Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
turnovskovakci.cz - Rokytnický rybník a Hrudka
 
Zápisník >> KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010, DÍL IX.: POVOLEBNÍ ŠACHOVÁ PARTIE

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010, DÍL IX.: POVOLEBNÍ ŠACHOVÁ PARTIE

n201010171305_zap_327_010_tuPřidána aktualizace 18. 10. v 10.00 hodin
Přidána aktualizace 18. 10. ve 14.30 hodin
Přidána aktualizace 18. 10. ve 20.45 hodin
Přidána aktualizace 19. 10. ve 21.30 hodin

Volby jsou za námi, voliči rozdali mandáty. Jak již zaznělo dříve, vítězové voleb v Turnově jsou prakticky dva: na prvním místě Nezávislý blok současné starostky, který zvítězil celkem jednoznačně, druhým vítězem je ČSSD, to především proto, že zisk čtyř mandátů pro tuto stranu nikdo moc neočekával. ODS skončila druhá, byť připočteme-li hlasy pro TOP 09, je jasné, že pravicoví voliči pouze místo jedné strany volili strany dvě. Turnovská koalice zůstala prakticky na počtu hlasů z minulých voleb, nováček – Věci veřejné – voliče nepřesvědčil. Lidovci i komunisté zůstali prakticky na svých, úbytek podpory KSČM zaznamenala ve více městech v zemi. Jaké jsou možné povolební scénáře?

Ty byly zřejmé již hned po sečtení výsledků voleb, což tentokrát díky okrsku v turnovských kasárnách bylo poměrně pozdě večer. Vyjednavači jednotlivých subjektů jednají, můžeme se stát svědky ještě nějakých překvapení. Když to ale sečteme a podtrhneme, dostaneme se asi jen ke třem možným variantám uspořádání vedení města na další čtyři roky, protože například tzv. velkou koalici lze v Turnově vyloučit hned.

1. Nezávislý blok, ODS, KDU-ČSL – 14 hlasů v 27členném zastupitelstvu dává křehkou většinu, tyto strany již dokázaly, že spolu dovedou komunikovat (a lze si asi představit v tomto případě i „tichou podporu“ některé z menších stran). Tato koalice je výhodná pro Nezávislý blok, který by obsadil funkci starosty a měl asi i většinu v radě města, ODS by ale mohla mít dva místostarosty, což je i pro tuto stranu poměrně vzhledem k výsledku voleb výhodné.

 

2. Nezávislý blok, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 – pohodlná většina v zastupitelstvu, nicméně ale více ústupků ze strany NB a ODS, protože by jeden místostarosta musel být z TOP 09 a otevřeno je zastoupení v radě města. Tato koalice by ale patrně neměla problémy při schvalování důležitých kroků v životě města. Tato koalice může fungovat i bez KDU-ČSL.

 

3. ODS, Turnovská koalice, TOP 09, Věci veřejné – ano, i tato koalice dává křehkou většinu 14 hlasů. Jednoznačně nejvíc by z ní získala ODS, která by brala starostu a s největší pravděpodobností i většinu radních. Místostarostu by měla TOP 09 a Turnovská koalice. Rozhodující bude postoj místního sněmu ODS, který se sejde v pondělí 18. října večer.

 

O dalších variantách bychom možná také mohli spekulovat – co třeba: NB, TK, TOP 09 (také 14 hlasů), při znalosti místních poměrů jsou ale další varianty mimo tři výše uvedené jen opravdu těžko představitelné. Nebo se mýlím? Co myslíte vy, vážení čtenáři?

Aktualizace 18. října, 10.00 hodin:

 JAK VLASTNĚ TURNOV VOLIL? DOPRAVA, DOLEVA, NEBO PO SVÉM?

Jestli komunální volby v Turnově skončily nějakým překvapením, pak je to výsledek ČSSD. Čtrnáct procent hlasů a čtyři mandáty v zastupitelstvu pro stranu, která (jako obvykle) nenabídla ani zajímavé kandidáty ani podstatná témata, zůstává nejen překvapením, ale i trochu záhadou. Zvlášť, když v minulých volbách sociální demokraté získali při necelých deseti procentech hlasů jediný mandát. Něco se tedy stalo, ale co přesně to bylo, je zatím tématem k diskuzi. Na druhou stranu, vyvozovat z ojedinělého výsledku obecnější závěr nebo dokonce trend, že Turnov začíná volit víc doleva, by bylo neopodstatněné a předčasné. Připomeňme jen, že ČSSD posílila v komunálních volbách celorepublikově. Naopak KSČM v Turnově oslabila a jeden ze svých dvou mandátů ztratila.

Jinak turnovské volby vlastně žádná překvapení nepřinesly. Součet hlasů pro ODS a TOP 09 se blíží výsledku ODS v minulých volbách, kdy TOP 09 ještě neexistovala. Nezávislý blok mírně posílil a Turnovská koalice i KDU-ČSL zůstaly víceméně na číslech z předchozích voleb, takže od středu doprava se nic zásadního nezměnilo. Spolu s VV voliči odevzdali středopravicovým uskupením celkem 79 procent hlasů (dohromady, i když takovou koalici nikdy nesestaví, získala v 27členném zastupitelstvu 22 mandátů), a Turnov tak potvrdil pověst pravicově smýšlejícího města. Vysvětlit ji lze mimo jiné v porovnání Turnova a jiných měst vysokým počtem živnostníků a podnikatelů, ale i dalšími tradicemi.

Tak trochu svůj a na pomezí je Turnov v tom, jaký typ uskupení volí. Vítězstvím sdružení nezávislých kandidátů patří spíš mezi obce a menší města, naopak bohatou nabídkou kandidátek parlamentních stran se řadí k větším městům.

Sečteno, podtrženo, Turnov i přes velká očekávání a ambice nehlasoval pro změnu, naopak – volil konzervativně kontinuitu dosavadního vývoje i vedení města a nezbývá než počkat, jestli se tento výsledek projeví i ve složení koalice.

Milan Brunclík
Milan.Brunclik@seznam.cz

Aktualiazace 18. října ve 14.30 hodin:
ROZHODNE DNEŠNÍ MÍSTNÍ SNĚM ODS O POVOLEBNÍM USPOŘÁDÁNÍ V TURNOVĚ?
Podle informací TvA probíhají mezi jednotlivými stranami v Turnově intenzivní jednání, vyjednavači sondují názory jednotlivých subjektů, možností povolebních koalic je stále ve hře několik. V zásadě jsou to ty tři výše uvedené (a opravdu v tuto chvíli nejde zavrhnout ani jednu z nich!), variantu číslo jedna lze rozšířit ještě o jednu menší stranu, o čemž se nyní v kuloárech hodně hovoří.
Zásadní vliv na povolební uspořádání v Turnově bude mít místní sněm ODS, který se uskuteční dnes večer. I v této straně jsme zaznamenali několik názorových proudů. Čtenářům TvA se budeme snažit výsledek jednání dnešního sněmu ODS přiblížit ještě dnes večer... -pch-

Aktualizace 18. října ve 20.45 hodin:
SMĚN ODS DAL VYJEDNAVAČŮM MANDÁT JEDNAT S NEZÁVISLÝM BLOKEM

Myslet si, že dnešní podvečerní místní sněm ODS již stanoví konkrétní obrysy budoucí koalice včetně jmenovitého zastoupení, bylo samozřejmě mylné. Podle informací TvA sněm pouze pověřil vyjednávací stranický tým, aby zahájil jednání s Nezávislým blokem, resp. i s dalšími stranami, které jsou připraveny vstoupit do koalice ODS + NB. Vše ostatní je stále otevřeno. Vyjednavači obou hlavních hráčů na turnovské komunální scéně se mají sejít zítra odpoledne. Dá se předpokládat, že NB bude chtít obsadit podle výsledků voleb a počtu preferenčních hlasů logicky místo starosty, ODS může požadovat dva místostarosty, popřípadě jednoho. Kolik místostarostů bude ODS mít, záleží i na tom, kdo k této dvojici přistoupí jako další partner. Nic tedy není uzavřeno, situaci samozřejmě na TvA budeme sledovat dál a čtenářům budeme přinášet nejčerstvější informace… -pch-

Aktualizace 19. října ve 21.30 hodin:
ANI TŘETÍ POVOLEBNÍ DEN NEPŘINESL JASNO

V průběhu úterý 19. října se uskutečnilo několik samostatných jednání stran, které přicházejí v úvahu při tvorbě nové koalice na turnovské radnici. V podstatě lze zaznamenat, že jednal minimálně telefonicky každý s každým.

Stále jsou ve hře dvě varianty:

1. NB + ODS + KDU-ČSL (+ VV)

2. NB + ODS + KDU-ČSL + TOP 09 (+ VV) – tato koalice může být i bez Lidovců a VV.

Pro variantu č. 1 hovoří dva mandáty pro ODS na pozicích místostarostů, proti je ale křehkých 14 hlasů v zastupitelstvu.

Pro variantu č. 2 hovoří větší váha při hlasování v budoucím zastupitelstvu, ale na druhé straně je tu třeba více ústupků dvou hlavních stran. Proto jsou obě varianty stále otevřeny.

Padl i možný termín prvního povolebního zasedání nově zvoleného zastupitelstva. Mohlo by se uskutečnit ve čtvrtek 4. listopadu. -pch-

Související články:
PROGRAMOVÉ PROHLÁŠENÍ VLÁDNOUCÍ KOALICE NA TURNOVSKÉ RADNICI NA OBDOBÍ 2010 - 2014 (28.12.2010)
KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010, DÍL XI.: TURNOV MÁ DEFINITIVNĚ JASNO, KDO HO POVEDE NÁSLEDUJÍCÍ ČTYŘI ROKY (09.11.2010)
KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010, DÍL X.: DOHODA JE NA STOLE (26.10.2010)
KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010, DÍL VIII.: UŽ JE TO TADY! ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ Z KOMUNÁLNÍCH VOLEB (16.10.2010)
KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010, DÍL VII.: ORGANIZACE VOLEB (13.10.2010)
KOMUNÁLNÍ VOLBY: COŽE? KDY? CO TO JE? (08.10.2010)
STAROSTOVÉ A STAROSTKY MENŠÍCH OBCÍ A JEJICH STAROSTI (07.10.2010)
KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010, DÍL VI.: ANKETA LÍDRŮ (29.09.2010)
PŘEDVOLEBNÍ GLOSÁŘ III. - NEJLEPŠÍ OBRANA JE ÚTOK? VŮBEC NE! (26.09.2010)
TURNOVSKÁ ČSSD: VADÍ TRHY NA NÁMĚSTÍ, R35 VE MĚSTĚ, SYSTÉM LIKVIDACE ODPADŮ A PRODEJ MĚSTSKÉHO MAJETKU (PŘEDVOLEBNÍ GLOSÁŘ II) (25.09.2010)
"TOPKA" PŘEDSTAVILA VOLEBNÍ PROGRAM (PŘEDVOLEBNÍ GLOSÁŘ) (09.09.2010)
KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010, DÍL V.: MILNÍKY (07.09.2010)
KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010, DÍL IV.: KANDIDÁTKY POD DROBNOHLEDEM (21.08.2010)
KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010, DÍL III.: DOBRÁ RADA NAD ZLATO, TO JE RADA MĚSTA TURNOVA (12.08.2010)
KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010, DÍL II. – VENKOVNÍ KOUPÁNÍ V TURNOVĚ (23.07.2010)
KOMUNÁLNÍ VOLBY V TURNOVĚ 2010, DÍL I. (08.07.2010)
KOMUNÁLNÍ VOLBY BUDOU UŽ V POLOVINĚ ŘÍJNA (01.07.2010)
PŘEDVOLEBNÍ KAMPAŇ KOMUNÁLNÍCH VOLEB ZAČÍNÁ, OTAKAR ŠPETLÍK OFICIÁLNĚ OZNÁMIL KANDIDATURU NA STAROSTU TURNOVA (13.06.2010)
ÚVAHY PŘEDVOLEBNÍ: KACÍŘSKÉ MYŠLENKY O TURNOVSKÉ DOPRAVĚ (25.05.2010)

Autor: Pavel Charousek | Vydáno: 17. 10. 2010 | 3493 přečtení | Doporučit | Tisk
Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS