 980 | 981 - 990 | 991 - 1000 | 1001 - 1010 | 1011 - 1020 | 1021 - 1030 | 1031 - 1040 | 1041 - 1050 | 1051 - 1060 | 1061 - 1070 | 1071 - 1080 | 1081 - 1090 | 1091 - 1100 | 1101 - 1110 | 1111 - 1120 | 1121 - 1130 | 1131 - 1140 | 1141 - 1150 | 1151 - 1160 | 1161 - 1170 | 1171 - 1180 | 1181 - 1190 | 1191 - 1200 | 1201 - 1210 | 1211 - 1220 | 1221 - 1230 | 1231 - 1240 | 1241 - 1250 | 1251 - 1260 | 1261 - 1270 | 1271 - 1280 | 1281 - 1290 | 1291 - 1300 | 1301 - 1310 | 1311 - 1320 | 1321 - 1330 | 1331 - 1340 | 1341 - 1350 | 1351 - 1360 | 1361 - 1370 | 1371 - 1380 | 1381 - 1390 | 1391 - 1400 | 1401 - 1410 | 1411 - 1420 | 1421 - 1430 | 1431 - 1440 | 1441 - 1450 | 1451 - 1460 | 1461 - 1470 | 1471 - 1480 | 1481 - 1490 | 1491 - 1500 | 1501 - 1510 | 1511 - 1520 | 1521 - 1530 | 1531 - 1540 | 1541 - 1550 | 1551 - 1560 | 1561 - 1570 | 1571 - 1580 | 1581 - 1590 | 1591 - 1600 | 1601 - 1610 | 1611 - 1620 | 1621 - 1630 | 1631 - 1640 | 1641 - 1650 | 1651 - 1660 | 1661 - 1670 | 1671 - 1680 | 1681 - 1690 | 1691 - 1700 | 1701 - 1710 | 1711 - 1720 | 1721 - 1730 | 1731 - 1740 | 1741 - 1750 | 1751 - 1760 | 1761 - 1770 | 1771 - 1780 | 1781 - 1790 | 1791 - 1800 | 1801 - 1810 | 1811 - 1820 | 1821 - 1830 | 1831 - 1840 | 1841 - 1850 | 1851 - 1860 | 1861 - 1870 | 1871 - 1880 | 1881 - 1890 | 1891 - 1900 | 1901 - 1910 | 1911 - 1920 | 1921 - 1930 | 1931 - 1940 | 1941 - 1950 | 1951 - 1960 | 1961 - 1970 | 1971 - 1980 | 1981 - 1990 | 1991 - 2000 | 2001 - 2010 | 2011 - 2020 | 2021 - 2030 | 2031 - 2040 | 2041 - 2050 | 2051 - 2060 | 2061 - 2070 | 2071 - 2080 | 2081 - 2090 | 2091 - 2100 | 2101 - 2110 | 2111 - 2120 | 2121 - 2130 | 2131 - 2140 | 2141 - 2150 | 2151 - 2160 | 2161 - 2170 | 2171 - 2180 | 2181 - 2190 | 2191 - 2200 | 2201 - 2210 | 2211 - 2220 | 2221 - 2230 | 2231 - 2240 | 2241 - 2250 | 2251 - 2260 | 2261 - 2270 | 2271 - 2280 | 2281 - 2290 | 2291 - 2300 | 2301 - 2310 | 2311 - 2320 | 2321 - 2330 | 2331 - 2340 | 2341 - 2350 | 2351 - 2360 | 2361 - 2370 | 2371 - 2380 | 2381 - 2390 | 2391 - 2400 | 2401 - 2410 | 2411 - 2420 | 2421 - 2430 | 2431 - 2440 | 2441 - 2450 | 2451 - 2460 | 2461 - 2470 | 2471 - 2480 | 2481 - 2490 | 2491 - 2500 | 2501 - 2510 | 2511 - 2520 | 2521 - 2530 | 2531 - 2540 | 2541 - 2550 | 2551 - 2560 | 2561 - 2570 | 2571 - 2580 | 2581 - 2590 | 2591 - 2600 | 2601 - 2610 | 2611 - 2620 | 2621 - 2630 | 2631 - 2640 | 2641 - 2650 | 2651 - 2660 | 2661 - 2670 | 2671 - 2680 | 2681 - 2690 | 2691 - 2700 | 2701 - 2710 | 2711 - 2720 | 2721 - 2730 | 2731 - 2740 | 2741 - 2750 | 2751 - 2760 | 2761 - 2770 | 2771 - 2780 | 2781 - 2790 | 2791 - 2800 | 2801 - 2810 | 2811 - 2820 | 2821 - 2830 | 2831 - 2840 | 2841 - 2850 | 2851 - 2860 | 2861 - 2870 | 2871 - 2880 | 2881 - 2890 | 2891 - 2900 | 2901 - 2910 | 2911 - 2920 | 2921 - 2930 | 2931 - 2940 | 2941 - 2950 | 2951 - 2960 | 2961 - 2970 | 2971 - 2980 | 2981 - 2990 | 2991 - 3000 | 3001 - 3010 | 3011 - 3020 | 3021 - 3030 | 3031 - 3040 | 3041 - 3050 | 3051 - 3060 | 3061 - 3070 | 3071 - 3080 | 3081 - 3090 | 3091 - 3100 | 3101 - 3110 | 3111 - 3120 | 3121 - 3130 | 3131 - 3140 | 3141 - 3150 | 3151 - 3160 | 3161 - 3170 | 3171 - 3180 | 3181 - 3190 | 3191 - 3200 | 3201 - 3210 | 3211 - 3220 | 3221 - 3230 | 3231 - 3240 | 3241 - 3250 | 3251 - 3260 | 3261 - 3270 | 3271 - 3280 | 3281 - 3290 | 3291 - 3300 | 3301 - 3310 | 3311 - 3320 | 3321 - 3330 | 3331 - 3340 | 3341 - 3350 | 3351 - 3360 | 3361 - 3370 | 3371 - 3380 | 3381 - 3390 | 3391 - 3400 | 3401 - 3410 | 3411 - 3420 | 3421 - 3430 | 3431 - 3440 | 3441 - 3450 | 3451 - 3460 | 3461 - 3470 | 3471 - 3480 | 3481 - 3490 | 3491 - 3500 | 3501 - 3510 | 3511 - 3520 | 3521 - 3530 | 3531 - 3540 | 3541 - 3550 | 3551 - 3560 | 3561 - 3570 | 3571 - 3580 | 3581 - 3590 | 3591 - 3600 | 3601 - 3610 | 3611 - 3620 | 3621 - 3630 | 3631 - 3640 | 3641 - 3650 | 3651 - 3660 | 3661 - 3670 | 3671 - 3680 | 3681 - 3690 | 3691 - 3700 | 3701 - 3710 | 3711 - 3720 | 3721 - 3730 | 3731 - 3740 | 3741 - 3750 | 3751 - 3760 | 3761 - 3770 | 3771 - 3780 | 3781 - 3790 | 3791 - 3800 | 3801 - 3810 | 3811 - 3820 | 3821 - 3830 | 3831 - 3840 | 3841 - 3850 | 3851 - 3860 | 3861 - 3870 | 3871 - 3880 | 3881 - 3890 | 3891 - 3900 | 3901 - 3910 | 3911 - 3920 | 3921 - 3930 | 3931 - 3940 | 3941 - 3950 | 3951 - 3960 | 3961 - 3970 | 3971 - 3980 | 3981 - 3990 | 3991 - 4000 | 4001 - 4010 | 4011 - 4020 | 4021 - 4030 | 4031 - 4040 | 4041 - 4050 | 4051 - 4060 | 4061 - 4070 | 4071 - 4080 | 4081 - 4090 | 4091 - 4100 | 4101 - 4110 | 4111 - 4111 |

Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS