Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
Turnovskovakci.cz - jaro
 
Zápisník >> PRO TOTO VOLEBNÍ OBDOBÍ JSEM SI DÁL ZÁVAZEK BÝT JEŠTĚ VÍCE MEZI LIDMI, ŘÍKÁ SENÁTOR JAROMÍR JERMÁŘ

PRO TOTO VOLEBNÍ OBDOBÍ JSEM SI DÁL ZÁVAZEK BÝT JEŠTĚ VÍCE MEZI LIDMI, ŘÍKÁ SENÁTOR JAROMÍR JERMÁŘ

n201210281036_zap_322_2012_jermarV pátek 19. a v sobotu 20. října se uskutečnilo II. kolo senátních voleb. Z nich nakonec vyšel vítězně a novým senátorem se stal Jaromír Jermář (ČSSD) přesvědčivým výsledkem. Získal 60,11 % hlasů, Adolf Beznoska (ODS) obdržel 39,88 % hlasů. Volební účast v našem obvodu ve II. kole byla 26,46 %. Volební výsledek za Turnov byl poměrně odlišný od výsledku za celý obvod. I zde nicméně zvítězil Jaromír Jermář (52,49 %), Adolf Beznoska získal 47,50 %. Volební účast v Turnově byla 22,95 % oprávněných voličů. Týden po volbách jsme se s novým senátorem ohlédli za událostmi posledních dnů a podívali se i do budoucna.

* Jak jste slavil vítězství?, zeptali jsme se staronového senátora Jaromíra Jermáře.
Žádné bouřlivé oslavy to nebyly, sešli jsme se společně s lidmi, kteří mně pomáhali. Je jich zhruba dvacet, vesměs mladí lidé, kteří si na kampaň brali i dovolenou. Všem jsem jim moc poděkoval, zprostředkovaně samozřejmě děkuji i všem voličům, kteří mně dali svůj hlas. Chci být však senátorem všech, tedy i těch, kteří volili někoho jiného, nebo se voleb nezúčastnili.

* Počítal jste s vítězstvím?
Přiznám se, že jsem to nedokázal odhadnout až do konce. Myslel jsem si, že vítězství to bude pro jednoho z nás velmi těsné, možná o desítky či stovky hlasů. Že zvítězím o dvacet procent, to opravdu nikdo z nás nepředvídal.

* Čím si to vysvětlujete?
Nedokážu říci, ještě to budeme analyzovat podle jednotlivých oblastí regionu. Snad to bylo ovlivněno tím, že jsem se snažil být hodně mezi lidmi v regionu po celých šest let, hovořit s nimi, a pokud to bylo v mých možnostech, snažil jsem se pomoci. Já vždy sázím na osobní kontakt. Možná to bylo i tím, že jsem měl jako stávající senátor potenciální náskok v tom, že jsem byl v regionu více známý. Je však skutečností, že se mým předchůdcům dosud mandát obhájit nepodařilo. Je třeba posoudit, nakolik se do senátních voleb promítla atmosféra v zemi, kdy lidé příliš nesouhlasí s kroky současné vládní koalice. Ale i přesto letošní krajské volby na Mladoboleslavsku vyhrála ODS před ČSSD o téměř sedm procent. Neumím teď odhadnout, do jaké míry volili lidé do Senátu podle stranické příslušnosti.

* Na Turnovsku byly výsledky mnohde těsné. Váš komentář?
Jak jsem již říkal, domníval jsem se, že výsledky budou velmi těsné. Před šesti lety jsem v Turnově s kandidátem ODS prohrál o téměř 18 %, nyní o 5 % vyhrál.  Že to nebylo o tolik, jako na Mladoboleslavsku, si zaslouží analýzu. Neumím teď úplně odhadnout, proč tomu tak bylo. Budu rád, když mi občané své názory sdělí.

* V současném Senátu jste byl předsedou výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, budete ve funkci pokračovat?
Už před volbami jsem oznámil, že v případě zvolení bych se rád této funkce vzdal. Ta funkce je spojena s mnoha protokolárními povinnostmi, které mně zabraly mnoho času. Nyní chci tento čas věnovat ještě více regionu, a proto se o funkci předsedy výboru nebudu ucházet.

* Co vás nyní v senátu čeká?
S kolegy připravujeme ústavní stížnost na sKarty, které, myslím, opravdu nejsou dobrým krokem této vlády. I z Turnovska mám od příjemců sociálních dávek hodně stížností v tomto smyslu. Chceme přimět vládu, aby od sKaret ustoupila. Chci také předložit zákon o majetkových přiznáních.

* Vaše kancelář v Turnově bude fungovat i nadále?
Samozřejmě. Bohužel nájemní smlouva s majitelkou objektu v ulici A. Dvořáka byla jen do konce října letošního roku. Majitelka nyní prostory potřebuje pro jinou činnost. Musím tedy hledat jiné místo. O sídle nové kanceláře budu občany informovat. Než tento problém vyřešíme, mohou mě lidé kontaktovat na telefonním čísle 777 824 924 nebo na e-mailu: jaromir.jermar@seznam.cz. Těchto kontaktů mohou lidé využívat samozřejmě i po zřízení nové kanceláře.

* Jaká jsou pro vás v Turnově nejdůležitější témata?
Už jsem je několikrát zmiňoval, takže jen stručně: Je to budoucnost nemocnice, kde bych rád případně ze své pozice pomohl, aby byla zachována nejméně v současném stavu; dále potom trasa R35, která v navržené podobě přes město není ideální a nesouhlasím ani s trasou přes Český ráj. Rád se s dalšími problémy, které tíží občany, seznámím. Neslibuji, že vše vyřeším. Na to nemám často kompetence a vliv. Ale pokusím se vždy tyto problémy řešit.

* Děkujeme za rozhovor.

Senátní obvod č. 38 Mladoboleslavsko a Turnovsko zatím v krátké historii druhé komory parlamentu měl tři senátory: Jarmilu Filipovou (ODS) v letech 1996 – 2000, Jaroslava Mitlenera (ODS) v letech 2000 – 2006 a Jaromíra Jermáře (ČSSD) v letech 2006 – 2012 a nyní nově 2012 – 2018.


Autor: Pavel Charousek | Vydáno: 28. 10. 2012 | 1507 přečtení | Doporučit | Tisk
Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS