Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
Turnovskovakci.cz - Turnov - den a noc
 

09.11.2014
Svatý Martin přijede i do Turnova
Hned dvě akce se pro turnovské rodiny s dětmi chystají na svátek svatého Martina, v úterý 11. listopadu v podvečer. Jednou z nich jsou tradiční „Martinská světýlka“, která pořádá Centrum pro rodinu Náruč. „Rodiče s dětmi  přivítáme již v 16.00 hodin, kdy je připravena výtvarná dílna a společně si u nás mohou vyrobit lampionek (tyčku na lampion si přineste vlastní),“ zve na akci Petra Houšková, předsedkyně sdružení. „V 17.15 pak půjde průvod od Náruče směrem k parku, kde budeme netrpělivě čekat na příjezd sv. Martina s pokladem. Těšíme se na hojnou účast nejmenších dětí. Jejich zářící a nedočkavé oči v sychravém podzimním podvečeru potěší každého z nás.“ (Akce je spolufinancována s finančním přispěním  Města Turnova prostřednictvím Příspěvku z volnočasových aktivit dětí a mládeže.)
Letos poprvé zavítá Martin na bílém koni taktéž do Turnova 2, a to díky kolektivu učitelek ZŠ Skálova v odloučeném pracovišti v Alešově ulici. Tam tuto tradici chtějí nabídnout pro turnovské rodiny především z okolí školy. „Paní učitelky secvičily s dětmi písničku, která vypravuje příběh svatého Martina,“ řekl Michal Loukota, ředitel školy. Písnička bude provázet martinské setkání, které začíná v 17.30 na zahradě 1. stupně ZŠ Skálova v Alešově ulici. Průvodem plným blikajících světýlek dojdou účastníci až za svatým Martinem. Na setkání si přineste lampionky, nejlépe ručně vyrobené. Akci podpoří Pekárna Mikula, která upeče Svatomartinské rohlíčky.
Obě akce jsou lákavou pozvánkou, jak se s dětmi začít těšit na první sníh a s ním spojené Vánoce.
Jana Pekařová, jana.pekarova9@gmail.com

08.11.2014
Senior je v pořádku v nemocnici
Pátrání po 88letém muži z Bukoviny, kterého rodina v pátek postrádala, bylo ukončeno dnes po půlnoci. Podle informací TvA byl senior již v pátek dopoledne dezorientovaný a vyčerpaný nalezen v centru města a záchrankou převezen do nemocnice. Patrně selhala komunikace mezi jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému, protože jinak by rozsáhlá pátrací akce, do které se zapojily desítky hasičů a policistů, ani nebyla spuštěna. K akci se proto na TvA ještě vrátíme.

07.11.2014
Pozor! Závažná aktuální informace
Turnov (18.15 hodin) Sdělujeme všem čtenářům, kteří volali do redakce a všem dalším, které zaujaly manévry kolem Jizery, které v současné době probíhají hned na několika místech Turnova: Nejedná se o cvičení. Kolem řeky a v okolí Turnova a Bukoviny jsou desítky hasičů a policistů. Všichni pátrají po 88letém muži z Bukoviny, který odešel z domu neznámo kam. Pokud byste staršího muže, který možná ztratil vzhledem k věku orientaci, náhodou někde viděli nebo potkali, pokuste se ho kontaktovat či uvědomit orgány policie!

07.11.2014
Marný boj o záchranu psa
Šest hodin bojovali hasiči o život vlčáka, který včera spadl do skalní průrvy u Boreckých skal nedaleko Rovenska pod Troskami. Hasiči vyzkoušeli všechny možné postupy a techniky, ani sestrojený kladkostroj s tažnou silou dvou tun však nedokázal zvíře vytáhnout. Událost byla hasičům ohlášená ve čtvrtek 6. listopadu o půl jedné po poledni na tísňovou linku 112. Psa našel ve skalách muž, který bydlel nedaleko a už dopoledne slyšel nějaké zvíře v lese výt. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Turnova, Semil a kvůli dalšímu speciálnímu nářadí byli vysláni i hasiči s technickým automobilem z Liberce.
Vlčák se nacházel v nejužším místě skalního bloku a nebylo možné na něho dosáhnout ani seshora ani zespodu. Hasiči zasahovali od shora, kde měli ke zvířeti zhruba 2,5 metru. Nejprve použili odchytávací tyč, pak zkoušeli pod psa natáhnout hadice. Pískovcové stěny dokonce polili pěnidlem, aby nebyly tak drsné a pohyb nahoru nebo dolu byl snadnější. Liberečtí hasiči dopravili na místo bourací kladivo, pomocí kterého chtěli kus skály odstranit. Problém byl v tom, že se pískovec pouze drolil, ale neodlamoval po částech. Hasiči spustili do štěrbiny po laně i toho nejútlejšího z hasičů, ale ani ten nemohl psa vyprostit. Nezvládl to ani sestrojený kladkostroj. Popsané varianty záchrany hasiči několikrát za sebou opakovali, poté, co zvíře přestalo dýchat, byl zásah ukončen.
Jako poslední možnost vyproštění zvažovali hasiči použití pneumatických vaků. Nakonec nebyla tato varianta realizována kvůli velkému riziku. Skalní bloky by se mohly natolik narušit, že by třeba později hrozilo jejich zřícení. (Zdroj: TZ HZS LK)

06.11.2014
Recyklohrajeme! Zapojte se i vy
ZŠ Skálova je zapojena do programu Recyklohraní, který organizují neziskové společnosti ASEKOL, ECOBAT a EKO-KOM. Tyto společnosti zajišťují sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, baterií a obalů. „Naše škola je vybavena sběrnými nádobami na použité baterie a drobné elektrozařízení,“ sděluje ředitel školy Michal Loukota. „Snažíme se, aby naši žáci získali základní povědomí o tom, že i staré věci je možné dále využívat. Navíc za nasbírané věci a splněné úkoly získává naše škola body, za které můžeme pořídit různé učební pomůcky.“
Letos - stejně jako vloni - se škola účastní v rámci Recyklohraní soutěže ve sběru starých mobilních telefonů. „Část vybraných telefonů bude repasována a věnována charitativním organizacím k dalšímu užití,“ vysvětluje koordinátorka projektu na škole Petra Jágrová, „a ty ostatní, které již nelze opravit, projdou recyklací a budou využity jako zdroj dalších druhotných surovin.“ Odborníci odhadují, že obyvatelé České republiky mají ve skříních a šuplíkách zhruba 8 milionů nepoužívaných a dosud nevyhozených mobilů. Kdyby došlo k jejich recyklaci, dostali bychom například 2800 kg stříbra, nebo 272 kg zlata!
Neváhejte se i vy zapojit a pomoci se sběrem starých mobilních telefonů. Do 19. prosince můžete nepotřebné mobilní telefony nosit do kanceláře v přízemí školy. Vloni se podařilo nashromáždit 192 mobilních telefonů, a to i díky zájmu veřejnosti. Informace o projektu najdete na stránce www.recyklohrani.cz
Jana Pekařová, jana.pekarova9@gmail.com

05.11.2014
Festival Benátská! zahájil předprodej
Jeden z největších českých rockových festivalů Benátská! právě spouští předvánoční předprodej vstupenek pro svůj třiadvacátý ročník. Ten se příští rok od 24. do 26. července už počtvrté odehraje ve sportovním areálu v libereckém Vesci. Do první vlny předprodeje pořadatelé nasazují 2 000 kusů vstupenek za zaváděcí cenu 823 korun při registraci na jméno. „Ty bude možné zakoupit pouze přes náš web. Lístky v kamenných prodejnách budou k dispozici zhruba do čtrnácti dnů za 899 korun plus poplatky,“ popisuje zakladatel a ředitel festivalu Pavel Mikez. Prozradit jméno zahraničního headlinera zatím nelze kvůli probíhajícímu vyjednávání. „Zatím můžeme říci jen to, že jsme potvrdili účast patnácti českým a slovenským kapelám, mezi kterými nechybějí například Kamil Střihavka, Lenny, No Name, Desmond, Walda Gang, Wohnout, Xindl X nebo Doctor PP,“ říká Mikez. Novinkou oproti předchozím ročníkům bude například nová scéna zaměřená na -náctileté publikum. „Chceme na ní soustředit kapely, které cílí na tuto věkovou skupinu, takže zveme přední punkové a ska soubory.“

04.11.2014
Pozvánka na ustavující jednání zastupitelstev
V těchto dnech probíhají ustavující zasedání nově zvolených zastupitelstev měst a obcí. Ve středu 5. listopadu od 17.00 hodin se například ustavující zasedání koná v sále radnice v Rovensku pod Troskami, první zasedání turnovského zastupitelstva po volbách se koná ve čtvrtek 6. listopadu od 17.00 hodin v sále Střelnice. Proběhne volba starosty, místostarostů a rady města. Nově zvolení zastupitelé pronesou slavnostní slib.

