Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
Turnovskovakci.cz - sakura cb
 
Zápisník >> ÚPRAVA ZELENĚ VE SKÁLOVĚ ULICI: POČÍTEJTE SPÍŠ S KÁCENÍM STROMŮ, ZÁLEŽÍ ALE JEŠTĚ NA ZASTUPITELSTVU MĚSTA

ÚPRAVA ZELENĚ VE SKÁLOVĚ ULICI: POČÍTEJTE SPÍŠ S KÁCENÍM STROMŮ, ZÁLEŽÍ ALE JEŠTĚ NA ZASTUPITELSTVU MĚSTA

n200906182151_zap_290_09_skalovaZaskočeni byli organizátoři z turnovské radnice ve středu 17. června v podvečer. V městském divadle se uskutečnilo veřejné projednání úprav zeleně ve Skálově ulici. Vyhrocená atmosféra, kdy studenti šperkařské školy v dubnu vlastními těly bránili povolenému kácení stromů v ulici, kde nyní probíhá rekonstrukce kanalizace, nabyla nový rozměr. V polovině června bylo tohle všechno zapomenuto. Do divadla, kde byli s veřejností připraveni diskutovat odborníci, přišlo něco málo přes třicet lidí.

Když odpočítáme pět členů zastupitelstva a stejný počet novinářů, vyjadřuje zájem veřejnosti ke kácení stromů ve Skálově ulici jediné: Nezájem.

„S úpravou ulice včetně kácení stromů souhlasilo zastupitelstvo města před dvěma lety, odborné komise města se vyslovily dokonce pro radikálnější obměnu zeleně. Setkáním v divadle jsme chtěli více veřejnosti vysvětlit náš záměr, původně jsme si mysleli, že se zájemci ani do divadla nevejdou,“ řekla úvodem zklamaná starostka města Hana Maierová.

 

n200906182151_zap_291_09_skalovaJosef Souček, renomovaný zahradní architekt a profesor VŠ zemědělské v Praze, přiblížil odborný pohled na zeleň ve Skálově ulici. Celkových 91 dřevin v ulici z pohledu odborníka představuje horší průměr, dřeviny nejsou v dobrém zdravotním stavu, většina lip v aleji a zejména před domovem mládeže utrpěla nešetrnými řezy v minulých letech, v pořádku není ani jejich stabilita. „Vzhledem k tomu, že se nejedná o stromy v lesoparku, ale ve frekventované ulici, je míra jejich posuzování z pohledu bezpečnosti daleko přísnější,“ upozornil Souček. Z jeho odborného pohledu by mělo dojít k pokácení většiny stromů („…jestliže se rekonstruuje celá ulice, měla by být nová i zeleň...“), zahradní architekt také navrhl důstojnější úpravu kolem čtyř pomníků v ulici, kde mu většina zeleně nyní připomíná spíš urnový háj.

 

Přední český odborník na arboristiku a soudní znalec v oboru Jaroslav Kolařík upozornil hlavně na celkový stav alejí posuzovaných v souvislosti s projektem Čistá Jizera. V ulicích Skálově a Žižkově a v Aleji legií bylo posuzováno celkem 107 stromů, převážně šlo o lípy. Podle Kolaříka je většina z nich vystavena negativním vlivům prostředí, hlavně zimnímu posypu solí, koruny stromů jsou zásahy z minulosti poškozeny. „Z mého pohledu jsou pouze dvě možnosti. Buď stromy vykácíte a nahradíte novými, nebo budete muset přistoupit k radikálnímu ořezu, odstraníte většinu koruny a ze stromů zbudou pouze pahýly, které časem obrostou,“ řekl Kolařík. Jak dodal, lze samozřejmě stromy ponechat i v současné podobě, protože ale stavbou došlo k porušení stability, i když to třeba není nyní patrné, bude zde velké bezpečností riziko. V případě nějaké nešťastné události budou hnáni k zodpovědnosti úředníci radnice, resp. odboru životního prostředí.

 

n200906182151_zap_292_09_skalovaMěsto podle starostky Maierové původně žádalo o dotaci na úpravu Skálovy ulice ze státního rozpočtu. Ta byla neúspěšná, proto radní na jaře souhlasili s navýšením rozpočtu na úpravu ulice z prostředků města. V ulici budou kromě kanalizace i nové chodníky, osvětlení a obnovena zeleň. Tím, že Česká inspekce životního prostředí v dubnu zakázala kácet stromy v aleji kolem ulice, byl podle starostky dán prostor k dopracování úprav zeleně. „Úpravy ve Skálově ulici projednají zastupitelé na svém zasedání 25. června, projekt mohou připomínkovat i občané,“ uzavřela starostka.

 

Budou tedy po 1. srpnu, kdy vyprší zákaz vydaný Českou inspekcí životního prostředí, káceny stromy ve Skálově ulici? Povolení je stále v platnosti, změnu by museli odhlasovat zastupitelé 25. června…

Autor: Pavel Charousek | Vydáno: 18. 06. 2009 | 2142 přečtení | Doporučit | Tisk
Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS