Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
Turnovskovakci.cz - Turnov - den a noc
 
Zápisník >> JMENOVÁNÍ DO FUNKCE MINISTRA OBRANY BERU JAKO POKRAČOVÁNÍ SLUŽBY TÉTO ZEMI, ŘÍKÁ VLASTIMIL PICEK

JMENOVÁNÍ DO FUNKCE MINISTRA OBRANY BERU JAKO POKRAČOVÁNÍ SLUŽBY TÉTO ZEMI, ŘÍKÁ VLASTIMIL PICEK

n201304161824_zap_151_2013_picekMinistr se osobně zúčastní vzpomínkové akce Antimony 70 v sobotu 4. května v Rovensku pod Troskami
Tento rozhovor měl vlastně vzniknout před lety, kdy jsem na stránkách ministerstva obrany zjistila, že Vlastimil Picek je turnovský rodák. Začala jsem chystat otázky, hlídala, co se šustne kolem naší armády a čekala na správnou chvíli. Jenže ta stále nepřicházela, oslovení pana Picka s prosbou o rozhovor jsem odkládala a odkládala… Zpětně vidím, že to asi tak mělo být. Protože nyní nastala přesně ta pravá chvíle. Rovensko pod Troskami chystá akci ANTIMONY 70. A Vlastimil Picek, který se stal mezitím ministrem obrany ČR, přislíbil účast. Nevím jak vy, ale já se domnívám, že lepší načasování jsem si vybrat nemohla. Konečně vám tedy mohu na stránkách TvA zprostředkovat rozhovor s panem Vlastimilem Pickem, armádním generálem Armády ČR a ministrem obrany ČR.

* V 19. století žil ve Svijanském Újezdu u Turnova V. J. Picek - básník, novinář a mj. autor textu známé písně Čechy krásné, Čechy mé. Vy jste se v Turnově narodil, je to jen shoda jmen, nebo vás k našemu kraji pojí i něco víc než jen místo narození?
V případě V. J. Picka jde zřejmě pouze o shodu jmen. K Turnovu má ale celá moje rodina velmi blízko. Narodil jsem se tam nejen já, ale i manželka a oba synové. Náš rod pochází z Pěnčína.

* Znáte Český ráj? Myslím, jestli ho navštěvujete a pokud ano, která místa vyhledáváte nejraději?
Český ráj znám velmi dobře a mám ho moc rád. Často jezdím na chalupu u Mnichova Hradiště, kde rád relaxuji při práci na zahradě. Mezi má oblíbená místa v Českém ráji patří Trosky nebo Drábské světničky.

201304161824_zap_152_2013_picek

* Kdybych měla vyjmenovat a zeptat se na všechny vaše funkce, kterými jste v armádě prošel, byl by to asi stejně dlouhý seznam, jako vyjmenovat všechna vaše vyznamenání. Zeptám se tedy jinak: Na kterou práci či funkci vzpomínáte nejraději a kterého vyznamenání si ceníte nejvíce?
V armádě jsem začínal jako radiový mechanik a postupně jsem se přes řadu funkcí u spojovacího vojska propracoval až na generální štáb. Vzpomínek mám samozřejmě nespočet. Nejprestižnější byla pochopitelně funkce náčelníka generálního štábu, ale nejraději asi vzpomínám na působení v pozici náčelníka vojenské kanceláře prezidenta republiky, kde jsem získal množství cenných zkušeností a měl jsem možnost se setkat s celou řadou zajímavých lidí.
Výčet českých vojenských vyznamenání by byl poněkud dlouhý, z těch zahraničních si velmi vážím zejména francouzského vyznamenání komandér Řádu čestné legie.

* Prezident Miloš Zeman vás 19. března jmenoval ministrem obrany České republiky. Přece jen je to změna. Celý život vojákem a nyní vysoká politika, kterou lidé vnímají pozitivně čím dál méně. Vaše pocity?
Především bych chtěl říct, že si velmi vážím důvěry pana premiéra i pana prezidenta. Udělám vše pro to, abych jejich důvěru nezklamal. Jmenování do funkce ministra obrany beru jako pokračování služby této zemi a budu ji vykonávat s maximálním nasazením. Na pocity moc nedám, život zkrátka přináší různé změny a člověk se s nimi musí umět vyrovnat. Co funkce ministra obrany obnáší, jsem věděl, nemusel jsem se rozmýšlet. Dobře jsem věděl, do čeho jdu.

* Možná by bylo dobré něco vysvětlit. Poměrně často se v celostátních médiích hovořilo o tom, že ministr obrany by neměl mít „frčky“, nebo jinak, že by měl být civil. Vy sám jste se stal civilem v roce 2012. Jak to tedy v armádě vlastně funguje? To už nejste generál, nesmíte nosit uniformu? Ptám se, protože se domnívám, že v tom mají lidé trochu zmatek.
Když dovolíte, začnu od konce. Generálem stále jsem, ale v záloze. A uniformu mohu nosit třeba při slavnostních příležitostech. Moje aktivní vojenská kariéra však definitivně skončila a nyní jsem „civilistou“. Půl roku jsem byl jako „civil“ prvním náměstkem ministra obrany a skutečně není nutné se obávat, že by civilní kontrola armády byla moji osobou nějak ohrožena. Odlišností rolí vojáka a vysokého státního úředníka či ministra jsem si jednoznačně vědom. Ty, kteří o správnosti mého jmenování pochybují, mohu přesvědčit pouze svou prací, a to mám jednoznačně v úmyslu. Konečně, bývalý voják ve funkci ministra obrany není žádným novým „fenoménem“. Není to tak dávno, co funkci ministra vykonávali Jaroslav Tvrdík a Miroslav Kostelka, oba bývalí vojáci z povolání. A v Evropě to také není nic neobvyklého. Kupříkladu v Itálii je dnes ministrem obrany také bývalý náčelník generálního štábu.

201304161824_zap_153_2013_picek

* Poměrně Často navštěvuji webové stránky ministerstva obrany, naše armáda mě zajímá. Ať už její historie, tak i současnost. Tak například legendární samopal vzor 58, který sloužil naší armádě pomalu půl století, je postupně nahrazován multifunkčním vzorem CZ 805 BREN, jehož výhodou je nejen česká výroba, ale i standardní ráže shodná s ostatním vojskem NATO. Když jsem se ale ptala několika mužů, včetně svého, nevěděli. A obávám se, že podobné by to bylo i u ostatní výzbroje a výstroje našich vojáků. Nevnímáte to jako velký deficit propagace armády, že lidé nejsou informováni, že se nezajímají?
Sama uvádíte, že často navštěvujete webové stránky ministerstva obrany. Máte tedy možnost přímo sledovat, nakolik je veřejnost, ať již ta vnitřní, nebo vnější, informována o veškerém dění v resortu obrany. V pravidelném zpravodajství se co nejrychleji a nejaktuálněji snažíme věnovat všem tématům, která s resortem obrany souvisí. Nové útočné pušky CZ 805 BREN, stejně jako další moderní výzbroj a techniku, prezentujeme, kde to jde. Na veletrzích, akcích pro veřejnost typu Bahna, Cihelna, Týdny s armádou nebo Dny NATO, ale třeba i na dnech otevřených dveří nebo dětských dnech. Žádný výrazný deficit v propagaci armády tu dle mého názoru není. K zamyšlení spíše zůstává otázka, nakolik se lidé o armádu a její vybavení zajímají sami. Tu je však potřeba položit přímo veřejnosti.

* Nakolik můžete v nové funkci ministra obrany ovlivnit fakt, že na školách není branná výchova, že už několik generací dětí nemá ani základní povědomí nejen o struktuře naší armády a obrany země, ale ani základní informace o zbraních, chování v krizových situacích a podobně? Rozumějte, nejsem militantní, ale ta úplná rezignace se mi také nelíbí. Přitom nějaká inspirace v Evropě by byla, třeba ve Švýcarsku.
Děkuji vám za tento dotaz. Dá se říci, že se jedná o poměrně živé téma. Ministerstvo obrany zpracovalo ve spolupráci s dalšími resorty tzv. Koncepci přípravy občanů k obraně státu. S jednoznačným cílem – zvýšit povědomí o bezpečnostních a obranných otázkách, zejména u žáků ve školách. Nejde o návrat branné výchovy v dřívějším slova smyslu. Jde o to, aby si školáci byli vědomi bezpečnostních rizik a znali povinnosti občanů, kdyby nějaká krize nastala. Brannou povinnost totiž v ČR nikdo nezrušil a v případě mimořádného stavu bude obrana věcí všech občanů, nejen armády. Proto je třeba určitá osvěta vedoucí k vlastenectví.

* V našem kraji, konkrétně v Rovensku pod Troskami, se 4. května uskuteční celodenní akce ANTIMONY 70. Ta má připomenout události z roku 1943 spojené s paravýsadkem Antimony a hrdinství tehdejších lidí, kromě parašutistů především bývalého starosty města. Záštitu nad akcí převzal Senát ČR, Liberecký kraj a v neposlední řadě Armáda ČR. Vy sám jste také pozván. Jednoduchá otázka – přijedete?
Lidská statečnost a události, které se odehrály za 2. světové války, by se měly připomínat stále znova. Jsou hodnotami, které v průběhu času neztrácí svoji důležitost a kredit. Akci už mám zařazenu ve svém programu a velmi rád přijedu.

n201304161824_zap_154_2013_picek* Na jakých podobných akcích by se v letošním roce mohli lidé setkat s Armádou České republiky? Tuto otázku dávám záměrně, začínám s tou propagací.
V průběhu roku se vojáci účastní, ať už jako hlavní organizátor či spoluorganizátor, mnoha akcí pro veřejnost. Letos je to o to slavnostnější, že si připomínáme 20. výročí vzniku Armády České republiky. Z největších a nejznámějších akcí mohu jmenovat Dny pozemního vojska Bahna (22.- 23. června 2013, Bahna u Strašic), mezinárodní letecký festival  CIAF (7. - 8. září 2013, Hradec Králové) či Dny NATO a vzdušných sil (21. - 22. září 2013, Ostrava). Pro milovníky vojenské historie jsou tu pravidelné vzpomínkové akce jako Darkovičky (25. května 2013, areál čs. opevnění Hlučín – Darkovičky),  Cihelna (16. - 17. srpna 2013, Králíky) či zahájení sezony ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech u Benešova (25. května 2013). Od loňského roku zároveň pořádáme Týdny s armádou, během kterých prezentují vojáci svou práci a vybavení ve vybraném městě. Letos jsme takto navštívili v březnu Liberec a v dalších měsících nás čekají Kyjov, Plzeň, Litoměřice, Tábor a Karlovy Vary.

Děkuji za rozhovor.
Bohuslava Charousková

bohuslava.charouskova@seznam.cz
 
Ing. Vlastimil Picek (*1956 v Turnově). Celý jeho profesní život je spjat s armádou naší země. Za vrchol jeho kariéry lze považovat 28. říjen 2009, kdy byl jmenován armádním generálem Armády ČR a 19. březen 2013, kdy jej prezident republiky Miloš Zeman jmenoval ministrem obrany ČR. Vlastimil Picek je ženatý, má dva syny. Je to historicky první ministr české vlády, který se narodil v Turnově!

MALÉ ZAMYŠLENÍ…
Těm klukům, kteří před 70 ti lety položili své životy za svou - naší - vlast na plovárně v Rovensku pod Troskami by dnes mnoho nechybělo do sta let. Mohli v klidu prožít své životy, milovat, pracovat, mít děti… Nebylo dáno. Kdysi stáli na životní křižovatce a rozhodli se pro velmi riskantní cestu, a to s plným vědomím nebezpečí, které je na té cestě čeká. A na konci té cesty se zachovali tak, že i po těch sedmi dekádách nás nutí svým statečným činem klást si otázky. Jak bychom se zachovali my? Našli bychom odvahu, sílu, morálku? Stála by nám naše země za to, abychom za ni položili život?
Zároveň nám ale i ukázali na našich životních křižovatkách pár cest. Jen tak mimoděk. Třeba tu, na které, když o to budeme stát, konečně pochopíme v plném rozsahu biblický příběh o Davidovi a Goliáši. Anebo cestu, která nám pod našimi podrážkami bot bude říkat, že bojovat se zlem není otázkou přemýšlení nad tím, nakolik je to zlo silné. Ale že je to zlo, a tak se bojovat jednoduše musí.
A jestli se nám zdá, že dnes je to jiné, protože proti nám nestojí esesák s kvérem, a tak o co vlastně jde? A vážně má zlo jen tu jednu, jedinou podobu?… (bch)

Související články:
14. – 16. BŘEZEN 1939. OKUPACE ČECH, MORAVY A SLEZSKA. A CO S TÍM JAKO DNES? (14.03.2017)
ZDÁL SE MNĚ SEN… (PSÁNO K OSLAVÁM VÝROČÍ STÁTNÍHO SVÁTKU 28. ŘÍJNA 2016) (27.10.2016)
MARTIN PŮTA: ŘÍKÁ SE, ŽE PRVNÍ MYŠLENKA JE SPRÁVNÁ. JÁ BYCH TO TROCHU POOPRAVIL: PRVNÍ MYŠLENKA, O KTERÉ MÁTE OPRAVDU ČAS PŘEMÝŠLET, JE TA SPRÁVNÁ (24.08.2016)
NENÍ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA, KDY BYCH NEMĚL POCIT, ŽE TAM JE NĚKDO ZBYTEČNĚ, NEBO NEPŘIPRAVENÝ, ŘÍKÁ JOSEF UCHYTIL (19.04.2016)
GOLGOTA ČÍHOŠŤSKÁ (13.04.2016)
KRTEČEK ZA TO NEMŮŽE (29.03.2016)
MŮJ VÁNOČNÍ DENÍČEK (28.12.2015)
SHOAH. MUSLIMŠTÍ UPRCHLÍCI. EVROPA. A MY (28.08.2015)
II. SVĚTOVÁ VÁLKA, ŠVEJK, JAN HUS A TO OSTATNÍ (02.07.2015)
TAK JE TO V TĚCHTO DNECH 37 LET, CO JSTE ZEMŘEL. PANE PEROUTKO (20.04.2015)
CO BYSTE TOMU ASI TAK ŘEKL, PANE SPISOVATELI (09.01.2015)
NENÍ NEPŘÍJEMNÉ MÍT PENÍZE, ALE NENÍ TO SMYSL ŽIVOTA, ŘÍKÁ ARCHITEKT Z. EDEL (02.10.2014)
LIDÉ SI TĚ NĚKAM ZAŠKATULKUJÍ A DÁ HODNĚ PRÁCE PŘESVĚDČIT JE, ŽE NEJSI JEN TA OD DÁLNICE, ŘÍKÁ MARTINA POKORNÁ (12.06.2014)
KRVAVÉ ZEMĚ (14.04.2014)
TIBET, HORÁKOVÁ A CO JSME PROŠVIHLI (25.02.2014)
KDO JE TADY VLASTNĚ KRYSAŘ? (26.01.2014)
ZAVŘENÁ MĚSTSKÁ SPORTOVIŠTĚ. TO NENÍ NORMÁLNÍ, ŘÍKÁ ZBYNĚK BÁČA (14.01.2014)
KDO SE SPOJÍ S KOMUNISTOU, JE KOMUNISTOU TAKY, ŘÍKÁ TURNOVSKÝ ZASTUPITEL PETR DVOŘÁK (02.10.2013)
DOMNÍVÁM SE, ŽE MĚSTO NEDOKÁŽE VYUŽÍVAT POTENCIONÁL, KTERÝ TADY MÁ VE SVÝCH OBČANECH, ŘÍKÁ LUKÁŠ BERNDT (11.07.2013)
SOCHA A STŘELNICE (ZAMYŠLENÍ) (04.07.2013)
DO RYBNÍKŮ, JAKKOLI KRÁSNÝCH, SE DNES CIZINCI KOUPAT NEPŮJDOU, ŘÍKÁ PETR SOUDSKÝ (15.05.2013)
KVĚTEN, ÚSTR A VLAJKA, TAK NĚJAK TO PROSTĚ VYŠLO… (03.05.2013)
MÁME TO MY ČEŠI SMŮLU (30.03.2013)
KAŽDÝ, KDO HLEDÁ A CHCE NAJÍT, MŮŽE MÍT SVŮJ OSOBNÍ VZTAH S BOHEM, ŘÍKÁ PASTOR JEDNOTY BRATRSKÉ PETR BOUDNÝ (17.03.2013)
MILÝ DENÍČKU! (13.11.2012)
CARPE DIEM? MEMENTO MORI? ANEB ŘÍMSKOKATOLICKÁ CÍRKEV S.R.O. A TY OSTATNÍ (27.08.2012)
PRO ÚZEMNÍ PLÁN S ODLEHČOVACÍ KOMUNIKACÍ HLASOVAT NEBUDEME, ŘÍKÁ ZASTUPITEL HUDEC (09.08.2012)
„ZATÍM JSEM NESMYL VÁLEČNÉ BARVY,“ ŘÍKÁ TURNOVSKÝ ZASTUPITEL IVAN KUNETKA (11.07.2012)
KONEČNĚ I LIBERECKÝ KRAJ BUDE MÍT SVŮJ HOSPIC (28.06.2012)
LIDICE (09.06.2012)
TROCHU JINAK, PŘESTO VĚNOVÁNO DNŮM, KDY SKONČILA VÁLKA (06.05.2012)
„TO, CO FUNGUJE, SE MĚNÍ, A CO NEFUNGUJE, NECHÁ SE, JAK JE,“ ŘÍKÁ ŠÁRKA ČERVINKOVÁ (08.03.2012)
KRYL? TEN BY TO NEKRYL (03.03.2012)
POZEMKOVÉ ÚPRAVY. NEBO RADĚJI POZEMKOVOU REFORMU ČI VYVLASTŇOVÁNÍ? RÁDI POSLOUŽÍME. JSME STÁT (25.02.2012)
„S TOUHOU CESTOVAT A POZNÁVAT SE ASI ČLOVĚK RODÍ,“ ŘÍKÁ ZDENĚK ROMANY (02.02.2012)
VÁŽENÍ A MILÍ ČTENÁŘI TVA… (20.01.2012)
„KDYŽ JDE O ŽIVOT, TAK MUSÍŠ NĚCO DĚLAT, AŤ UŽ TOMU VĚŘÍŠ, NEBO NE,“ ŘÍKÁ ROMANA ZEMENOVÁ (11.12.2011)
PÁR SLOV K VÝROČÍ VZNIKU REPUBLIKY ANEB DĚKUJI (26.10.2011)
CESTU SI OBČAS DĚLÁME HRBOLATOU SAMI, ŘÍKÁ ŘEDITEL TURNOVSKÉ NEMOCNICE TOMÁŠ SLÁMA (21.09.2011)
KDO NESKÁČE, NENÍ ČECH… (GLOSA) (09.09.2011)
SLIMÁCI (31.08.2011)
MAŠÍN (glosa) (15.08.2011)
PORTA COELI (30.07.2011)
RETROMÁNIE (24.06.2011)
ZNÁMÍ NEZNÁMÍ MILENA A VÁCLAV ŠOLCOVI (11.06.2011)
KOLABORANTI (04.05.2011)
NENÍ ŠLECHTA JAKO ŠLECHTA (12.04.2011)
SMÍCH UVOLŇUJE, ŘÍKÁ VLASTÍK PLAMÍNEK BRŮČEK (26.03.2011)
DO KOMUNÁLNÍ POLITIKY JSEM VSTOUPIL SPÍŠ NÁHODOU, ŘÍKÁ MILAN HEJDUK (17.03.2011)
CO NOVÉHO NA PALOUČKU ANEB ZE ŽIVOTA HMYZU (11.03.2011)
PŘÍTEL (GLOSA) (01.03.2011)
INSTITUCE, KTERÝM LIDÉ NEVĚŘÍ, NEMAJÍ SMYSL, ŘÍKÁ ZNÁMÝ SPISOVATEL PAVEL KOSATÍK (22.02.2011)
U NÁS, KDO SE NEPERE A NEMLUVÍ, NEPŘEŽIJE, ŘÍKÁ SE SMÍCHEM IVANA DUTÁ (10.02.2011)
POŠŤÁCKÁ POHÁDKA (27.01.2011)
„ŽIJU A PRACUJU TAK, ABYCH MOHL KLIDNĚ SPÁT,“ ŘÍKÁ FRANTIŠEK ZIKUDA (01.12.2010)
MOHU NÁZOROVĚ OVLIVŇOVAT, NIKOLI ROZHODOVAT, ŘÍKÁ MIROSLAV ŠMIRAUS (18.11.2010)
ROZUMĚT DĚJINÁM (11.11.2010)
JMÉNA KOLEGYŇ SROVNEJTE PODLE ABECEDY, ŽÁDNÁ NEJSME ŠÉFKA, ŘÍKÁ O DIVADELNÍM SOUBORU NAKAFRÁNO ALENA TOMÁŠOVÁ (04.11.2010)
O VOLEČCÍCH ANEB KRÁSA A ÚSKALÍ ČEŠTINY (19.09.2010)
BŮH TI DÁVÁ OBLIČEJ, SMÁT SE MUSÍŠ SÁM (10.08.2010)
POVÍDÁNÍ O HLEDÁNÍ VÍRY, ATEISMU V ČECHÁCH I O TOM, ŽE JE DOBRÉ, KDYŽ FARÁŘ UMÍ ZPÍVAT (27.07.2010)
CHRÁNĚNÁ DÍLNA POMÁHÁ LIDEM NAJÍT SEBE SAMA… (14.07.2010)
„JSOU I CHVÍLE, KDY JSEM RÁDA SAMA,“ ŘÍKÁ EVA KORDOVÁ (15.06.2010)
NENÍ PUZZLE JAKO PUZZLE (14.06.2010)
S ÚSMĚVEM JDE VŠECHNO LÍP (03.06.2010)
TAK UŽ JSOU ZA DVEŘMI (23.05.2010)
MATEŘSKÁ NÁRUČ (13.05.2010)
DĚJEPIS (16.03.2010)
VOLBY? VOLBY! PŘEČTĚTE SI BENJAMINA KURASE (18.02.2010)

Autor: Bohuslava Charousková | Vydáno: 16. 04. 2013 | 2831 přečtení | Doporučit | Tisk
Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS