Turnovskovakci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika | Obce, školy...
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
Turnovskovakci.cz - jaro
 
Turnovsko v akci >> VÝSTAVY A PROGRAM KINA V KVĚTNU NA TURNOVSKU

VÝSTAVY A PROGRAM KINA V KVĚTNU NA TURNOVSKU

n201005062048_vakci_30_010_zetovaV programu turnovského kina v květnu zaujme animovaný příběh z dílny studia DreamWorks (Shrek, Kung-fu panda) s názvem JAK VYCVIČIT DRAKA, pro dospělé je tu pozvánka na strhující dokument JAK SE VAŘÍ DĚJINY - zobrazuje válečné konflikty 20. Století netradičně skrze polní kuchyně. Ujít by vám neměly ŽENY V POKUŠENÍ, které jsou velkým filmovým návratem Elišky Balzerové. V závěru měsíce zajděte na premiéru filmu režisérky Alice Nellis MAMAS & PAPAS. O posledním květnovém víkendu zahajuje promítání letní kino! Turnovské výstavy vás přivedou především do muzea. Zde je také instalována mimořádně zajímavá výstava s názvemŽáci akademické sochařky Aleny Zetové“. Více o ní si přečtete v tomto závěrečném přehledu.

PROGRAM KINA V TURNOVĚ, ŽIŽKOVĚ ULICI (Bio Ráj)
* Středa 5. května od 20.00 hodin: ČERNEJ DYNAMIT.
Akční komedie USA (filmový klub). Afroamerický detektiv Black Dynamite bojuje proti zlu pistolemi s velkou ráží a ještě většími kníry a kotletami.
* Čtvrtek 6. a pátek 7. května od 20.00 hodin: NEZAPOMEŇ NA MĚ. Romantický film USA s teen idolem Robertem Pattisonem (Svítání).
* Pátek 7. a sobota 8. května od 17.30 hodin a neděle 9. května od 15.00 hodin: JAK VYCVIČIT DRAKA. Animovaný příběh z dílny studia DreamWorks (Shrek, Kung-fu panda) diváka zavede mezi Vikingy bojujícími s létajícími draky.
n201005062045_vakci_31_010_film* Sobota 8. května od 20.00 hodin, neděle 9. května od 17.30 hodin: ŽENY V POKUŠENÍ. Tři ženy reprezentující tři generace jedné rodiny řeší každá po svém komplikované vztahy s muži. Velký návrat Elišky Balzerové na filmové plátno.
* Středa 12. května od 20.00 hodin. PROROK. Francouzský film (filmový klub). Devatenáctiletý Malik je odsouzen na šest let do vězení, kde se setkává se šéfem podsvětí, který mu začne důvěřovat. Chlapec má však své vlastní plány…
* Čtvrtek 13. a pátek 14. května od 20.00 hodin: CHŮVA V AKCI. Akční komedie USA. Agent CIA (Jackie Chan) zjistí, že být špiónem je vlastně jen legrace v porovnání s úkolem pohlídat tři děti.
* Sobota 15. a neděle 16. května od 20.00 hodin: MUŽI, CO ZÍRAJÍ NA KOZY. Komedie USA. Bizarní příběh o armádní jednotce, která na svých misích nestandardními prostředky bojuje proti nestandardním nepřátelům.

* Středa 19. května od 20.00 hodin: JAK SE VAŘÍ DĚJINY - Strhující dokument zobrazuje válečné konflikty 20. století skrze polní kuchyně (filmový klub).

* Čtvrtek 20. a pátek 21. května od 20.00 hodin: LEGIE. Fantasy horor USA. Lidstvo na pokraji záhuby má jedinou naději – těhotnou servírku, jejíž nenarozené dítě má šanci náš svět zachránit. Nejdříve je však třeba přežít běsnící apokalypsu a přivést potomka na svět.

* Sobota 22. května od 20.00 hodin, neděle 23. května od 17.30 hodin: I LOVE YOU PHILLIP MORRIS. Komedie USA. Steven Russel (Jim Carrey), šťastně ženatý muž, se dostane do problémů a odpykává si trest ve vězení. Zde se setká s Phillipem Morrisem (Ewan McGregor) do kterého se bezhlavě zamiluje... Inspirováno skutečnou událostí.

* Neděle 23. května od 15.00 hodin: ZAHRADA. Pásmo českých krátkých filmů nejen pro děti.

n201005062045_vakci_32_010_film* Středa 26. – čtvrtek 27. května od 20.00 hodin: MAMAS & PAPAS. Premiéra českého dramatu. Režisérka Tajností a Výletu Alice Nellis přichází s mozaikou osudů současných mladých párů, vyrovnávajících se s  úlohou budoucího rodičovství.  

* Čtvrtek 27. a neděle 30. května od 17.30 hodin: SOUBOJ TITÁNŮ. Film USA. Soumrak antických bohů v novém zpracování slavného snímku. Pokročilá animace dovoluje zobrazit mýtus velmi působivě.

* Středa 2. a čtvrtek 3. června od 20.00 hodin. ŠKOLA ŽIVOTA. Film USA. Retrofilm odehrávající se v „předbeatlesovské“ Anglii zachycuje dobu, kdy mladí lidé začínali diametrálně měnit své životy a poznávat věci po svém místo na univerzitách.

LETNÍ KINO (hraje se za příznivého počasí od 22.00 hodin):

* Pátek 28. a sobota 29. května od 22.00 hodin: SOUBOJ TITÁNŮ - Soumrak antických bohů v novém zpracování slavného snímku.

 

VÝSTAVY NA TURNOVSKU

* V MUZEU ČESKÉHO RÁJE v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je návštěvníkům otevřené od úterý do pátku od 9.00 do 17.00 hodin (o víkendech polední pauza od 12.00 do 13.00 hodin). Dlaskův statek je návštěvníkům otevřen každý den mimo pondělí od 9.00 do 16.00 hodin. Bližší informace získáte na webových stránkách muzea: www.muzeum-turnov.cz

- V galerii muzea je do 9. května k vidění výstava prací studentů a pedagogů restaurátorského oddělení SUPŠ a VOŠ Turnov. Od 18. května do 3. října zde bude instalována výstava Divadelní svět. Vernisáž této výstavy proběhne v úterý 18. května v 16.30 hodin.

- Ve výstavním kabinetu je umístěna nová expozice archeologie (trvalá výstava).

- Ve výstavním sále muzea ve 3. patře probíhá do 30. května výstavaŽáci akademické sochařky Aleny Zetové“. Ta působila na SUPŠ v Turnově od roku 1976 do roku 1987. Vychovala mnoho studentů, kteří úspěšně vystavují u nás i v zahraničí.

*INFOCENTRUM na náměstí Českého ráje: Výstava fotografií Jiřího Večerníka "Na zahradě v Pelešanech". Zahájení 6. května v 16.00 hodin, výstava potrvá do 7. července. Pořadatelem výstavy je fotoklub Safír Turnov.

 

* GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje. Trvalá expozice „Český granátový šperk“, stálá expozice historie těžby českého granátu a jeho zpracování, historie výroby tradičních granátových šperků v družstvu umělecké výroby Granát Turnov. Ukázky výroby granátových šperků. Otevřeno po-pá 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00 hodin. Od 10. května do 4. června zde probíhá výstava výtvarníků Martina a Magdalény Venclových. Ve zdejší galerii Compromis také do 28. května vystavuje obrazy Magdalena Cubrová.

 

* MĚSTSKÁ KNIHOVNA v Jeronýmově ulici. Zázraky přírody Českého ráje. Autorská výstava fotografií Zdeňka Mrkáčka. Výstavní sálek knihovny – čajovna. Výstava potrvá do 31. května. Turnovské děti tvoří - Výstava výtvarných a literárních prací dětí z Turnova a okolí (výstava potrvá do 30. června), Kde končí svět - výstava  z nejlepších výtvarných a literárních a prací z projektu Kde končí svět – téma Barevný svět kolem nás (výstavní sál ZUŠ na náměstí Českého ráje do 30. června).

 

* ROVENSKO POD TROSKAMI: VÝSTAVA PANENEK. Stálá sezonní výstava od května do srpna. Najdete ji v Komenského ulici čp. 166. Otevřeno je od pondělí do neděle od 10.00 do 16.00 hodin (o prázdninách do 17.00 hodin).

 

TOP VÝSTAVA

n201005062046_vakci_33_010_zetovaVe čtvrtek 22. dubna byla ve výstavním sále Muzea Českého ráje zahájena výstava „Žáci Aleny Zetové“. Akademická sochařka Alena Zetová (nar. 1925) působila na SUPŠ v Turnově od roku 1976 do roku 1987. Je absolventkou AVU Praha, oboru sochařství v ateliéru profesora Otakara Španiela a Karla Hladíka. Za období, kdy působila na SUPŠ  v Turnově, vychovala mnoho studentů. Někteří z nich pokračovali ve studiu na vysoké škole a věnují se volné tvorbě, úspěšně vystavují u nás i v zahraničí, další zůstali věrní řemeslu. Mezi žáky profesorky Zetové najdeme i restaurátory, propagační výtvarníky a designéry. Na výstavě jsou zastoupeny práce 27 autorů, kteří k tomuto projektu přistoupili jako k poděkování paní profesorce Zetové za její přínos k formování jejich výtvarných názorů.  

V úvodním slovu PhDr. Jan Mohr vystihl obrovský přínos prof. Aleny Zetové k formování nové koncepce pedagogické práce na turnovské SUPŠ. Hned její první absolventi (maturitní ročník 1978): Karel Novotný  (Divadelní společnost, Rybářská síť ) a Jan Nikendey (Housle), svými pracemi určili a ovlivnili vývoj i směřování uměleckého kovářského v následujících letech (práce jsou na výstavě zastoupeny).

Jedním z prvních absolventů, kteří získali akademický titul je sochař Igor Kitzberger. Jeho práce z bronzu a oceli patří dnes ke špičce české figurální tvorby. Vytvořil například plastiky J. A. Komenského, Paganiniho, magistra Kellyho, pohybové, taneční a divadelní studie nebo bronzovou plastiku Karla IV. pro expozici Pedagogického muzea v Praze. Dalším z vystavujících je ak. soch. Jan Komárek, který zde představuje své abstraktní objemové sochy. V minulosti se podílel na realizaci interiéru a objektu studny na zámku Štiřín.
n201005062047_vakci_34_010_zetovaSvoji tvorbu na výstavě prezentuje i sochař Jaroslav Křížek, jehož maturitní práce z roku 1980 je dodnes největším kusem kováním zpracovaného železa v Turnově. Plastiku tří stvolů můžete vidět před objektem SUPŠ ve Skálově ulici mezi starou a novou částí budovy školy. Jedním z těch, kdo drží vlajku kvality a invence v dnešní komercí modulované době hodně vysoko, je umělecký kovář a výtvarník Vítězslav Stoklasa. Řemeslná kvalita a profesní dokonalost jeho realizovaných prací v architektuře i jeho volná tvorba si zaslouží bližší pozornost a určitý respekt. Realizoval například zábradlí, schodiště a podesty domu 9/11 Na Příkopě v Praze, vstupní mříže pražského Ungeltu či kovaný plot kostela v Jánských Lázních. Autorem kované plastiky Šachy a volných šachových figur Dáma a král, silnou osobností a excelentním kovářem byl i Roman Selmbacher, který do nedávné doby předsedal Společenstvu uměleckých kovářů a zámečníků a kovářů-podkovářů v Čechách, podílel se na přípravě stanov tohoto sdružení a byl u jeho zrodu. Dalším z vystavujících je Pavel Revay, který do Turnova přivezl subtilní plastiky z patinované kované ocele. Na výstavě jsou zastoupena i díla výtvarníků, kteří se věnují malbě, reklamní grafice nebo restaurátorské práci. Z ateliéru prof. Zetové vyšli budoucí restaurátoři ak. soch. Pavla Vosátková, která se podílela na restaurování turnovské synagogy, Stanislav Kožela, PhDr. Norbert Riegl a Petr Hartmann.

Ak. sochařka Alena Zetová může být na své žáky právem hrdá. Většina z nich dodnes ze základu, kterým jim dala, čerpá. To, co však tento vklad povyšuje, je vztah paní profesorky ke svým bývalým studentům. Kolik středoškolských profesorů si ještě po 25 – 30 letech po maturitě běžně se svými žáky telefonuje, sdílí osudy jejich rodin a zná jména většiny jejich dětí? Je to krásný příběh paní, která dnes žije v Olomouci, a přesto je všem tak blízko.

Jaroslav Mojsl
jaroslav.mojsl@seznam.cz

Autor: info@turnovskovakci.cz | Vydáno: 06. 05. 2010 | 3507 přečtení | Doporučit | Tisk
Copyright © Turnovskovakci.cz | info@turnovskovakci.cz | Design and system TopDesign | System engine by PhpRS