KRAJSKÁ POBOČKA VZP BUDE OD ČERVENCE ZRUŠENA

Autor: Pavel Charousek <charousek.pavel(at)seznam.cz>, Téma: Zápisník, Vydáno dne: 25. 06. 2012

n201206250841_zap_179_2012_benedikt„Není to pro nás dobrá zpráva. I když jsme nesouhlasili s každým rozhodnutím liberecké pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny, považovali jsme ji za profesionální a vstřícnou k potřebám zdravotnictví v našem regionu.  Přesun agendy do Ústí nad Labem ušetří VZP nějaké peníze. Na druhou stranu, co o nás Ústečtí vědí, jak znají zdejší složité krajské nebo okresní zdravotnictví? Z toho pak vyplývají ty nesmyslné tendence rozhodovat podle tzv. směrných čísel, která specifika regionu nedokážou plně zohlednit. Možná by VZP ušetřila víc, kdyby všechny krajské pobočky zrušila a rozhodovalo se jen v Praze, stejně se tak u podstatných věcí děje i v současnosti,“ komentuje ohlášenou změnu ředitel turnovské Panochovy nemocnice Tomáš Sláma. Všeobecná zdravotní pojišťovna svoji krajskou pobočku v Liberci ruší k 1. červenci, severočeská regionální centrála bude nadále až v Ústí nad Labem.

Pro klienty by se ale nemělo nic měnit, dál mají fungovat všechna malá kontaktní pracoviště včetně toho turnovského. Jak uvedl končící ředitel pobočky v Libereckém kraji Jiří Benedikt, změna je součástí reorganizace, kterou 28. května schválila správní rada pojišťovny. Ta mění dosavadní krajskou strukturu na regionální - ze 14 celků jich bude šest. V Libereckém kraji má VZP osm pracovišť, klienty této zdravotní pojišťovny jsou zhruba tři čtvrtiny obyvatel kraje.

Zástupcům zdravotnických zařízení v Libereckém kraji se změna vesměs nelíbí, největší liberecká nemocnice bude proti ústecké firmě Krajská zdravotní se 6000 zaměstnanci brána jako minoritní. Navíc z Ústí třeba až do Jilemnice je opravdu daleko! „VZP se nám stále vzdaluje, nejdřív jsme jezdili do Semil, pak do Liberce a teď 200 kilometrů do Ústí nad Labem," poznamenal pro agenturu ČTK ředitel Masarykovy městské nemocnice v Jilemnici Jiří Kalenský. Podle ekonomického ředitele liberecké nemocnice Jiřího Kittnera vyžaduje každá organizační změna nějaký čas. „Je to vidět už teď při jednáních o smlouvách s VZP, která se prakticky zastavila, protože se mění lidé, ředitel odchází a my budeme muset navázat kontakty znovu," řekl ČTK Kittner.

Velmi podobné obavy sdílí i ředitel turnovské nemocnice. „Změna samozřejmě může mít vliv na uzavírání nových smluv od ledna 2013. Nemocnice v Libereckém kraji se opravdu mohou dostat na okraj zájmu, zejména ty malé, osamocené. Nakonec tato změna může být impulzem k propojení nemocnic do větších celků. My v Turnově nyní intenzivně jednáme o příchodu nějakého strategického partnera právě z důvodu, abychom se neocitli tzv. mimo hru. Velmi daleko jsou jednání také s libereckou krajskou nemocnicí, byť ještě žádná dohoda není na stole,“ uzavřel Tomáš Sláma.