04.11.2014
Dvě loupežná přepadení
Benzinová čerpací stanice v Tatobitech. Práce tady patří k rizikovým. Od zprovoznění patří tahle benzinka, ležící při vjezdu do obce od Lestkova, co do počtu přepadení mezi nejproblematičtější v zemi. K přepadení tady už letos jednou došlo, v minulém měsíci opět, a to pachatel musel vypáčit skleněné vstupní dveře, za kterými je obsluha zamčená! Podle velitele turnovských policistů Milana Drahoňovského šlo i tentokrát o přepadení se zbraní v ruce. Zloděj získal hotovost, ke zranění osob nedošlo. Za poslední dobu je to v Libereckém kraji devátá benzinová stanice, která byla přepadena. Ve stejný den, co došlo k přepadení v Tatobitech, byla večer ve Studentské ulici v Turnově za Billou večer před 19. hodinou přepadena starší žena. Dva násilníci ji odcizili peněženku s doklady a hotovostí. Po pachatelích se pátrá.

03.11.2014
Lávka na Šetřilovsku je uzavřena
Lávka spojující park na Šetřilovsku s oblastí pod restaurací je uzavřena. „Důvodem uzavírky je havarijní stav současné lávky. To potvrdila i mostní prohlídka," sdělila Stanislava Syrotiuková z odboru správy majetku. V těchto dnech se bude vypisováno výběrové řízení na zpracování projektu. Poté bude vypsáno výběrové řízení na dodavatele, který výměnu stávající lávky za novou provede. Město žádá občany, aby respektovali upozornění a do uzavřených prostor nevstupovali! (Zdroj: TZ města Turnov)

02.11.2014
Rovenská škola rozhodně nezahálí
Školní rok se v Rovensku pod Troskami rozběhl nezvykle rychle. Již první zářijový pátek všichni žáci, vyučující i vychovatelé vyrazili na celoškolní výlet. Trasu měla každá třída svou vlastní, ale cíl byl společný: V průběhu cesty stmelit kolektiv třídy a dále se společně, celá škola, setkat při různých činnostech na Vidláku.
Další aktivitou mimo školní lavice byl harmonizační pobyt pro žáky 6. třídy. I letos proběhl v Jinolicích v druhém zářijovém týdnu a noví žáci, tak měli možnost lépe poznat své spolužáky i učitele.
Začátkem října strávili žáci 9. třídy tři dny ve středisku ekologické výchovy na Jizerce. Zde se účastnili programu Kořeny, který mapuje historii Jizerských hor i samotné osady Jizerka. Domů si kromě zážitků odvezli i domácí úkol v podobě zpracování videodokumentu o Rovensku.
Poslední týden v říjnu byla ve škole umístěna putovní expozice o odpadech. Expozice byla zapůjčena z Libereckého kraje a hrazena z fondů projektu Cíl 3 přeshraniční spolupráce LK a okresu Görlitz.
Nyní nás čeká 12. listopadu den otevřených dveří. Pokud vás zajímá, jak to u nás vypadá, přijďte se od 15.00 hodin na naše žáky, učitele, školu a další zázemí podívat.
Z. Bílková, ZŠ Rovensko, zuzkabilkova@centrum.cz

| 1 - 10 | 11 - 20 | 21 - 30 | 31 - 40 | 41 - 50 | 51 - 60 | 61 - 70 | 71 - 80 | 81 - 90 | 91 - 100 | 101 - 110 | 111 - 120 | 121 - 130 | 131 - 140 | 141 - 150 | 151 - 160 | 161 - 170 | 171 - 180 | 181 - 190 | 191 - 200 | 201 - 210 | 211 - 220 | 221 - 230 | 231 - 240 | 241 - 250 | 251 - 260 | 261 - 270 | 271 - 280 | 281 - 290 | 291 - 300 | 301 - 310 | 311 - 320 | 321 - 330 | 331 - 340 | 341 - 350 | 351 - 360 | 361 - 370 | 371 - 380 | 381 - 390 | 391 - 400 | 401 - 410 | 411 - 420 | 421 - 430 | 431 - 440 | 441 - 450 | 451 - 460 | 461 - 470 | 471 - 480 | 481 - 490 | 491 - 500 | 501 - 510 | 511 - 520 | 521 - 530 | 531 - 540 | 541 - 550 | 551 - 560 | 561 - 570 | 571 - 580 | 581 - 590 | 591 - 600 | 601 - 610 | 611 - 620 | 621 - 630 | 631 - 640 | 641 - 650 | 651 - 660 | 661 - 670 | 671 - 680 | 681 - 690 | 691 - 700 | 701 - 710 | 711 - 720 | 721 - 730 | 731 - 740 | 741 - 750 | 751 - 760 | 761 - 770 | 771 - 780 | 781 - 790 | 791 - 800 | 801 - 810 | 811 - 820 | 821 - 830 | 831 - 840 | 841 - 850 | 851 - 860 | 861 - 870 | 871 - 880 | 881 - 890 | 891 - 900 | 901 - 910 | 911 - 920 | 921 - 930 | 931 - 940 | 941 - 950 | 951 - 960 | 961 - 970 | 971 - 980 | 981 - 990 | 991 - 1000 | 1001 - 1010 | 1011 - 1020 | 1021 - 1030 | 1031 - 1040 | 1041 - 1050 | 1051 - 1060 | 1061 - 1070 | 1071 - 1080 | 1081 - 1090 | 1091 - 1100 | 1101 - 1110 | 1111 - 1120 | 1121 - 1130 | 1131 - 1140 | 1141 - 1150 | 1151 - 1160 | 1161 - 1170 | 1171 - 1180 | 1181 - 1190 | 1191 - 1200 | 1201 - 1210 | 1211 - 1220 | 1221 - 1230 | 1231 - 1240 | 1241 - 1250 | 1251 - 1260 | 1261 - 1270 | 1271 - 1280 | 1281 - 1290 | 1291 - 1300 | 1301 - 1310 | 1311 - 1320 | 1321 - 1330 | 1331 - 1340 | 1341 - 1350 | 1351 - 1360 | 1361 - 1370 | 1371 - 1380 | 1381 - 1390 | 1391 - 1400 | 1401 - 1410 | 1411 - 1420 | 1421 - 1430 | 1431 - 1440 | 1441 - 1450 | 1451 - 1460 | 1461 - 1470 | 1471 - 1480 | 1481 - 1490 | 1491 - 1500 | 1501 - 1510 | 1511 - 1520 | 1521 - 1530 | 1531 - 1540 | 1541 - 1550 | 1551 - 1560 | 1561 - 1570 | 1571 - 1580 | 1581 - 1590 | 1591 - 1600 | 1601 - 1610 | 1611 - 1620 | 1621 - 1630 | 1631 - 1640 | 1641 - 1650 | 1651 - 1660 | 1661 - 1670 | 1671 - 1680 | 1681 - 1690 | 1691 - 1700 | 1701 - 1710 | 1711 - 1720 | 1721 - 1730 | 1731 - 1740 | 1741 - 1750 | 1751 - 1760 | 1761 - 1770 | 1771 - 1780 | 1781 - 1790 | 1791 - 1800 | 1801 - 1810 | 1811 - 1820 | 1821 - 1830 | 1831 - 1840 | 1841 - 1850 | 1851 - 1860 | 1861 - 1870 | 1871 - 1880 | 1881 - 1890 | 1891 - 1900 | 1901 - 1910 | 1911 - 1920 | 1921 - 1930 | 1931 - 1940 | 1941 - 1950 | 1951 - 1960 | 1961 - 1970 | 1971 - 1980 | 1981 - 1990 | 1991 - 2000 | 2001 - 2010 | 2011 - 2020 | 2021 - 2030 | 2031 - 2040 | 2041 - 2050 | 2051 - 2060 | 2061 - 2070 | 2071 - 2080 | 2081 - 2090 | 2091 - 2100 | 2101 - 2110 | 2111 - 2120 | 2121 - 2130 | 2131 - 2140 | 2141 - 2150 | 2151 - 2160 | 2161 - 2170 | 2171 - 2180 | 2181 - 2190 | 2191 - 2200 | 2201 - 2210 | 2211 - 2220 | 2221 - 2230 | 2231 - 2240 | 2241 - 2250 | 2251 - 2260 | 2261 - 2270 | 2271 - 2280 | 2281 - 2290 | 2291 - 2300 | 2301 - 2310 | 2311 - 2320 | 2321 - 2330 | 2331 - 2340 | 2341 - 2350 | 2351 - 2360 | 2361 - 2370 | 2371 - 2380 | 2381 - 2390 | 2391 - 2400 | 2401 - 2410 | 2411 - 2420 | 2421 - 2430 | 2431 - 2440 | 2441 - 2450 | 2451 - 2460 | 2461 - 2470 | 2471 - 2480 | 2481 - 2490 | 2491 - 2500 | 2501 - 2510 | 2511 - 2520 | 2521 - 2530 | 2531 - 2540 | 2541 - 2550 | 2551 - 2560 | 2561 - 2570 | 2571 - 2580 | 2581 - 2590 | 2591 - 2600 | 2601 - 2610 | 2611 - 2620 | 2621 - 2630 | 2631 - 2640 | 2641 - 2650 | 2651 - 2660 | 2661 - 2670 | 2671 - 2680 | 2681 - 2690 | 2691 - 2700 | 2701 - 2710 | 2711 - 2720 | 2721 - 2730 | 2731 - 2740 | 2741 - 2750 | 2751 - 2760 | 2761 - 2770 | 2771 - 2780 | 2781 - 2790 | 2791 - 2800 | 2801 - 2810 | 2811 - 2820 | 2821 - 2830 | 2831 - 2840 | 2841 - 2850 | 2851 - 2860 | 2861 - 2870 | 2871 - 2880 | 2881 - 2890 | 2891 - 2900 | 2901 - 2910 | 2911 - 2920 | 2921 - 2930 | 2931 - 2940 | 2941 - 2950 | 2951 - 2960 | 2961 - 2970 | 2971 - 2980 | 2981 - 2990 | 2991 - 3000 | 3001 - 3010 | 3011 - 3020 | 3021 - 3030 | 3031 - 3040 | 3041 - 3050 | 3051 - 3060 | 3061 - 3070 | 3071 - 3080 | 3081 - 3090 | 3091 - 3100 | 3101 - 3110 | 3111 - 3120 | 3121 - 3130 | 3131 - 3140 | 3141 - 3150 | 3151 - 3160 | 3161 - 3170 | 3171 - 3180 | 3181 - 3190 | 3191 - 3200 | 3201 - 3210 | 3211 - 3220 | 3221 - 3230 | 3231 - 3240 | 3241 - 3250 | 3251 - 3260 | 3261 - 3270 | 3271 - 3280 | 3281 - 3290 | 3291 - 3300 | 3301 - 3310 | 3311 - 3320 | 3321 - 3330 | 3331 - 3340 | 3341 - 3350 | 3351 - 3360 | 3361 - 3370 | 3371 - 3380 | 3381 - 3390 | 3391 - 3400 | 3401 - 3410 | 3411 - 3420 | 3421 - 3430 | 3431 - 3440 | 3441 - 3450 | 3451 - 3460 | 3461 - 3470 | 3471 - 3480 | 3481 - 3490 | 3491 - 3500 | 3501 - 3510 | 3511 - 3520 | 3521 - 3530 | 3531 - 3540 | 3541 - 3550 | 3551 - 3560 | 3561 - 3570 | 3571 - 3580 | 3581 - 3590 | 3591 - 3600 | 3601 - 3610 | 3611 - 3620 | 3621 - 3630 | 3631 - 3640 | 3641 - 3650 | 3651 - 3660 | 3661 - 3670 | 3671 - 3680 | 3681 - 3690 | 3691 - 3700 | 3701 - 3710 | 3711 - 3720 | 3721 - 3730 | 3731 - 3740 | 3741 - 3750 | 3751 - 3760 | 3761 - 3770 | 3771 - 3780 | 3781 - 3790 | 3791 - 3800 | 3801 - 3810 | 3811 - 3820 | 3821 - 3830 | 3831 - 3840 | 3841 - 3850 | 3851 - 3860 | 3861 - 3870 | 3871 - 3880 | 3881 - 3890 | 3891 - 3900 | 3901 - 3910 | 3911 - 3920 | 3921 - 3930 | 3931 - 3940 | 3941 - 3950 | 3951 - 3960 | 3961 - 3970 | 3971 - 3980 | 3981 - 3990 | 3991 - 4000 | 4001 - 4010 | 4011 - 4020 | 4021 - 4030 | 4031 - 4040 | 4041 - 4050 | 4051 - 4060 | 4061 - 4070 | 4071 - 4080 | 4081 - 4090 | 4091 - 4100 | 4101 - 4110 | 4111 - 4111 |

Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS