Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
Turnovskovakci.cz - jaro
 

MODRÝ DEN

n201704022012_sso_09_017_sluncevsemV Centru denních služeb SLUNCE VŠEM v Turnově u nádraží proběhla oslava Dne autismu. Dnem autismu byl Valnou hromadou OSN v roce 2007 určen 2. duben. Slaví se mj. tím, že si lidé oblečou něco modrého, osvěcují se touto barvou veřejné budovy a co je asi nejvíce důležité: probíhají diskuze v médiích a na sociálních sítích. Díky tomu je povědomí o PAS (poruchy autistického spektra) stále větší a zasvěcenější.Stalo se tedy již tradicí, že i v CDS SLUNCE VŠEM je v tento svátek také „modřeji“. Centrum totiž navštěvují dospělí s diagnózou těžkého mentálního postižení spojeného s autismem a poruchami chování. „Je to pro nás důležitý den. Velmi citlivě vnímám zvýšený zájem o problematiku, které jsem každý den svědkem. Je příjemné vidět, jak se každým rokem stále víc budov veřejných institucí nasvěcuje modře, že lidem stojí za to prohledat šatník a najít něco v této barvě a 2. dubna vyrazit ven. Je to taková naděje, že krůček po krůčku se podaří zasvěceně informovat společnost o problematice lidí s autismem,“ říká statutární zástupkyně spolku Marcela Kurfirstová.
„Nám se podařilo vybudovat kvalitní denní zázemí, které momentálně slouží sedmi uživatelům. A pokud vše vyjde, a já věřím, že ano, tak bychom díky plánované přístavbě druhého patra stávající budovy začali provozovat v příštím roce odlehčovací služby pro děti i dospělé všech druhů postižení,“ uzavřela Kurfirstová. -bch-

SÍDLO LIBERECKÉHO KRAJE SE PODRUHÉ ZAHALÍ DO MODRÉ BARVY
Modrou barvou bude zářit celou noc z neděle 2. dubna na pondělí 3. dubna budova Krajského úřadu Libereckého kraje. Nasvícením čelní stěny libereckého mrakodrapu a úvodní strany internetových stránek se kraj připojí ke kampani „Česko svítí modře“. Jejím cílem je zvýšit povědomí společnosti o problematice autismu.
Letošní IV. ročník kampaně potrvá od 2. do 30. dubna. Přichází s mottem „Lidé na spektru jsou JINÍ…NE horší“. Modrou barvu zvolili pořadatelé z platformy Naděje pro autismus jako symbol komunikace, protože komunikace bývá tím, co lidé s poruchou autistického spektra postrádají nejvíc. Podle psychologů je modrá barva současně i znakem něhy, důvěry, klidu, porozumění a souladu, to znamená všeho, co tak nutně autisté potřebují k spokojenému životu. Svou podporu jim a jejich rodinám mohou vyjádřit lidé i tím, že si na sebe vezmou oblečení laděné do modré barvy.
„Jsem rád, že se do kampaně zapojil Liberecký kraj letos už podruhé, že se z této akce stává tradice. Je třeba stále upozorňovat na to, že mezi námi žijí lidé, kteří kvůli vrozené vadě vnímají život jinak než my ostatní. Zaslouží si naši podporu, neboť i autistické děti mohou, až vyrostou, při správné péči a léčbě toho hodně přinést celé společnosti,“ zdůraznil náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda. „V našem kraji je k dispozici celkem 33 služeb specializovaných na podporu osob s poruchou autistického spektra. Ale o osoby postižené autismem pečují i další organizace. Stát a Liberecký kraj podporuje služby zaměřené na pomoc autistům ročně desítkami milionů korun,“ dodal náměstek.

Osvětová kampaň „Česko svítí modře“ vznikla jako první projekt platformy Naděje pro autismus v roce 2014, kdy se konal I. ročník. „Liberecký kraj rozhodně nestojí stranou. Kromě podpory, kterou symbolicky vyjádříme nasvícením budovy kraje, také sami aktivně přesvědčujeme regionální společnosti, aby zejména finančně podpořily odborníky, kteří se zabývají pomocí rodinám s autistickými dětmi,“ vysvětluje hejtman Martin Půta. Příkladem je třeba dar ve výši bezmála 600.000 Kč, který jsme vybrali od sponzorů a ze vstupného v rámci 12. benefičního plesu hejtmana. Tuto částku jsme věnovali libereckému Centru LIRA, jež poskytuje sociální službu rané péče a zajišťuje pomoc rodinám dětí s poruchou autistického spektra,“ upřesňuje hejtman.

Poruchy autistického spektra (PAS) postihují podle epidemiologických průzkumů každé 68. narozené dítě. A jejich počty rychle rostou. Na celém světě žije podle platformy Naděje pro autismus zhruba 140 milionů osob s autismem, v České republice je to na 200.000 občanů. Jedná se o celoživotní postižení v oblasti vnímání, představivosti a sociální komunikace. V 70 % se jedná o postižení kombinované. Lidé s PAS ale dokážou s adekvátní podporou žít plnohodnotný život.
(Zdroj: Markéta Dědková, marketa.dedkova@kraj-lbc.cz)


Autor: info@turnovskovakci.cz | Vydáno: 02. 04. 2017 | 1679 přečtení | Doporučit | Tisk
Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS