Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
turnovskovakci.cz - Rokytnický rybník a Hrudka
 


n201105170936_vakci_79_011_sionTurnované mají unikátní možnost shlédnout zajímavý dokument o českých pilotech bojujících v izraelské válce o nezávislost. U příležitosti 63. výročí vzniku státu Izrael (14. května 1948) pořádá synagoga v Krajířově ulici za laskavé podpory tvůrců filmu promítání dokumentu „Česká křídla nad Sionem“. Ve filmu je za pomoci archivních materiálů, vzpomínek pamětníků, vysvětlení odborníků a zajímavých současných záběrů přiblížena klíčová role Československa pro obranu Izraele a jeho vítězství ve válce o nezávislost. Československé státní orgány v roce 1948 souhlasily nejen s prodejem zbraní izraelské armádě, ale i s výcvikem vojenských pilotů na našem území (mj. na dnes již zaniklém letišti v nedalekém Liberci).
Vydáno: 17. 05. 2011 | 1762 přečtení | Počet komentářů: 8

n201105101103_vakci_77_011_krchovskyNaposledy se mi to stalo v sobotu (7. května), když jsem se rozhodoval, zda navštívím koncert Krch-off bandu nebo Hexes fest 2011. Na jedné straně setkání snad v současné době s nejčtenějším českým básníkem, na straně druhé poslech mé zdejší oblíbené kapely DeBillHeads, kterou jsem již dost dlouho neslyšel. A myslím si, že jsem nebyl sám. V sobotu se vařilo s podobnými přísadami hned na třech místech, a tak to muzikantští fanoušci neměli lehké. Nakonec zvítězila poezie, i když… Prostě poslouchat muziku v sále špéry není, alespoň pro mne, to pravé ořechové, ať se zvukař snaží sebevíc. Zvítězily temné síly ve stejně temném malém sále Střelnice. A nelituji.
Vydáno: 10. 05. 2011 | 1720 přečtení | Počet komentářů: 0

n201105081307_vakci_70_011_idar„Mám tu čest účastnit se projektů a vernisáží na různých místech České republiky, asi nikde jsem ale nezaznamenala takovou blízkost dvou měst v Německu a v Čechách, jako je to v případě Turnova a Idar-Obersteinu. Tato dvě města mají kus společné historie a jejich partnerství má velkou budoucnost,“ shrnula sympaticky znějící češtinou Josefine Wallat, kulturní atašé Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze. Stalo se ve čtvrtek 5. května v turnovském muzeu v rámci vernisáže pozoruhodné výstavy Idar-Oberstein Kreativ.
Vydáno: 08. 05. 2011 | 2593 přečtení | Počet komentářů: 3

n201105011007_vakci_69_011_klenotniceKvětnová nabídka městského kina v Žižkově ulici, mj. asi poslední v jeho historii, neboť kino se bude stěhovat do malého sálu Střelnice, přináší mj. režijní debut exprezidenta Václava Havla. Závěr měsíce obstará premiéra dalšího pokračování Pirátů z Karibiku. Z výstav je dobré upozornit na prezentaci partnerského německého města Idar-Oberstein, která bude v klenotnici zdejšího muzea zahájena 5. května. Podle odborníků jde o jednu z nejlepších kolekcí šperků, která kdy toto vyhlášené německé šperkařské město reprezentovala. V květnu můžete také zajít na zajímavou výstavu do Galerie Maxiart na náměstí Českého ráje, na které se představí přední čeští žijící i nežijící výtvarníci.
Vydáno: 01. 05. 2011 | 2706 přečtení | Počet komentářů: 0

n201104292253_vakci_64_011_akcekvetenNabídka je průběžně aktualizována!
Od zahájení turistické sezony po Staročeské trhy, to je květen na Turnovsku. A mezi těmito akcemi desítky dalších. Třeba multikulturní hudební festival Hexes, kde se sejdou rockové kapely turnovské současnosti, nebo všeňská Haškova velocipiáda, což je renomované setkání cyklistů od staromilců po ty současné. Květen nabízí i cestu lesem pohádek, svěcení zvonů v kostele v Přáslavicích, happening pro svobodný Tibet v Kacanovech, na kterém vystoupí Michal Hrůza a kapela Hrůzy, legendární pražští Bluesberry a další skupiny. A poslední květnovou neděli se v kině v Žižkově ulici uskuteční jeden z posledních koncertů před tím, než bude sál opuštěn k dalšímu využití – vystoupí tu bratři Jan a František Nedvědovi…

Vydáno: 29. 04. 2011 | 4130 přečtení | Počet komentářů: 1

n201104271716_vakci_62_011_sezonaV pořadí již 8. ročník zahájení turistické sezony v Českém ráji v rámci hry „Za pověstmi Českého ráje“ připravili pracovníci odboru cestovního ruchu turnovské radnice, resp. Město Turnov, ve spolupráci se Sdružením Český ráj na sobotu 30. dubna. Trasa putování, na které jsou připraveny soutěže, hry a představení žáků turnovských škol, tentokrát vede z parkoviště pod hradem Valdštejn přes Hrubou Skálu do Sedmihorek. „V posledních ročnících této akce byli účastníci zvyklí na trasu z Rovenska pod Troskami do areálu Šťastné země v Radvánovicích, tentokrát jsme si řekli, že už to chce nějakou změnu a vrátili jsme se do centrálního Českého ráje mezi Valdštejn a Hrubou Skálu,“ přibližuje za pořadatele Eliška Gruberová, vedoucí odboru cestovního ruchu turnovské radnice s tím, že nabídka bude stejně atraktivní jako v minulých letech, kdy se oficiálního zahájení turistické sezony zúčastnilo vždy až pět tisíc lidí, převážně rodin s dětmi.
Vydáno: 27. 04. 2011 | 2390 přečtení | Počet komentářů: 0

n201104261315_vakci_59_011_stezkyV průběhu loňského roku byly v Turnově vystavěny nové naučné stezky. Jedná se o dvě naučné stezky v centrální části města, které návštěvníky seznámí s kamenářskou tradicí, historií, slavnými osobnostmi i zajímavými památkami. První z nich, pojmenovaná „Kamenářská stezka, slavné osobnosti Turnova“, pojednává o historii města a pamětihodnostech spojených především s tradicí kamenářství a seznámí nás i s některými zajímavými obyvateli města. Druhá stezka, „Po stopách židovství v Turnově“, popisuje historii židovské populace ve městě a je i pozvánkou k návštěvě židovských památek. Třetí a nejdelší, nazvaná „Zámecká naučná stezka“, spojuje Turnov s nedalekým zámkem Hrubý Rohozec. Na okruhu této třetí stezky o délce asi 4 km je umístěno 10 naučných tabulí pojednávajících o zdejší flóře a fauně, zajímavostech na trase i o samotné řece Jizeře.
Vydáno: 26. 04. 2011 | 2718 přečtení | Počet komentářů: 0

n201104212251_vakci_58_011_psadTurnovský hudební večer v městském divadle 20. dubna patřil slavnostnímu koncertu k oslavám 150. výročí založení Pěveckého sboru Antonín Dvořák (o historii více ZDE), pozvaným hostům a samozřejmě turnovskému publiku, které v hojné míře divadlo příjemně zaplnilo. Po úvodním slovu Petra Peška, ve kterém krátce připomněl vznik a historii sboru, se „slova“ ujal samotný oslavenec. Ten v samostatném bloku představil své repertoárové perličky nejen z pera slavných hudebních skladatelů (J. Arcadelta, Z. Lukáše, G. F. Händela či A. Dvořáka), ale rovněž písně lidové a spirituály. Na závěr tohoto bloku starostka města Hana Maierová a místostarosta Otakar Špetlík předali sboru čestné uznání města a další ocenění pro dlouholeté členy sboru.
Vydáno: 21. 04. 2011 | 1877 přečtení | Počet komentářů: 0

n201104191130_vakci_57_011_soutezLiterární soutěž, kterou redakce TvA vyhlásila před Vánoci loňského roku, se povedla. Nejenže přišlo množství příspěvků, ale ještě jsem si pěkně početla. Říkala jsem si, že by tedy nebylo od věci si soutěž zopakovat. Konečně si to přáli i samotní studenti. Vymyslela jsem téma, určila termín a těšila se, jak si opět počtu a se mnou snad i ostatní čtenáři. Bohužel, tentokrát to nevyšlo. Snad období maturit nebo nezajímavé téma zavinily, že příspěvek přišel jen jeden (!). Nejprve jsem byla smutná, možná i trochu naštvaná. Padla i věta o tom, že to je naposledy…
Vydáno: 19. 04. 2011 | 2509 přečtení | Počet komentářů: 0

n201104182154_vakci_56_011_trabandTo jsou alespoň pro mě osobně největší zážitky z turnovské kulturní nabídky první poloviny měsíce dubna. Na LUCII BÍLOU (5. dubna) jsem se těšil z několika důvodů. Přestože ji znám z účinkování v muzikálech, ve kterých (ne vždy zcela přesvědčivě) vystupovala, její komorní koncert byl pro mne velkou neznámou. Až do té doby, než jsem se zaposlouchal do prvních taktů a poznal, že i v tomto případě nic neponechá náhodě. Přišla noblesní zpěvačka. Alespoň pro mne naprosto profesionální vystoupení s klavírním doprovodem Petra Maláska nebylo po celou první hodinu rušeno žádným mluveným slovem. Vychutnával jsem si známější i ty méně známé písně, které se kupily jako perličky do náhrdelníku.
Vydáno: 18. 04. 2011 | 1705 přečtení | Počet komentářů: 1

Počet zobrazených článků: 10 (z celkem 777 nalezených)

Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS
jordans for salejordans for salejordans for salejordans for salejordans for salejordans for salejordans for salejordans for salejordans for salesac longchamp pas chergucci outlet